Zaznacz stronę

Na czym polega podwójne opodatkowanie?

Podwójne opodatkowanie polega na tym, że na tego samego podatnika, z tego samego tytułu dwa lub więcej państw nakłada równocześnie podatek dochodowy.

W tym artykule dowiesz się w jakich państwach unikniesz podwójnego opodatkowania i jak później powinieneś rozliczyć dochody zagraniczne w zeznaniu rocznym za pomocą metody wyłączenia z progresją.

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Spośród wszystkich metod unikania podwójnego opodatkowania możemy wyróżnić dwie podstawowe:

– zaliczenie, zwane również kredytem podatkowym lub metodą potrącenia czy też odliczeniem podatkowym

– wyłączenie, w Polsce stosowane jako metoda wyłączenia z progresją

Metoda wyłączenia z progresją

Podstawową ideą tej metody jest to, że strony umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – czyli państwa, wzajemnie rezygnują z podatku, który przysługuje im z tytułu dochodu uzyskanego przez podatnika mającego rezydencję podatkową w ich kraju, a dochód uzyskał na terenie tego drugiego państwa.

Dla Polski oznacza to, że dochód podatnika ze źródeł zagranicznych jest zwolniony z podatku w Polsce. Nasz kraj zastrzega sobie jednak prawo do uwzględnienia dochodów zagranicznych w celu ustalenia stawki podatku dochodowego.

Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli polska firma ma źródło dochodów w kraju, z którym Polska posiada umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, z której wynika, że dochody, które tam uzyskuje w Polsce są zwolnione z podatku, to w zeznaniu rocznym będzie można te dochody rozliczyć za pomocą metody wyłączenia z progresją, czyli:

1. Zsumować dochody osiągnięte w kraju i zagranicą;

2. Od tej sumy obliczyć podatek dochodowy na zasadach ogólnych;

3. Sprawdzić jaki procent stanowi ten podatek względem dochodów globalnych;

4. Otrzymany wynik to stopa podatkowa, która służy do obliczania podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w Polsce.

Dochody uzyskane poza granicami kraju naszej rezydencji podatkowej służą więc jedynie do obliczenia stopy podatkowej, za pomocą której obliczamy podatek od dochodów uzyskanych na trenie rezydencji podatkowej.

Z jakimi państwami Polska posiada umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Polska posiada umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania m.in. z:

Albanią, Austrią, Chinami, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Francją, Finlandią, Grecją, Hiszpanią, Indonezją, Irlandią, Japonią, Kanadą, Kuwejtem, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Niemcami, Norwegią, Portugalią, Republiką Południowej Afryki, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Tunezją, Turcją, Ukrainą, Węgrami, Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz Włochami

Podkreślamy, że są to jedynie niektóre państwa z którymi Polska posiada umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania – pozostałych jest jeszcze ponad 30.

Masz pytania odnośnie tego artykułu?

Zdajemy sobie sprawię, że dla osoby niespotykającej się na co dzień z zagadnieniami podatkowymi ten temat jest skomplikowany. Dlatego jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości zgłoś się do nas! Nasi specjaliści od spraw księgowości i podatków indywidualnie rozpatrzą Twój przypadek, a także rozliczą Twoją firmę zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń, a my z chęcią Ci pomożemy!

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Zadzwoń teraz!