Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

centralny rejestr podmiotów akcyzowych

Od dnia 01.02.2021r. uruchomiony został Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych, który zastąpił dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych. Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych – kogo dotyczy, gdzie się zgłosić i do kiedy? Nasze biuro rachunkowe spieszy z odpowiedzią.

Kogo dotyczy Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych obejmuje podmioty, które:

a) prowadzą działalność gospodarczą w obszarze podatku akcyzowego, czyli:

– podmioty dokonujące czynności opodatkowanych akcyzą jak i zwolnionych od akcyzy,
– podmioty nabywające alkohol etylowy całkowicie skażony,
– podmioty reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego, który nabywa energię elektryczną, gaz i susz tytoniowy,
– podmioty u których są niszczone wyroby akcyzowe nieprzydatne do spożycia, zużycia czy przerobu (nowa kategoria podmiotów podlegających rejestracji),
– pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe (dotychczas składające powiadomienie o tej działalności naczelnikowi urzędu skarbowego);
– podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej niebędące osobami fizycznymi (np. wojsko, policja, szkoły, przedszkola, Straż Graniczna, GOPR) zużywające zwolnione od akcyzy: paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe, gaz LPG – dotychczas nieobjęte obowiązkiem rejestracji.

b) osoby fizyczne zużywające gaz LPG do celów grzewczych – jest to dla tej grupy osób zgłoszenie fakultatywne, czyli nieobowiązkowe.

Co muszą zrobić podmioty już zarejestrowane jako podmioty akcyzowe?

UWAGA! Podmioty akcyzowe, które były już wcześniej zarejestrowane w lokalnych bazach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych, nie muszą dokonywać ponownej rejestracji. Mają jednak obowiązek elektronicznie potwierdzić dotychczasowe dane i uzupełnić zgłoszenie rejestracyjne o informację dotyczącą właściwego dla danego podmiotu organu podatkowego.

Do kiedy należy dokonać aktualizacji danych w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych?

Aktualizacji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych należy dokonać do 30 czerwca 2021 roku.

Jak się zarejestrować do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych?

Do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych można się zarejestrować online poprzez PUESC. Na stronie PUESC zostały umieszczone wszystkie niezbędne informacje, które mają na celu wspomóc przedsiębiorców w dokonaniu rejestracji lub aktualizacji danych.

Newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a – nie pozwól by umknęły ci nowe przepisy i obowiązki!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej