Spis treści
Prowadzenie księgowości uproszczonej w różnego rodzaju przedsiębiorstwach musi odbywać się w zgodzie z określonymi przepisami prawnymi. Wspomniane reguły co rusz ulegają zmianom. Z punktu widzenia przedsiębiorców oraz księgowych zajmujących się sprawami administracyjnymi firmy niejednokrotnie stwarza to ogromne pole do wykorzystywania różnorodnych luk w przepisach celem zmniejszenia obciążeń podatkowych. Postępowanie takie nosi miano kreatywnej księgowości. Warto dowiedzieć się, co to takiego oraz w jaki sposób takie działanie wpływa na możliwość sztucznego zawyżania zysków przez spółki.
Kreatywna księgowość – co to takiego?
Kreatywną księgowością nazywa się wykorzystywanie przez księgowych, doradców podatkowych i przedsiębiorców pewnych nieścisłości w przepisach do minimalizowania zobowiązań fiskalnych względem urzędu skarbowego. Możliwość swobodnego interpretowania niektórych regulacji prawnych w prawie podatkowym może też sprzyjać generowaniu większych zysków w firmie.
Kreatywna księgowość w firmie spełnia rozmaite cele. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
- zwiększanie zysku;
- minimalizację strat;
- maskowanie ryzyka finansowego;
- uzyskanie większej wiarygodności wśród klientów i kontrahentów;
- celowe ukrywanie wybranych zakupów firmowych.
Pojęcie kreatywnej księgowości często bywa utożsamiane z agresywną księgowością. Warto mieć świadomość, że oba terminy nie oznaczają tego samego. W pewnych okolicznościach pierwsza z wymienionych księgowości może stać się tą drugą. Omówieniem tych kwestii zajmiemy się jednak nieco później.
Na czym dokładnie polega kreatywna księgowość?
Zasadnicza istota kreatywnej księgowości sprowadza się do takiego stosowania zasad rachunkowości, które prowadzi do znacznego zawyżenia lub zaniżenia wyników finansowych, prezentowanych oficjalnie w raportach spółki. Istnieją różne metody fałszowania sprawozdań finansowych. Wśród nich największą popularnością cieszy się wykonywanie sztucznych transakcji z zaprzyjaźnionymi firmami. Takie transakcje polegają na sprzedawaniu zapasów innemu przedsiębiorstwu, a następnie ich odkupywaniu.
Często stosowaną praktyką jest też dowolna interpretacja tzw. miękkich obszarów rachunkowości. W ramach tego typu działań mieści się np. zaliczanie niektórych rutynowych kosztów operacyjnych do inwestycji w aktywa trwałe.
Należy mieć świadomość, że klasycznie rozumiane oszustwa podatkowe np. w postaci fałszowania faktur zdarzają się jedynie sporadycznie. Zazwyczaj osoby dopuszczające się wspomnianego procederu dokładają wszelkich starań, aby podejmowane przez nich działania mieściły się w granicach obowiązujących przepisów prawnych. To sprawia, że kreatywna księgowość w praktyce niejednokrotnie jest bardzo trudna do wykrycia.
Praktyczne przykłady kreatywnej księgowości
Kreatywna księgowość zazwyczaj przejawia się w wyszukiwaniu przez daną osobę sposobów na wiarygodne, a jednocześnie zgodne z prawem prezentowanie konkretnych transakcji kupna-sprzedaży, tak aby finalnie można było osiągnąć założony wcześniej cel. Z kreatywną księgowością mamy do czynienia również wówczas, gdy stosuje się pewne techniki księgowe obrazujące transakcje gospodarcze w zgodny z prawem sposób. Wykonywanie omówionych czynności nie jest związane z żadnymi negatywnymi konsekwencjami prawnymi.
Kreatywna księgowość może przybierać rozmaite formy. Wśród nich wskazuje się m.in. na:
- unikanie ujęcia przychodu z tytułu sprzedaży majątku firmowego przekazanego do celów prywatnych – dotyczy to przede wszystkim samochodów; jeśli przedsiębiorca podaruje dane dobro najbliższemu członkowi rodziny, może uniknąć konieczności wykazania przychodu ze sprzedaży w dokumentach firmowych;
- minimalizację kosztów na skutek wprowadzenia majątku prywatnego do firmowego – majątek prywatny o wartości poniżej 10 tys. brutto można wdrożyć do środków trwałych firmy i poddać go jednorazowej amortyzacji; w tym przypadku wartość początkowa wprowadzonego dobra materialnego można ująć w miesiącu, w którym ujęto go w firmie;
- zmniejszanie kosztów w celu uzyskania większych dochodów – przedsiębiorcy, którzy nie chcą w danym miesiącu ująć poniesionych kosztów, mogą je przesunąć na inny miesiąc mieszczący się w tym samym roku podatkowym.
Sztandarowymi przykładami kreatywnej księgowości jest też zatrudnianie osób z rodziny. Włączenie w koszty podatkowe wynagrodzenia wypłacanego bliskiej osobie prowadzi do zwiększenia kosztów w firmie.
Czym różni się kreatywna księgowość od agresywnej księgowości?
Kreatywna księgowość umożliwia wybór różnych, często kontrowersyjnych rozwiązań przy prowadzeniu ewidencji księgowej. Wszystkie wspomniane działania mieszczą się jednak w granicach obowiązującego prawa. Istota agresywnej księgowości sprowadza się natomiast do celowego wprowadzania w błąd odbiorców informacji księgowych.
Dzieje się tak poprzez manipulowanie danych zawartych w ewidencjach, tak aby przedstawić lepszą lub gorszą sytuację finansową firmy niż to ma miejsce w rzeczywistości. Działania takie niejednokrotnie wyczerpują znamiona oszustw podatkowych.
Oferta Warido
W obecnych czasach, kiedy każda minuta jest na wagę złota, warto zainwestować w usługi, które zaoszczędzą Twój czas i zwiększą efektywność. Biuro rachunkowe Warido oferuje profesjonalne usługi – księgowość online, zapewniając bezpieczeństwo, wygodę i dostępność danych 24/7 z dowolnego miejsca na świecie.
Skorzystaj z naszej oferty i pozwól sobie na skupienie na rozwijaniu swojego biznesu, podczas gdy my zajmiemy się wszystkimi aspektami Twojej księgowości. Nie czekaj, przekonaj się, jak łatwa i przyjemna może być księgowość z Warido!
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.