fbpx

Jak założyć działalność gospodarczą przez Internet?

Jak załozyć działaność gospodarczą przez internet

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

 Założyć działalność gospodarczą można osobiście poprzez wypełnienie i wydrukowanie potrzebnych formularzy i późniejszym zaniesieniu ich do urzędu gminy. Można także zrobić to elektronicznie co jest dużo łatwiejsze i szybsze. Dlatego w tym artykule postaramy się przedstawić ten sposób zakładania działalności gospodarczej. Aby zarejestrować działalność gospodarczą przez internet musisz wypełnić wniosek CEIDG.

Co należy zrobić przed rejestracją jednoosobowej działalności gospodarczej?

Przed rejestracją należy być pewnym, że podjęło się wszystkie ważne decyzje dotyczące prowadzenia jednoosobowej działalności takie jak: – pewność co do nazwy swojej działalności gospodarczej, – wiedza od kiedy chcesz zacząć prowadzić swoją działalność, – wybór formy opodatkowania, – podjęcie decyzji odnośnie tego kto będzie prowadził księgowość w twojej firmie, – wybór kodów PKD pasujących do zakresu twojej działalności.

Potrzebny ci będzie także bezpłatny profil zaufany (wersja darmowa) lub podpis kwalifikowany (wersja odpłatna). Niezbędne będzie również posiadanie konta na stronie CEIDG.

Jak wypełnić wniosek CEIDG?

Wypełnianie wniosku CEIDG może być problematyczne dla osoby, która robi to po raz pierwszy. Dlatego zalecamy, by zlecić wypełnienie tego wniosku do biura rachunkowego, ponieważ pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych błędów i wydłużenia całego procesu zakładania działalności gospodarczej.

W tym artykule postaramy się omówić te pola, które mogą sprawić najwięcej trudności podczas wypełniania wniosku CEIDG. Zaczynamy od zalogowania się na stronie CEIDG. Następnie wybieramy z listy “załóż działalność gospodarczą “. Później należy postępować wraz z instrukcjami, aż przejdziemy do wypełniania wniosku CEIDG-1. Należy pamiętać, że jeśli wypełniamy wniosek CEIDG przez internet i pole jest czerwone oznacza to, że dane pole została pominięte lub zostało źle wypełnione. Jeśli we wniosku CEIDG zaznaczyłeś, że nie posiadasz numeru NIP lub numeru REGON to złożenie wniosku CEIDG jest wówczas jednocześnie wnioskiem o uzyskanie numeru NIP oraz REGON. Numery te, zostaną wysłane na Twój adres e-mail automatycznie po zarejestrowaniu działalności. Znajdziesz je również w CEIDG.

Wypełnianie poszczególnych części wniosku CEIDG-1

Część 01

Jak wypełnić CEIDG 01 Jeżeli rejestrujemy naszą działalność to należy zaznaczyć kwadrat, obok którego jest napisane “Wniosek o wpis do CEIDG przedsiębiorcy”.

Część 02

Pomijamy, tę część ponieważ ją wypełnia urząd.

Część 03

Jak wypełnić CEIDG 03 Wpisujemy swoje dane. Ważne jest, żeby w polu 3.15 zaznaczyć kwadrat “tak, składam oświadczenie” jeżeli treść podanego oświadczenia jest zgodna z prawdą.

Część 04

Należy podać adres zamieszkania wnioskodawcy, należy podać swój adres, a nie miejsce wykonywania działalność (chyba, że adres ten jest ten sam co adres miejsca wykonywania działalności). Jak wypełnić CEIDG 04

Część 05

Możemy wskazać nasz adres elektroniczny w systemie ePUAP. Jednakże można z tej opcji zrezygnować poprzez zaznaczenie kwadratu w drugim polu “Rezygnacja z adresu elektronicznego” Jak wypełnić CEIDG 05

Część 06

Należy podać nazwę naszej firmy, pod którą będziemy chcieli wykonywać naszą działalność gospodarczą. Trzeba pamiętać o tym, że w nazwie musi znajdować się nasze imię i nazwisko w mianowniku. W nazwie mogą także znajdować się inne określenia np. takie, które definiują rodzaj prowadzonej działalności. Jak wypełnić CEIDG 06

Część 6.1

Podajemy przewidywaną liczbę osób pracujących (przedsiębiorca + liczba osób zatrudnionych).

Część 6.2

Należy wpisać kod PKD. Lista znajduję się na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd Należy pamiętać, że trzeba wpisać wszystkie kody działalności, które faktycznie zamierzamy wykonywać oraz jeden kod przeważający (z którego będziemy uzyskiwać największe przychody).

Część 7

Wpisujemy skróconą nazwę działalności, może to być imię i nazwisko.

Część 8

Jak wypełnić CEIDG 08 W części 8 wpisujemy datę rozpoczęcia działalności. Może być to data przyszła, teraźniejsza lub przeszła. Należy pamiętać o tym, że jeśli jest to data przeszła to podanie jej może spowodować powstanie zaległości podatkowych.

Część 10 i 11

Jak wypełnić CEIDG 10 11

Część 10.1

W tej części podajemy adres, na który mają być wysyłane pisma urzędowe. Ważne jest, żeby był to adres, w którym często przebywamy, ponieważ nieodbieranie tych pism nie zwalnia nas z konsekwencji prawnych, które mogą one wywoływać.

Część 10.2

Musimy wybrać, czy mamy stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej.

Jeśli tak – zaznaczamy pierwszy kwadrat. Jeśli nie posiadamy stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej to do celów podatkowych przyjęty zostanie nasz adres zamieszkania.

Część 11

Wypełniamy, jeśli posiadamy więcej miejsc stałego wykonywania działalności przez firmę.

Część 12

Należy zaznaczyć właściwy obowiązek ubezpieczenia, podać datę od kiedy powstał obowiązek oraz zaznaczyć odpowiedni formularz, który dołączasz do wniosku. Jak wypełnić CEIDG 12

Część 13

Jeśli nie jesteś ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to pomiń tę część.

Części 14,15,16

Jeśli wypełniasz wniosek CEIDG-1 w celu wpisu do rejestru to pomijasz te części.

Część 17

Należy podać urząd skarbowy do którego się przynależy. Istotne jest to, żeby to zweryfikować, ponieważ w danym mieście może być parę urzędów skarbowych co może skutkować niechcianymi pomyłkami.

Część 18

Jak wypełnić CEIDG 18 W tej części należy wybrać formę opłacania podatku PIT. W razie problemu w wyborze optymalnej opcji zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Email: sekretariat@warido.com Tel: +48537726726

Części 19, 20, 21

Jak wypełnić CEIDG 19 20 21

Część 19

Należy zaznaczyć kwadrat “składam zawiadomienie”, jeśli decydujesz się prowadzić księgi rachunkowe (jeśli nie to należy pominąć tę część). W zdecydowanej większości przypadków nie będziemy składali tego zawiadomienia.

Część 20

W tej części należy podać dane podmiotu, który, będzie prowadził Twoją dokumentację. Jeśli zdecydowałeś się, że będziesz prowadzić swoją dokumentację samodzielnie to pomiń tę część. Oczywiście zachęcamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym i uzupełnienia tych pól naszymi danymi 😉 .

Część 21

Podaj w tej części adres, w którym będzie przechowywana Twoja dokumentacja rachunkowa.

Część 22

Zaznaczamy kwadrat, jeśli prowadzimy zakład pracy chronionej.

Części 23 i 24

Wypełniamy, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą tylko w formie spółki / spółek cywilnych.

Część 25

Jak wypełnić CEIDG 25

Jeżeli łączy Cię z małżonkiem wspólność majątkowa to zaznacz pierwszy kwadrat “tak”. Jeśli nie łączy lub nie dotyczy Cię wspólność majątkowa z małżonkiem to zaznacz drugi kwadrat “Nie/ nie dotyczy”.

Część 26

Należy podać dane swojego rachunku bankowego. Jeśli posiadasz kilka rachunków bankowych musisz je dodać poprzez załącznik CEIDG-PN.

Część 27

Wypełniasz, jeśli uzyskałeś poza Polską numer identyfikacyjny uzyskany dla celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych.

Część 28

Należy wypełnić, jeśli udzieliłeś pełnomocnictwa w celu prowadzenia swoich spraw.

Część 29

Zaznacz te załączniki, które dodajesz do formularza oraz podaj ich ilość.

Podsumowanie

Wypełnianie wniosku CEIDG może być problematyczne dla osoby, która robi to po raz pierwszy. Dlatego zachęcamy, żeby zlecić wypełnienie tego wniosku do naszego biura rachunkowego. Pomoże to w uniknięciu błędów, które mogłyby skutkować konsekwencjami prawnymi, a także wydłużyć proces rejestracji.

Nasze biuro w ramach przyszłej współpracy w zakresie usług księgowych przygotuje ten wniosek za darmo.

Zapraszamy do kontaktu!

Email: sekretariat@warido.com

Tel: (+48) 537 726 726

Wycena usług księgowych: Kontakt.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.