Dobowe raportowanie wyciągów bankowych do KAS

Ministerstwo Finansów przedstawiło najnowszy mechanizm walki z wyłudzeniami podatku

Najprawdopodobniej już od 1 września około 80.000 firm w kraju będzie musiało składać dzienne wyciągi ze swoich rachunków bankowych. Stosowny projekt nowelizacji ustaw jest obecnie dopracowywany w sejmowych komisjach i wkrótce trafi pod głosowanie.

dobowe-wyciagi-kas-wrzesien

Ministerstwo Finansów podkreśla, że nowe narzędzie pozwoli na szybką identyfikację nieuczciwych podatników i tym samym ochronę kontrahentów przed nieprawidłowościami.  W szerszej perspektywie ma to oczywiście uszczelnić i zwiększyć wpływy do budżetu z tytułu podatków.

Nowe obowiązki

Na dostarczenie wyciągu do KAS podatnik będzie miał czas do końca kolejnego dnia (z wyłączeniem dni wolnych i świątecznych) w formacie elektronicznym JPK_WB.  Obowiązek ten będzie dotyczył praktycznie wszystkich podmiotów z wyłączeniem mikro firm oraz jednostek finansów publicznych.

Projekt ustawy przewiduje, że przekazywaniem danych miałby zająć się Banki oraz Kasy Oszczędnościowo-Rozliczeniowe.

W skład raportu wejdą informacje:

  • nazwa i adres oraz NIP lub REGON odbiorcy i nadawcy płatności,
  • numery rachunków bankowych,
  • data oraz czas transakcji,
  • kwota transakcji,
  • waluta transakcji,
  • tytuł / opis transakcji,
  • saldo po transakcji.

 Ostrzeżenia dla kontrahentów

Projekt modyfikuje również niektóre zapisy dotyczące tajemnicy podatkowej, pozwalając tym samym na informowanie kontrahentów danego podatnika o:

  • niezłożeniu przez niego deklaracji podatkowej,
  • niezłożeniu przez niego innych dokumentów wymaganych przepisami prawa,
  • braku zapłaty podatku,
  • wydawaniu ostrzeżeń wobec danego podatnika,
  • zawiadamianiu o nieprawidłowościach drogą elektroniczną.

Przepisy są planowane do wejścia w życie z dniem 1 września 2017.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zasilek-macierzynski-dla-przedsiebiorcow

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
kryteria-i- warunki-przyznawania-emerytury-pomostowej

Kryteria i warunki przyznawania emerytury pomostowej

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
leasing-na-gruncie-vat-i-pit-a-poprawne-ksiegowanie

Leasing na gruncie VAT i PIT a poprawne księgowanie

Leasing jest unikatową formą umowy handlowej, umożliwiającą przedsiębiorcom korzystanie z wyposażenia, które nie zostało zakupione bezpośrednio, ale jest niezbędne dla działalności firmy. Ta metoda zdobycia aktywów może być atrakcyjna dla właścicieli firm, których budżet nie pozwala na jednorazowe pokrycie pełnych kosztów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że umowa leasingu niesie ze sobą określone koszty i ma wpływ na obciążenia podatkowe zarówno w kontekście VAT, jak i podatku dochodowego. Poznaj kluczowe informacje dotyczące prawidłowego księgowania leasingu!

Czytaj więcej »
roczne-rozliczenie-skladki-zdrowotnej-za-2023

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023

Należna składka za ubezpieczenie zdrowotne za 2023 może być niższa lub wyższa od zapłaconej. W związku z tym niemal każdy przedsiębiorca musi zrobić roczne rozliczenie składki zdrowotnej do wykazania ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty. Zapoznaj się z artykułem, a dowiesz się, jak je wykonać i kiedy mija termin.

Czytaj więcej »
najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.