Jak obliczyć ulgę IP BOX?
Polski Ład wprowadził wiele korzyści dla firm, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową. W dzisiejszym wpisie omówimy zasady funkcjonowania IP BOX oraz wskażemy, kto może starać się o przyznanie tej ulgi.
Księgowość jest istotną częścią każdej firmy. Jako właściciel przedsiębiorstwa lub freelancer z działalnością gospodarczą masz już wystarczająco dużo do zrobienia. Oszczędzaj czas i pieniądze, a księgowość zostaw specjalistom.
Skontaktuj się z nami już dziś i ciesz się zaletami płynącymi z automatyzacji księgowości. Uprość swoje finanse dzięki profesjonalnej rachunkowości z Warido.
Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, każdy przedsiębiorca zobligowany jest do prowadzenia księgowości. Ponieważ decyzję o formie prowadzenia księgowości składa się wraz z wnioskiem o rejestrację firmy, warto już wcześniej zapoznać się z tym pojęciem oraz zakresem czynności, które obejmują poszczególne rodzaje księgowości.
Obowiązki przedsiębiorcy będą bowiem inne w przypadku księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej, a inne w przypadku księgowości dla spółki z o.o. lub innych form prawnych przedsiębiorstwa.
Innowacyjny system księgowania dokumentów Warido pozwoli Ci sprawdzić zaksięgowane dokumenty już po 24 godzinach od ich dostarczenia.
Wszystkie dokumenty są najpierw skanowane i sprawdzane pod kątem poprawności i czytelności. Następnie zaszyfrowane zostają zaksięgowane w systemie, do którego tylko Ty masz wgląd, po wcześniejszym otrzymaniu hasła dostępu.
Jedną z najważniejszych części rachunkowości jest księgowość. Czym się zajmuje? Jej głównym zadaniem jest rejestracja udokumentowanych zdarzeń gospodarczych, czyli czynności i procesów związanych z prowadzoną działalnością. W zależności od jej rodzaju można wyróżnić dwa podstawowe tryby rozliczania: księgowość pełną i uproszczoną. Na czym polegają i kiedy się je stosuje?
Księgowość pełna jest najrozleglejszą, a zarazem najlepiej obrazującą finanse firmy formą rejestracji zdarzeń gospodarczych. Kiedy księgowość pełna ma zastosowanie? Jest ona obowiązkowa w przypadku:
W przypadku wymienionych wyżej jednostek każde zdarzenie gospodarcze musi być ewidencjonowane w księgach rachunkowych. Obejmują one: księgi główne, księgi pomocnicze, dzienniki, zestawienia obrotów i sald kont, inwentarz (wykaz składników aktywów i pasywów).
Księgowość pełna w założeniu ma zapobiegać nieuczciwym operacjom finansowym i zapewniać transparentność firmy. Z tego powodu ma ona zastosowanie głównie w przypadku podmiotów obracających dużymi środkami. W 2023 r. limit przychodów dla przedsiębiorców, którzy zobowiązani są do prowadzenia ksiąg rachunkowych, będzie wynosił 9 654 400 zł. Kwota ta odpowiada 2 000 000 euro według kursu średniego NBP z dnia 2 października 2022 r.
Znacznie łatwiejszym sposobem rozliczenia jest księgowość uproszczona. Tę formę stosuje się w przypadku:
Przychody tych przedsiębiorstw nie mogą jednocześnie przekraczać 2 000 000 euro. W przypadku uproszczonej księgowości możliwe jest stosowanie trzech form rozliczeń:
W przypadku wielu przedsiębiorstw konieczne bywa także prowadzenie dodatkowych ksiąg. Ewidencję sporządza się w szczególności w odniesieniu do wyposażenia, przebiegu pojazdów, zakupu i sprzedaży VAT, a także środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych.
Księgowość uproszczona ma sporo zalet. Łatwo ją prowadzić i nie powoduje dodatkowych kosztów działalności. Z drugiej strony nie jednak też głębokim źródłem informacji na temat kondycji firmy, co utrudnia optymalizację finansową.
Polski Ład wprowadził wiele korzyści dla firm, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową. W dzisiejszym wpisie omówimy zasady funkcjonowania IP BOX oraz wskażemy, kto może starać się o przyznanie tej ulgi.
Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.
Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?
Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.
Sprawozdanie z działalności spółki jest podsumowaniem aktywności organizacji w danym roku obrotowym. Wskazuje się w nim informacje o sytuacji finansowej spółki oraz stanie majątkowym. Oprócz tego trzeba wystawić w nim ocenę uzyskiwanych efektów, opis zagrożeń czy czynniki niebezpieczeństwa, a także opisać zdarzenia, które wpływają na działalność jednostki i jej przewidywanym rozwoju.
Sprawdzenie KRS stanowi więc podstawowy krok w badaniu wiarygodności spółki z o.o. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić czy spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS.
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.
Księgowość internetowa to rozwiązanie najczęściej wybierane przez małe i mikroprzedsiębiorstwa. Oparte jest ono na zautomatyzowanym programie rachunkowym, który prowadzi rachunkowość w oparcie o dane finansowe wpisane przez klienta firmy. Księgowość zdalna przeważnie połączona jest też z programem do fakturowania – w takiej sytuacji przedsiębiorca wystawia fakturę bezpośrednio w systemie. Nie trzeba wiedzieć, jak księgować faktury, ponieważ system sam to zrobi.
Funkcjonalność programów do prowadzenia księgowości przez internet różni się dość znacznie. Większość została zaprojektowana pod kątem właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej i umożliwia wypełnienie podstawowych obowiązków księgowych, w tym:
Część z nich ma szerszy zakres funkcji, ale też większy jest koszt subskrypcji, co sprawia, że korzystanie z tego typu programów nie jest już tak opłacalne. W każdym przypadku konieczne dokładne przeanalizowanie plusów i minusów wszystkich sposobów rozliczenia. Niekiedy oszczędności poczynione na samodzielnej księgowości nie rekompensują włożonego w tę czynności wysiłku.
Wiele osób, szczególnie tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Podstawy czynności księgowych można łatwo opanować, choć oczywiście wymaga to również zaznajomienia się z przepisami prawa podatkowego i gospodarczego, a także dużej dozy samodyscypliny. Również comiesięczne obowiązki takie jak odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy, składanie deklaracji VAT czy opłacanie składek ZUS poza początkowym okresem prowadzenia działalności nie powinny nastręczać większych trudności przedsiębiorcom.
Samodzielne prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej ma sporo zalet. Przede wszystkim:
Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich. W tym przypadku należy mieć na względzie, że nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania i w razie nieścisłości to przedsiębiorca poniesie pełną odpowiedzialność za swoje działania. W wielu sytuacjach i tak konieczne jest skorzystanie z jednorazowych usług specjalistów, co może być bardzo kosztowne. Warto więc rozważyć skorzystanie z profesjonalnych usług księgowych.
To również najlepsze rozwiązanie, jeśli przedsiębiorca zobligowany jest do prowadzenia księgowości pełnej. Wyspecjalizowane usługi zapewnią mu wysokie bezpieczeństwo, a do tego pozwolą uniknąć kosztownych błędów i znacznie ograniczyć czasochłonność wszystkich działań związanych z procesami firmowymi. Dobrze wybrać biuro, które oferuje pełną obsługę księgową przedsiębiorstwa, w tym również obsługę kadr i płac, wsparcie merytoryczne w zakresie prowadzenia firmy, a także reprezentację przed instytucjami państwowymi – Urzędem Skarbowym czy ZUS-em.