fbpx

Ujemna marża w usługach turystyki

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Spis treści

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

VAT marża w turystyce

Na mocy art. 119 ustawy o VAT branżę turystyczną obowiązują szczególne metody rozliczania podatku. Otóż podstawę opodatkowania ustala się w oparciu o marżę. Przez marżę rozumie się różnicę pomiędzy kwotą, która płaci nabywca usługi, a kwotą poniesioną dla bezpośredniej korzyści turysty. Bezpośrednia korzyść turysty – dokładnie takiego sformułowania użyto w ustawie i oznacza ono w szczególności koszty transportu, zakwaterowania, wyżywienia i ubezpieczenia. W szczególności – czyli można przyjąć, że zaliczają się do nich także inne koszty.

Jakby to było zbyt mało skomplikowane, prawo nie definiuje, czym są usługi turystyki. Na podstawie informacji podanych na stronie GUS przyjmuje się, że są to usługi oferowane podróżnym, spośród których największe znaczenie mają usługi noclegowe, wyżywieniowe oraz transportowe.

Temat marży w turystyce od lat budzi kontrawersje z uwagi na mało przejrzyste przepisy. Kwestia ta była nawet przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej przez Ministra Finansów na wniosek Polskiej Izby Turystyki (nr PT2.8101.3.2015.EPT.403).

Wyłącznie doświadczone biuro rachunkowe, jak Warido, podejmują się rozliczania usług turystycznych. Jest to kwestia dość skomplikowana i wymagająca wiedzy praktycznej, nie tylko teoretycznej.

Jednocześnie, na mocy art. 19a ust. 8 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje także w stosunku do zaliczek. Tylko jak obliczyć podatek, skoro należy go odprowadzić od zaliczki, która jest częścią marży, a marża będzie znana dopiero po przyjęciu zaliczek od wszystkich klientów? Brzmi to jak masło maślane, ale przepisy czasem już takie są. Rozjaśnimy to na przykładzie, ponieważ po to jesteśmy – aby tłumaczyć zawiłe prawne kwestie ludzkim językiem.

Przykład 1

Biuro podróży w kwietniu 2024 przyjęło zaliczkę na wycieczkę, która odbędzie się w sierpniu 2024.  Zgodnie z przepisami, otrzymanie zaliczki generuje obowiązek podatkowy w zakresie otrzymanej kwoty. Tym samym biuro podróży powinno wyliczyć i odprowadzić VAT od zaliczki. Problem polega na tym, że nie wiadomo jeszcze, czy wycieczka nie rozliczy się finalnie na marży ujemnej, a od takiej nie płaci się podatku.

Nad tym tematem pochylił się Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku o sygn. C 422/17. TSUE uznał, że  VAT należny trzeba obliczyć od marży określanej jako różnica między sumą otrzymanej zaliczki, a proporcjonalną częścią przewidywanych kosztów. Chodzi tu o przewidywane koszty, które poniesie biuro w związku z organizacją wycieczki. Czyli we wspomnianym przykładzie, biuro powinno przyjąć taką marżę, jaką skalkulowało, określając rentowność przedsięwzięcia.

Jeżeli finalnie okaże się, że marża będzie inna (większa, niższa lub nawet ujemna) biuro powinno dokonać korekty w deklaracji podatkowej za okres, w którym wykonano usługę, czyli odbyła się wycieczka.

Czym jest marża ujemna w turystyce?

Transakcje dokonywane przez biura podróży uznawane są za pojedynczą usługę świadczoną przez biuro podróży na rzecz turysty.  Z kolei z ustawy o VAT nie wynika wprost, co podkreślono w interpretacji resortu finansów, że dla marży obliczanej odrębnie dla pojedynczej usługi turystyki również kwota podatku od tej marży powinna być obliczana każdorazowo w odniesieniu do poszczególnej usługi. Biuro turystyczne albo inny podmiot świadczący usługi turystyczne ma prawo „sumować” marże z poszczególnych usług w jednym okresie rozliczeniowym i tę sumę przyjąć jako podstawę opodatkowania.

Przykład 2

Biuro podróży wykonało trzy usługi turystyczne, w których marże wyniosły 10 tys., 20 tys. i -40 tys. W tym przypadku należy zsumować wszystkie marże, a uzyskany wynik będzie ujemny -10 tys. zł. Mamy to zatem do czynienia z marżą ujemną. Taka marża nie podlega opodatkowaniu i jest wykazywana tylko w części ewidencyjnej w pliku JPK V7.

Rozliczanie usług turystycznych – podsumowanie

Jeżeli prowadzisz biuro turystyczne lub wynajmujesz pokoje (jako hotel, pensjonat, agroturystyka), to wg przepisów świadczysz usługi turystyczne. Masz prawo rozliczać się wtedy w systemie VAT marża, który obniża kwotę podatku do zapłaty. Co więcej – może sumować marże i w przypadku uzyskania wyniku ujemnego, Twój VAT należny wyniesie 0 zł.

Autor treści: Justyna Czerwińska

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.