Spis treści
Aktualizacja treści z dnia 11.01.2024 r.
W ostatnim artykule pisaliśmy o tym czym jest PCC-3, jakie czynności podlegają pod formularz PCC-3 oraz jakie są stawki podatku. W poniższym artykule zostanie omówiona kwestia poprawnego wypełnienia formularza PCC-3.
Formularz PCC-3 można wypełnić w urzędzie skarbowym oraz na stronie internetowej Portalu Podatkowego. W pierwszej kolejności najważniejsze są PESEL, a także data, w której została dokonana czynność – czyli data, w której została zawarta umowa.
Jak wypełnić PCC-3?
CZĘŚC A. MIEJSCE I CEL SKŁADANIA DEKLARACJI
Podatnik wskazuje w części A odpowiedni urząd skarbowy, który jest przypisany pod adres miejsca zamieszkania podatnika lub pod adres firmy. W tej części podatnik również zaznacza jaki jest cel składania deklaracji.
CZĘŚĆ B. DANE PODATNIKA
W części B należy wypisać imię i nazwisko oraz datę urodzenia, a także adres zamieszkania.
CZĘŚĆ C. PRZEDMIOT OPODATKOWANIA I TREŚĆ CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNEJ
Podatnik ma do wyboru kilka przedmiotów opodatkowania na formularzu. Jest to zależne od spisanej umowy czy też orzeczenia sądu. Należy również określić miejsce położenia albo działania prawa majątkowego oraz czy dokonana czynność cywilnoprawna miała miejsce w Polsce czy poza granicami kraju.
CZĘŚĆ D. OBLICZENIE NALEŻNEGO PODATKU OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH, Z WYJĄTKIEM UMOWY SPÓŁKI
Jest to najważniejsza część deklaracji, w której należy wpisać podstawę opodatkowania, stawkę i wartość obliczonego podatku. Trzeba odznaczyć właściwą rubrykę, która jest zależna od rodzaju zawartej umowy.
CZĘŚĆ E. OBLICZENIE NALEŻNEGO PODATKU OD UMOWY SPÓŁKI / ZMIANY UMOWY SPÓŁKI
Część E jest dla spółek osobowych albo kapitałowych. Należy tutaj wskazać podstawę prawną do opodatkowania oraz wyznaczyć wartość podatku.
CZĘŚĆ F. PODATEK OD ZAPŁATY
W tej części należy wpisać kwotę, która jest należna do zapłaty.
CZĘŚC G. INFORMACJE DODATKOWE
W części G trzeba wpisać informacje dodatkowe, które dotyczą wskazanych umów w określonych przypadkach.
CZĘŚĆ H. INFORMACJE O ZAŁĄCZNIKACH
Część H formularza informuje o ilości załączników, które są dołączone do formularza.
CZĘŚĆ I. PODPIS PODATNIKA / OSÓB REPREZENTUJĄCYCH PODATNIKA
Podatnik w tej części podaje swoje imię i nazwisko, a także składa swój podpis wraz z datą wypełnienia formularza.
Formularz PCC-3 należy złożyć 14 dni od dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Oferta Warido
Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy!
Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.