Spis treści
Czy stawka VAT na energię elektryczną zostanie obniżona? Sprawdź najnowsze informacje i odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską. Dowiedz się, jakie są plany dotyczące podatku VAT na energię elektryczną w 2024 roku.
Odpowiedź ministerstwa finansów na interpelację poselską nr 2728
Interpelacja poselska nr 2728 poruszyła ważną kwestię dotyczącą możliwości obniżenia stawki VAT na energię elektryczną z obecnych 23% do 8%. Temat ten budzi duże zainteresowanie wśród obywateli, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów życia i inflacji.
W odpowiedzi udzielonej 22 maja 2024 roku, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów wyjaśnił, że wprowadzone wcześniej preferencje podatkowe, w tym obniżenie stawki VAT na energię elektryczną do 5% w 2022 roku, miały charakter tymczasowy. Były one częścią pakietu antyinflacyjnego, mającego na celu przeciwdziałanie skutkom rosnącej inflacji i kryzysu energetycznego, wywołanego m.in. wojną w Ukrainie.
Powrót do standardowych stawek VAT
Ministerstwo Finansów podkreśliło, że od 1 stycznia 2023 roku odstąpiono od tych preferencji na rzecz bardziej ukierunkowanych rozwiązań pozapodatkowych. Decyzja ta wynikała z potrzeby stabilizacji budżetu oraz poszukiwania bardziej efektywnych metod wsparcia dla obywateli i przedsiębiorstw.
W odpowiedzi Ministerstwa Finansów czytamy:
„(…) W zakresie instrumentów pozapodatkowych wskazać można na np. różnego rodzaju dodatki czy działania w postaci zamrożenia cen ciepła, czy energii elektrycznej. Należy zauważyć, że obecnie na etapie prac parlamentarnych znajduje się rządowy projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym (…)”
Oznacza to, że zamiast obniżania stawki VAT, rząd planuje wprowadzenie innych form wsparcia, takich jak dodatki energetyczne oraz zamrożenie cen energii.
Planowane działania rządu
Aktualnie w pracach parlamentarnych znajduje się projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Projekt ten ma na celu złagodzenie skutków podwyżek cen energii poprzez wprowadzenie różnych form wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw.
Obniżenie stawki VAT na energię elektryczną do 8% nie jest zatem brane pod uwagę. Rząd skupił się na innych metodach wsparcia, które mają być bardziej skuteczne w dłuższym okresie.
Podsumowanie
Podsumowując, Ministerstwo Finansów nie planuje obniżenia stawki VAT na energię elektryczną z 23% do 8%. Zamiast tego, rząd koncentruje się na wprowadzeniu rozwiązań pozapodatkowych, które mają na celu stabilizację cen energii i wsparcie dla obywateli.
Jeśli masz pytania dotyczące wpływu zmian w stawkach VAT na Twoją firmę, nasz doradca podatkowy chętnie pomoże w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości i dostosowaniu się do nowych przepisów. Skontaktuj się z nami już dziś!
Oferta Warido
Zapraszamy do kontaktu! Skup się na swoich inwestycjach, a my zajmiemy się Twoją księgowością. Skontaktuj się z nami, aby umówić konsultację pod numerem +48 537 726 726.
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.