Sejm pracuje nad przepisami tworzącymi nową instytucję publiczną
Do zadań Rzecznika Praw Przedsiębiorcy będzie między innymi dbanie o dobre relacje na linii biznes – państwo, jak również pomoc prawna i merytoryczna w sytuacjach gdy dochodzi pomiędzy nimi do sytuacji konfliktowej.
Skąd pomysł na nowego rzecznika? Jako motywację wskazuje się liczne sytuacje gdy przedsiębiorca styka się z rozmaitymi organami państwowymi – od administracji po służby skarbowe i sądownictwo. Problem przejawia się w braku czasu, odpowiedniej wiedzy i niejednokrotnie środków po stronie małych i średnich firm do wystosowania obrony i dochodzenia swoich praw – w czym miałby pomagać RPP.
Przy obecnym trybie prac, stanowisko zostało by utworzone z początkiem 2017 roku.
Kompetencje Rzecznika Przedsiębiorców
Rzecznik może podejmować działania na wniosek przedsiębiorcy lub danej organizacji, jak również prowadzić je z własnej inicjatywy. Co warte podkreślenia – do obszarów jego działań nie należą sprawy związane z konfliktami pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami lub na linii przedsiębiorca-konsument.
Istotną funkcją i uprawnieniem jest również możliwość wystosowania formalnych wniosków do odpowiednich organów administracji w celu nakłonienia do wdrożenia zmian w obowiązującym prawie lub całkowitej zmiany przepisów – dążąc do poprawienia wrażliwości prawa na potrzeby przedsiębiorców.
Przyjmując sprawę do rozpatrzenia, Rzecznik może dokonać analizy samodzielnie lub delegować ten proces do poszczególnych organów Państwa w celu wydania opinii lub podjęcia konkretnych działań. Organy te obowiązywałby termin 30 dni na ustosunkowanie się do zapytania Rzecznika.
Zobacz też: