Wzrost minimalnej podstawy dla świadczeń chorobowych

wzrost-minimalnej-podstawy-dla-swiadczen-chorobowych

Spis treści

Wraz z podwyżką płacy minimalnej wzrasta podstawa do obliczania różnego rodzaju świadczeń, np. zasiłku chorobowego czy zasiłku macierzyńskiego. Dzięki temu pracownicy, którzy zarabiają najmniej, mogą liczyć na większe środki w okresie niezdolności do pracy.

W 2024 r. minimalne wynagrodzenie zmieni się dwukrotnie. Jedna podwyżka już była, a kolejna nastąpi od 1 lipca 2024 r. Jeżeli zatrudniasz pracownika za najniższą krajową, musisz pamiętać nie tylko o tym, aby podwyższyć mu wynagrodzenie, ale i o wzroście minimalnej podstawy do świadczeń chorobowych.  Oznacza to naliczanie np. wyższego chorobowego.  Zaniżanie świadczeń to wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone grzywną. Zapoznaj się z artykułem, a dowiesz się szczegółów.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego – jak się ją ustala?

Wysokość świadczeń chorobowych to właściwy procent od podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Z kolei zasady ustalania podstawy zasiłku chorobowego określa ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o  świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa).

Mówiąc w dużym skrócie podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne wynagrodzenie pracownika. Wraz ze wzrostem najniższej krajowej, wzrasta zatem podstawa wymiaru zasiłku dla zarabiających minimalną pensję.

Podstawę zasiłku ustalasz ze względu na staż pracy pracownika u Ciebie. Jeżeli pracownik:

 • przepracował 12 miesięcy poprzedzających zwolnienie lekarskie – podstawą zasiłku jest średnie wynagrodzenie z tych miesięcy,
 • mniej niż 12 miesięcy – bierzesz pod uwagę miesiące pełnego zatrudnienia,
 • nie przepracował nawet jednego pełnego miesiąca – podstawą jest wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby pracował cały ten miesiąc.

Do dokładnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku uwzględniasz przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne (13,71%)., stanowiące koszt pracownika.

Podstawa wymiaru świadczeń a minimalne wynagrodzenie

W 2024 r. czekają nas podwyżki płacy minimalnej dwa razy, a właściwie raz, ponieważ jedna była 1 stycznia.

Najniższe wynagrodzenie w 2024 r. to:

 • 4 242 zł – od 1 stycznia do 30 czerwca,
 • 4 300 zł – od 1 lipca do 31 grudnia.

Skoro podstawę zasiłku stanowi wynagrodzenie po potrąceniu składek w wysokości 13,71% to znaczy, że minimalna podstawa wymiaru składek wynosi:

 • 3 660,43 zł – od 1 stycznia do 30 czerwca,
 • 3 710,47 zł – od 1 lipca do 31 grudnia.

Przykład 1

Edyta od stycznia 2024 r. pracuje za najniższą krajową na pół etatu (za 2 121 zł brutto), a w lutym zachorowała na 5 dni. Wysokość świadczeń chorobowych dla Edyty należy naliczać od podstawy 1 830,21 zł.

2 121 – (2 121 x 13,71%) = 1 830,21 zł.

Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Zasiłek chorobowy to 80% podstawy wymiaru, więc w przypadku Edyty to kwota 244,05 zł za 5 dni zwolnienia L4.

1 830,21 / 30 x 80% ) x 5 = 244,05 zł

Zasiłek chorobowy – kto wypłaca?

Dla Ciebie jako pracodawcy istotne jest, z czyjej kieszeni wypłacane jest chorobowe: z Twojej, czy z ZUS-u?

To zależy od okresu zwolnienia pracownika i jego wieku:

 • do 33. dnia zwolnienia wypłacasz Ty wynagrodzenie chorobowe, od 34. dnia wypłaty przejmuje ZUS w formie zasiłku chorobowego,
 • w przypadku pracowników od 50 roku życia: Ty płacisz za pierwsze 14 dni, kolejne opłaca ZUS (okres 14.dni obowiązuje od kolejnego roku kalendarzowego, w którym pracownik skończył 50 lat – art. 92 5 kodeksu pracy).

Pamiętaj, że wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego świadczenia jak wynagrodzenie chorobowe. Dla nich to samo co zasiłek chorobowy, czyli środki, które otrzymują za czas niezdolności do pracy. 

Wysokość świadczeń a wysokość podstawy do świadczeń

Wysokość świadczenia chorobowego zależy od rodzaju tego świadczenia.

Wyróżniamy:

 • wynagrodzenie i zasiłek chorobowy – 80% podstawy wymiaru zasiłku (100%, jeżeli niezdolność do pracy przypada w czasie ciąży lub powstała na skutek wypadku w pracy lub w drodze do pracy – art. 12 ust. 2 ustawy),
 • zasiłek macierzyński – 81,5%, 70% lub 100% (zależy od rodzaju urlopu, za który jest wypłacany – art. 31 ust. 1 ustawy),
 • świadczenie rehabilitacyjne – 75% lub 90% (100% w okresie ciąży – art. 19 ust. 1 ustawy),
 • zasiłek opiekuńczy – 80%.

Chorobowe a podwyżka minimalnej w trakcie jego trwania

Podwyżka najniższego wynagrodzenia wiąże się ze wzrostem minimalnej podstawy świadczeń chorobowych. Może się zdarzyć, że pracownik zachoruje w miesiącu przed podwyższeniem najniższej krajowej i jego choroba przeciągnie się do okresu po podwyżce.

Jaka jest wtedy minimalna podstawa dla świadczeń? Podstawę wymiaru zasiłku liczysz od dwóch podstaw – pierwszą liczoną od podstawy przed podwyżką a drugą – liczoną od podstawy po podwyżce. Nie musisz podstawy w okresie przed podwyżką, zawyżać do kwoty po podwyżce. Najłatwiej zobrazować to przykładem z okresu czerwiec-lipiec 2024 r., kiedy to nastąpi kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia

Przykład 2

Twój pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2024 r. za minimalną krajową, zachorował w okresie od 15 czerwca do 5 lipca 2024 r. Za czerwiec ustalasz podstawę liczoną od postawy 4 242 zł, czyli 3 660,43 zł. To podstawa do chorobowego za okres od 15 do 30 czerwca. Natomiast od 1 lipca uwzględniasz podwyżkę płacy minimalnej i wzrost podstawy świadczeń do 3 710,47 zł. O tej kwoty naliczasz wynagrodzenia za okres od 1 do 5 lipca.


Oferta Warido

W obliczu dynamicznie zmieniających się przepisów prawa pracy oraz skomplikowanego systemu rozliczeń płacowych, usługi kadrowo płacowe oferowane przez profesjonalne biura rachunkowe stanowią nieocenione wsparcie dla każdego przedsiębiorcy. Skorzystanie z takich usług nie tylko ułatwia zarządzanie firmą, ale także gwarantuje zgodność z obowiązującymi regulacjami prawnymi.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.