Spis treści
Założenie profilu zaufanego może istotnie ułatwić załatwianie spraw w kontaktach z administracją publiczną. Jednocześnie po zmianach, jakie weszły w życie w czerwcu 2021 roku, zniknął tymczasowy profil zaufany (TPZ). Ten ostatni był ważny 3 miesiące, a w związku z nowelizacją przepisów ustawy dnia 17 lutego 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne posiadaczom TPZ automatycznie przypisano „tradycyjny” profil zaufany. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, co należy zrobić, aby uzyskać profil zaufany, mając na uwadze najnowsze przepisy, jakie obowiązują w tej materii.
Profil zaufany – co to za rozwiązanie?
Profil zaufany to nic innego, jak bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach podmiotów publicznych. Można za jego pomocą zalogować się do takiego systemu, zaś w razie takiej potrzeby również złożyć podpis elektroniczny (podpis zaufany), który wobec podmiotów publicznych uznaje się za równie skuteczny jak podpis własnoręczny.
Okres ważności profilu zaufanego wynosi 3 lata. Może być wydłużony przez użytkownika na następne 3 lata w momencie, kiedy pierwotny profil zaufany traci ważność.
Każdy obywatel może posiadać wyłącznie jeden profil zaufany.
Korzyści z posiadania profilu zaufanego
Warto odpowiedzieć na pytanie na temat najważniejszych korzyści z posiadania profilu zaufanego. Są to:
- wygoda posługiwania się i załatwiania spraw w kontaktach z administracją publiczną;
- wiarygodność profilu zaufanego w kontaktach z administracją publiczną;
- bezpieczeństwo tego rozwiązania, gwarantowane przez państwo;
- dostępność rozwiązania przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu;
- oszczędność czasu w związku z brakiem konieczności udawania się do urzędu i składania tam podpisu własnoręcznego przy załatwianiu spraw;
- dostęp do rozmaitych usług oferowanych obywatelowi w ramach usług określanych jako e-administracja.
Przykładowe sprawy, jakie można załatwić dzięki profilowi zaufanemu
- zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta;
- złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego;
- sprawdzisz, czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru;
- sprawdzisz swoje punkty karne;
- złożysz wniosek o świadczenie 500+ ;
- złożysz deklaracje podatkowe na portalu podatkowym;
- wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego;
- złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej;
- wyślesz pismo do podmiotu publicznego.
Sposoby założenia profilu zaufanego
Założyć profil zaufany można korzystając z internetowych serwisów bankowych w takich bankach, jak PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Bank Millenium, Santander, mBank, Interligo, czy Alior Bank. Oprócz tego, podobne możliwości obowiązują przy korzystaniu z oferty wielu banków spółdzielczych, a także w serwisie Poczty Polskiej Envelo. System bankowości elektronicznej jest o tyle wygodny, że samodzielnie poprowadzi użytkownika za pomocą właściwych komend w celu założenia profilu zaufanego.
Drugim sposobem założenia i potwierdzenia profilu zaufanego jest wizyta w placówce, mając do wyboru ponad 2 tysiące miejsc w Polsce oraz za granicą. Są to tzw. punkty potwierdzające, do których należą na przykład placówki stacjonarne banków i różnych urzędów publicznych. Listę punktów potwierdzających można sprawdzić podając dane, takie jak kraj, województwo lub miejscowość pod adresem internetowym: https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList. W pierwszej kolejności należy wejść na stronę PZ.gov.pl i wypełnić tam wszystkie pola oraz kliknąć przycisk „Zarejestruj”. Wniosek o założenie profilu zaufanego zostanie automatycznie wysłany. Następnie trzeba wybrać jedną z placówek i udać się do niej, aby potwierdzić profil zaufany. Obowiązuje termin 14 dni od dnia zarejestrowania wniosku. Pracownik punktu potwierdzającego poprosi o okazanie dokumentu tożsamości oraz wydrukuje złożony wniosek o profil zaufany, prosząc osobę o podpisanie wniosku.
Co więcej, obywatel ma możliwość złożyć wniosek o profil zaufany drogą elektroniczną oraz potwierdzić go w rozmowie z urzędnikiem.
Ostatnią możliwością jest założenie i potwierdzenie profilu zaufanego on-line za pomocą dowodu elektronicznego z warstwą elektroniczną oraz czytnika NFC.
Istnieją więc liczne możliwości do tego, aby założyć profil zaufany i cieszyć się wygodnym sposobem komunikacji oraz załatwiania spraw z właściwymi organami administracji publicznej. Popularność tego rozwiązania wynika jednocześnie z jego bezpieczeństwa, bez obawy o wyciek lub utratę jakichkolwiek danych w momencie zakładania profilu zaufanego czy posługiwania się nim.
Oferta Warido
Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.