Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

centralny rejestr podmiotów akcyzowych

Od dnia 01.02.2021r. uruchomiony został Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych, który zastąpił dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych. Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych – kogo dotyczy, gdzie się zgłosić i do kiedy? Nasze biuro rachunkowe spieszy z odpowiedzią.

Kogo dotyczy Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych obejmuje podmioty, które:

a) prowadzą działalność gospodarczą w obszarze podatku akcyzowego, czyli:

– podmioty dokonujące czynności opodatkowanych akcyzą jak i zwolnionych od akcyzy,
– podmioty nabywające alkohol etylowy całkowicie skażony,
– podmioty reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego, który nabywa energię elektryczną, gaz i susz tytoniowy,
– podmioty u których są niszczone wyroby akcyzowe nieprzydatne do spożycia, zużycia czy przerobu (nowa kategoria podmiotów podlegających rejestracji),
– pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe (dotychczas składające powiadomienie o tej działalności naczelnikowi urzędu skarbowego);
– podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej niebędące osobami fizycznymi (np. wojsko, policja, szkoły, przedszkola, Straż Graniczna, GOPR) zużywające zwolnione od akcyzy: paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe, gaz LPG – dotychczas nieobjęte obowiązkiem rejestracji.

b) osoby fizyczne zużywające gaz LPG do celów grzewczych – jest to dla tej grupy osób zgłoszenie fakultatywne, czyli nieobowiązkowe.

Co muszą zrobić podmioty już zarejestrowane jako podmioty akcyzowe?

UWAGA! Podmioty akcyzowe, które były już wcześniej zarejestrowane w lokalnych bazach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych, nie muszą dokonywać ponownej rejestracji. Mają jednak obowiązek elektronicznie potwierdzić dotychczasowe dane i uzupełnić zgłoszenie rejestracyjne o informację dotyczącą właściwego dla danego podmiotu organu podatkowego.

Do kiedy należy dokonać aktualizacji danych w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych?

Aktualizacji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych należy dokonać do 30 czerwca 2021 roku.

Jak się zarejestrować do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych?

Do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych można się zarejestrować online poprzez PUESC. Na stronie PUESC zostały umieszczone wszystkie niezbędne informacje, które mają na celu wspomóc przedsiębiorców w dokonaniu rejestracji lub aktualizacji danych.

Newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a – nie pozwól by umknęły ci nowe przepisy i obowiązki!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej