Zatrudnienie członka rodziny w firmie

zatrudnienie-czlonka-rodziny-w-firmie

Spis treści

Zatrudnienie członka rodziny w firmie stanowi interesujący przejaw korzystania przez zainteresowane strony ze swobody umów oraz swobody w dobrze pracowników. Prawo nie zakazuje bowiem zatrudnienia członka rodziny. Podstawą takiego działania może być stosunek pracy regulowany umową o pracę, ale równie dobrze każdy inny stosunek skutkujący świadczeniem pracy na rzecz oznaczonego podmiotu. W aspekcie prawnym zatrudnienie członka rodziny w przedsiębiorstwie oznacza angażowanie osoby współpracującej. Warto dokładniej przyjrzeć się wybranym zagadnieniom przy tej okazji.

Kim jest osoba współpracująca w myśl obowiązującego prawa?

Na potrzeby systemu ubezpieczeń społecznych uznaje się, że zarówno zatrudnienie członka rodziny w firmie na podstawie umowy o pracę, jak i na przykład korzystanie z jego pomocy w formie nieodpłatnej, powoduje angażowanie tzw. osoby współpracującej.

Jak stanowi art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, pod tym pojęciem należy rozumieć małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

Co warto podkreślić, osobą współpracującą nie jest ta, z którą zawarto umowę o pracę dla celów przygotowania zawodowego. Za osoby współpracujące nie są uznawani ponadto brat ani siostra.

Zatrudnienie członka rodziny a skutki w systemie ubezpieczeń społecznych oraz wymóg opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne

Osoba współpracująca podlega w oparciu o wcześniej wskazany przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ubezpieczeniom w taki sam sposób, jak właściciel przedsiębiorstwa. Wyjątkiem jest oczywiście brak przypisania osobie współpracującej potencjalnych ulg przysługujących wyłącznie osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W praktyce skutkuje to na przykład brakiem możliwości objęcia tzw. małym ZUS-em.

Obowiązki wynikające z prawa ubezpieczeń społecznych odnoszą się tak do opłacania składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, jak i na przykład składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ma to miejsce nawet, jeśli członek rodziny nie pobiera wynagrodzenia za świadczoną pomoc, a więc w sytuacji, kiedy pomaga bezumownie.

Dla umowy zlecenia będą z kolei obowiązywać składki ZUS podobne jak przy typowej umowie zlecenia w obrocie prawno-gospodarczym. Wysokość składek będzie zależna od podstawy wysokości wynagrodzenia.

Dla umowy o dzieło zwyczajowo nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ani ubezpieczenia zdrowotne. Przy czym zatrudnienie osoby współpracującej stanowi odstępstwo od tej zasady i wiąże się z opłacaniem składek na ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe (przy dobrowolnej składce na ubezpieczenie chorobowe).

W sytuacji, w której osoba współpracująca pracuje jednocześnie u innego pracodawcy, wówczas zostaje objęta jedynie składką na ubezpieczenie zdrowotne (pod warunkiem, że u innego pracodawcy uzyskuje wynagrodzenie równe przynajmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę).

Zatrudnienie członka rodziny a skutki z tytułu podatku dochodowego

W sytuacji, w której osoba współpracująca pobiera wynagrodzenie za swoją pracę dla członka rodziny prowadzącego przedsiębiorstwo, powstaje obowiązek wyliczenia i opłacenia za taką osobę zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązują w tym przypadku analogiczne zasady, jak to ma miejsce dla skutków podatkowych u innych pracowników.

Należy przy tym pamiętać, że nieodpłatne świadczenie pracy stanowi dla przedsiębiorstwa przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. W sytuacji korzystania z nieodpłatnej pracy członka rodziny jest to o tyle korzystne, że istnieje możliwość zwolnienia z podatku dochodowego dla I oraz II grupy podatkowej. 

Zatrudnienie członka rodziny – rozliczenie kosztów firmowych

Od stycznia 2019 roku istnieje prawna możliwość zaliczenia wynagrodzenia wypłacanego osobie współpracującej do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to wynagrodzenia pobieranego nie tylko z tytułu umowy o pracę, ale równie dobrze przy wykonywaniu pracy w oparciu o takie popularne formy, jak umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Oznacza to, że rodzaj umowy, na podstawie której małżonek lub małoletnie dziecko świadczą pracę w firmie rodzinnej, nie ma znaczenia z punktu widzenia zaliczenia ich wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodu pracodawcy.

Co więcej, aktualne przepisy nie nakładają ograniczenia kwoty wynagrodzenia, którą przedsiębiorca może zaliczyć do takich kosztów.

Rozliczenie osób współpracujących w systemie enova 365

W przypadku księgowość online i korzystania na przykład z systemu enova 365 możliwe jest dodanie członka rodziny pracownika, co odbywa się z poziomu KADRY >> PRACOWNICY i przejścia do zakładki DANE PRACOWNIKA oraz podzakładki RODZINA. W następnym kroku należy skorzystać z opcji DODAJ w celu wpisania danych osobowych osoby współpracującej. Skorzystanie z tej możliwości przyspiesza generowanie deklaracji zgłoszeniowych i co za tym idzie rozliczanie pracy osób współpracujących.


Oferta Warido

Oferujemy kompleksową pomoc w prawidłowym rozliczeniu osób współpracujących, zarówno pod kątem ubezpieczeń społecznych, jak i podatków dochodowych. Z nami możesz być pewien, że wszystkie wymogi prawne zostaną spełnione bezbłędnie, co pozwoli uniknąć potencjalnych problemów z urzędami i zapewni spokój umysłu.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Twojemu biznesowi płynnie przejść do nowego systemu e-fakturowania.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.