Spis treści
W tym roku czas na złożenie PIT-u jest nieco dłuższy z powodu iż 30 kwietnia wypada w niedzielę
Podatnicy rozliczający się za pomocą formularza PIT-37 mają więc odrobinę więcej czasu na złożenie deklaracji.
Doświadczenie poprzednich lat uczy, że zwykle bardzo duża część obywateli zwleka z dopełnieniem tego obowiązku na ostatnią chwilę, co przekłada się zwykle na kolejki w urzędach skarbowych oraz przeciążenia systemów teleinformatycznych.
PIT można wysłać do urzędu również pocztą – liczy się wtedy data stempla pocztowego.
Obowiązkowy PIT
Deklarację musi złożyć każdy obywatel, który w danym roku podatkowych uzyskał jakikolwiek przychód. W tym wypadku nie ma znaczenia czy jego wartość przekroczyła próg kwoty wolnej od podatku.
Jak podaje Ministerstwo Finansów – w 2016 roku, PIT-37 złożyło blisko 16,5 mln osób, co stanowi w przeliczeniu ok. 80% wszystkich deklaracji trafiających do urzędów skarbowych.
Zgodnie z ustawą z dnia 10 września 1999 r. kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765), podatnikowi, który nie złoży PIT-u grozi mu odpowiedzialność karno skarbowa. Czyn ten może zostać zakwalifikowany jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.
Przedłużony termin na złożenie PIT-u – jak uniknąć błędów i stresu podczas rozliczenia
Chociaż wydłużenie terminu na złożenie PIT-u do 2 maja daje teoretycznie więcej czasu na wypełnienie obowiązków podatkowych, praktyka pokazuje, że wielu podatników i tak pozostawia rozliczenie na ostatnią chwilę. Taka strategia może prowadzić do niepotrzebnego stresu i błędów w deklaracjach, które z kolei mogą skutkować koniecznością ich korygowania lub nawet sankcjami ze strony urzędu skarbowego.
Eksperci podatkowi radzą, aby nie odkładać wypełnienia deklaracji na ostatni moment. Przygotowanie dokumentów wcześniej pozwala na spokojne sprawdzenie wszystkich danych i uniknięcie pomyłek. Ponadto, dzięki coraz bardziej zaawansowanym narzędziom online, które oferuje administracja skarbowa oraz różne platformy finansowe, proces składania deklaracji staje się szybszy i bardziej intuicyjny.
Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Wiele osób zapomina o przysługujących im odliczeniach, takich jak ulga na dzieci, internet czy darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Skorzystanie z ulg może znacząco obniżyć należny podatek, a nawet przysporzyć zwrot podatku.
Złożenie PIT-u przez Internet jest również korzystne dla urzędów skarbowych, które dzięki temu mogą sprawniej zarządzać zgłoszeniami i szybciej przetwarzać zwroty podatkowe. Osoby, które mają wątpliwości co do poprawności wypełnienia formularza, mogą skorzystać z pomocy konsultantów online lub bezpośrednio w urzędach skarbowych, gdzie pracownicy mogą pomóc w prawidłowym złożeniu deklaracji.
W kontekście obowiązków podatkowych warto pamiętać, że terminowe i prawidłowe złożenie PIT-u to nie tylko uniknięcie konsekwencji prawnych, ale także wyraz odpowiedzialnego podejścia do obowiązków obywatelskich. Utrzymanie terminowości i dokładności w rozliczeniach wpływa na sprawność finansów publicznych i możliwość finansowania ważnych dla społeczeństwa celów, takich jak edukacja, ochrona zdrowia czy infrastruktura.
Oferta Warido
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne konsultacje.
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.