Od 1 stycznia 2017 najprawdopodobniej wejdą w życie zmiany w podatku akcyzowym dla pojazdów
Ministerstwo Finansów przedstawiło gotowe założenia zmian w akcyzie, których celem jest zwiększenie wpływów budżetowych. Projekt opracowywany był od marca 2016 i w swojej pierwotnej formie zakładał zmniejszenie stawek podatku – na co ostatecznie nie było zgody z powodu realnych strat budżetowych.
Projekt trafi niebawem do komisji senackiej i przy obecnym tempie procedowania, zmiany zostaną uchwalone jeszcze w tym roku – zaczną obowiązywać wraz z 1 stycznia 2017.
Zmiany w akcyzie na samochody
Autorzy projektu proponują podzielenie pojazdów na bazie czterech kategorii wiekowych:
- Kategoria I – rok produkcji 2004 i starsze
- Kategoria II – rok 2005-2009
- Kategoria III – rok 2010-2015
- Kategoria IV – rok 2016 i młodsze
Oraz pojemności silnika:
- Przedział I – poniżej 1,2 litra
- Przedział II – 1,2-1,5 litra
- Przedział III – 1,5-2 litry
- Przedział IV – do 2,5 litry
- Kolejne przedziały i stawki wzrastać będą o 500 cm³
Łącznie obowiązywać będą 32 stawki akcyzy.
W mediach pojawiają się informacje na temat planów objęcia podatkiem akcyzowym wszystkich pojazdów o masie poniżej 3,5 tony. Przedstawiciele Ministerstwa jednak konsekwentnie odmawiają komentowania tych zapisów na obecnym etapie prac. W praktyce oznaczałoby to objęciem akcyzą pojazdów, które w świetle dzisiejszych przepisów są wyłączone z naliczania podatku – jak np. małe auta dostawcze.
Według szacunków wpływy do budżetu z tytułu podatku akcyzowego do końca sierpnia 2016 wyniosły blisko 660 milionów złotych, po zmianach w analogicznym okresie udałoby się pozyskać 1,3 miliarda złotych.
Autor treści: Wiktoria Kot
ZOBACZ TEŻ: