Intrastat w 2024 roku

intrastat-w-2024-roku

Spis treści

System INTRASTAT odgrywa bardzo ważną rolę w monitorowaniu handlu pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Zmiany w progach statystycznych INTRASTAT dla roku 2024 stawiają nowe wymagania przed przedsiębiorstwami, które należy zrozumieć i wdrożyć, aby uniknąć sankcji.

Zasady obowiązków sprawozdawczych

W roku 2024 obowiązek sprawozdawczy INTRASTAT powstaje dla podmiotów, których obroty handlowe z innymi krajami UE przekroczyły określone progi. Sprawdzenie wartości obrotów powinno następować przez dwa kolejne lata – zarówno w roku poprzedzającym, jak i bieżącym roku sprawozdawczym.

Kiedy należy złożyć deklarację INTRASTAT?

Zgodnie z wytycznymi Głównego Urzędu Statystycznego, deklarację INTRASTAT należy wypełnić w sytuacji, kiedy wartość przywozu lub wywozu towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w samym roku sprawozdawczym przekroczy ustalone progi.

Progowe wartości dla roku 2024

W roku 2024 progi podstawowe i szczegółowe dla przywozu i wywozu towarów wynoszą odpowiednio:

  • Dla przywozu: 6.200.000 zł (próg podstawowy) i 103.000.000 zł (próg szczegółowy)
  • Dla wywozu: 2.800.000 zł (próg podstawowy) i 150.000.000 zł (próg szczegółowy)

Obserwujemy stopniowy wzrost progów statystycznych INTRASTAT na przestrzeni lat, gdzie wartości dla roku 2023 i 2022 były niższe, co odzwierciedla rosnącą dynamikę handlu między krajami członkowskimi UE.

Jak złożyć deklarację?

Deklaracje INTRASTAT składane są wyłącznie w formie elektronicznej, z wykorzystaniem platformy PUESC, aplikacji ist@t, bądź innych własnych aplikacji zgodnych ze specyfikacją XML. Ważne jest, aby dokładnie śledzić aktualizacje oprogramowania i weryfikować, czy zgłoszenia odpowiadają aktualnym wymaganiom.

Zgodnie z ustawą z dnia 19 marca 2004 roku – Prawo celne, obowiązek zgłaszania danych w ramach systemu INTRASTAT dotyczy każdego podmiotu uczestniczącego w handlu towarowym z państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Podsumowanie

Rok 2024 przynosi nowe wyzwania dla przedsiębiorców handlujących z innymi krajami Unii Europejskiej. Zrozumienie i stosowanie się do nowych progów INTRASTAT jest niezbędne, aby zapewnić prawidłowy przepływ informacji statystycznych i uniknąć potencjalnych kar. Zachęcamy do regularnego odwiedzania strony GUS oraz PUESC, aby na bieżąco śledzić ewentualne zmiany i aktualizacje w systemie INTRASTAT.

Oferta Warido

Jeśli potrzebujesz pomocy w nawigacji po skomplikowanym świecie finansów korporacyjnych lub chcesz zoptymalizować koszty założenia i prowadzenia spółki, nasze biuro rachunkowe online oferuje kompleksową obsługę i doradztwo w zakresie księgowości, dzięki naszej solidnej współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego. Z naszą pomocą możesz skupić się na rozwijaniu swojej firmy, mając pewność, że wszystkie formalności są w najlepszych rękach.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

jak-rozliczyc-sprzedaz-nieruchomości-w-budowie-w-ramach-PIT

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości w budowie w ramach PIT?

Rozważania na temat podatków często są kojarzone z kompleksowymi przepisami i niezliczonymi wyjątkami. Jednak szczególnie interesująca staje się ta tematyka, gdy na tapetę wchodzi sprzedaż nieruchomości, która nie została jeszcze ukończona. Jak więc krok po kroku należy rozliczyć taką transakcję w świetle przepisów PIT? Zagłębmy się w ten temat, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Czytaj więcej »
pit-0-twoj-klucz-do-ulg-podatkowych

PIT/O – twój klucz do ulg podatkowych

Jeśli jesteś podatnikiem, który ma prawo do korzystania z ulg podatkowych, załącznik PIT/O może okazać się Twoim najlepszym przyjacielem podczas rozliczenia rocznego. To właśnie w tym dokumencie znajdziesz miejsce na wykazanie wszystkich przysługujących Ci odliczeń. W tym artykule przybliżymy Ci jego rolę i wskażemy, jak z niego skutecznie skorzystać.

Czytaj więcej »
e-doreczenia-od-1-pazdziernika-2024-dla-kogo

E-doręczenia od 1 października 2024 – dla kogo?

Aktualnie korzystanie z e-Doręczeń jest dobrowolne, ale firmy i instytucje publiczne są zobowiązane do wdrażania usługi zgodnie z harmonogramem. Najbliższa data – 1 października 2024 r. to termin wprowadzenia skrzynki e-Doręczeń dla niektórych zawodów zaufania publicznego i urzędów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się dokładnie, kto musi założyć adres elektroniczny przed tą datą.

Czytaj więcej »
jak-obliczyc-ekwiwalent-za-niewykorzystany-urlop-w-2024-roku

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2024 roku?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop to nie tylko obowiązek pracodawcy, ale i pewna forma rekompensaty dla pracownika, który z różnych przyczyn nie mógł wykorzystać przysługującego mu wypoczynku. Jest to rozwiązanie przewidziane w sytuacjach, gdy zakończenie stosunku pracy uniemożliwia wykorzystanie zaległego urlopu. Warto jednak pamiętać, że wypłata ekwiwalentu nie następuje automatycznie w każdej sytuacji – istnieją wyjątki, które należy dokładnie rozpatrzyć.

Czytaj więcej »
czym-jest-wycena-przedsiebiorstw

Czym jest wycena przedsiębiorstw?

Wycena przedsiębiorstw jest procesem złożonym i wieloetapowym, wykraczającym poza zwykłą analizę finansową. Jest to działanie mające za zadanie oszacować wartość gospodarczą podmiotu, który w dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu może pełnić różnorodne funkcje. Czy to w kontekście sprzedaży, fuzji, przejęć, czy strategicznych decyzji zarządczych – wycena przedsiębiorstwa jest fundamentem informacyjnym dla wielu kluczowych decyzji korporacyjnych.

Czytaj więcej »
odliczanie-vat-od-naliczonej-promocji

Odliczanie VAT od naliczonej promocji

W świecie przedsiębiorczości, gdzie konkurencja jest zacięta, kluczowe staje się przyciągnięcie klienta. Wprowadzenie promocji, w tym sprzedaży za symboliczną cenę lub za darmo, to strategia, która może wyróżnić firmę na rynku. Jednak co z VAT? Jak prawidłowo odliczyć podatek przy takich transakcjach, aby pozostać na właściwej stronie prawa podatkowego?

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.