fbpx

Limit do VAT w kontekście zmian w zakresie WSTO

limit-vat-w-kontekscie-zmian-w-zakresie-wsto

Spis treści

Czy sprzedaż w ramach WSTO wpływa na limit zwolnienia z VAT? W 2024 roku, w świetle zmian wprowadzonych przez unijne regulacje e-commerce, przedsiębiorcy stoją przed nowymi wyzwaniami. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, jak te zmiany wpłyną na Twoje rozliczenia i jak skutecznie zarządzać limitami podatkowymi. Odkryjesz również, jak nasze usługi księgowości online mogą Ci pomóc.

W obliczu rozwoju handlu elektronicznego i zmian w przepisach dotyczących VAT, przedsiębiorcy muszą na nowo zdefiniować swoje podejście do WSTO. Obowiązujące zmiany wprowadziły nowe zasady liczenia limitu zwolnienia podmiotowego, które są kluczowe dla zachowania płynności finansowej i uniknięcia niespodziewanych zobowiązań podatkowych.

Podmiot zwolniony z VAT a WSTO

Jeżeli korzystasz ze zwolnienia podmiotowego w VAT, możesz nadal dokonywać wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO). Zmiany te wpływają jednak na sposób liczenia limitu zwolnienia. Niezbędne jest zrozumienie, jakie transakcje należy wliczać do limitu zwolnienia podmiotowego, aby uniknąć przekroczenia progu i niechcianego obowiązku rejestracji jako płatnik VAT.

Co nie jest wliczane do limitu zwolnienia podmiotowego w VAT?

Warto wiedzieć, co konkretnie jest wyłączone z limitu 200.000 zł. Po zmianach, które weszły w życie 1 lipca 2021 r., sposób wyliczania limitu zwolnienia podmiotowego uległ modyfikacji. Teraz, sprzedaż do konsumentów w UE do kwoty 42.000 zł powinna być wliczona do limitu zwolnienia podmiotowego, co stanowi istotną zmianę dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia.

Rozliczenie limitu zwolnienia w kontekście WSTO

Aby w pełni zrozumieć wpływ WSTO na limit zwolnienia podmiotowego, przyjrzyjmy się szczegółowym przykładom:

Przykład 1

Adam Nowak, prowadzący sprzedaż towarów do Niemiec, korzystający ze zwolnienia podmiotowego, nie przekroczył limitu 42.000 zł, a więc jego sprzedaż była opodatkowana w Polsce. Sprzedaż ta powinna być uwzględniona w limicie zwolnienia podmiotowego w VAT za rok 2021.

Przykład 2

Pan Jacek, dokonujący sprzedaży towarów do Czech, po przekroczeniu limitu 42.000 zł, zarejestrował się do procedury OSS. Jego sprzedaż nie była już wliczana do limitu zwolnienia podmiotowego, gdyż była opodatkowana w kraju konsumenta.

Przykład 3

Pani Barbara dokonała sprzedaży towarów handlowych w UE poniżej limitu 42.000 zł. Ta sprzedaż była opodatkowana w Polsce i wliczała się do limitu zwolnienia podmiotowego w VAT.

Zmiany i ich konsekwencje

Zmiany w przepisach wprowadziły istotną różnicę w sposobie liczenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT dla przedsiębiorców dokonujących WSTO. Warto skorzystać z usług – doradca podatkowy online, aby upewnić się, że wszystkie transakcje są prawidłowo rozliczane i nie przekraczają dozwolonego limitu. WARIDO oferuje taką możliwość dzięki solidnej współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego.


Oferta Warido

Czy martwisz się o to, jak nowe regulacje wpłyną na Twoją działalność? Zaufaj naszemu biuru rachunkowemu, które oferuje kompleksowe usługi – księgowość online, zapewniając, że Twoje rozliczenia są zgodne z najnowszymi zmianami w prawie podatkowym. 

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Twojemu biznesowi.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.