Spółkę jawną powołuje się w drodze zawarcia umowy spółki na piśmie pod rygorem nieważności, bądź za pomocą formularza udostępnionego w systemie teleinformatycznym.
Nazwa spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub nazwy wszystkich wspólników, bądź nazwiska albo nazwy jednego albo kilku wspólników z oznaczeniem „spółka jawna”
Umowa spółki jawnej musi zawierać:
- nazwę i siedzibę spółki;
- określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość;
- przedmiot działalności spółki;
- czas trwania spółki, o ile została powołana na czas oznaczony.
Spółka jawna powstaje w momencie jej wpisu do rejestru. Osoby które działały w imieniu spółki po jej związaniu a przed jej wpisem do rejestru ponoszą odpowiedzialność solidarną.
Zgłoszenie spółki jawnej do rejestru musi zawierać:
- nazwę, siedzibą i adres spółki;
- przedmiot działalności spółki – kody PKD;
- nazwiska i imiona albo nazwy wspólników, oraz adresy wspólników bądź ich adresy do doręczeń;
- nazwiska i imiona osób które są uprawnione do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji.
Wszelkie zmiany wyżej wymienionych danych w trakcie działalności spółki powinny być zgłaszane sądowi rejestrowemu.
Za prowadzenie spraw spółki są odpowiedzialni wszyscy wspólnicy. Dopuszczalne jest powierzenie prowadzenia spraw spółki jednemu lub kilku wspólników, z zastrzeżeniem, iż nie powierzyć powyższych czynności osobie trzeciej z wykluczeniem wszystkich wspólników.
Rozwiązanie spółki jawnej może zostać spowodowane:
- przyczynami przewidzianymi w umowie spółki;
- jednomyślną uchwałą wszystkich wspólników;
- ogłoszeniem upadłości spółki;
- śmiercią wspólnika lub ogłoszeniem jego upadłości;
- wypowiedzeniem umowy spółki przez wspólnika bądź jego wierzyciela;
- prawomocnym orzeczeniem sądu.
W przypadku spółki jawnej każdy ze wspólników ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Odpowiedzialność subsydiarna w przypadku spółki jawnej polega na uprawnieniu przysługującemu wierzycielowi spółki w postaci skierowania roszczenia względem wspólników oraz ich majątków w przypadku kiedy egzekucja z majątku spółki okazałaby się nieskuteczna.
Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podatnikiem jest każdy z wspólników. Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału).