fbpx

Zaświadczenie o przychodzie a zasiłek przedemerytalny

zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Spis treści

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie pobierasz zasiłek przedemerytalny? A może Twój pracownik ma prawo do tego świadczenia? Pamiętaj, żeby do 31 maja powiadomić ZUS o wysokości osiągniętego przychodu z tytułu JDG lub umowy.

1 788,90 zł to kwota brutto, którą miesięcznie bez przeszkód może dorobić osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne. Wyższe zarobki oznaczają zmniejszenie zasiłku lub całkowite zawieszenie. W celu rozliczenia przychodu przez ZUS należy wysłać do urzędu zaświadczenie o uzyskanym przychodzie (poza przychodem z zasiłku). Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak sporządzić ten dokument.

Świadczenie przedemerytalne – komu przysługuje zasiłek przedemerytalny?

Świadczenie przedemerytalne i zasiłek przedemerytalny to dwie nazwy tego samego świadczenia, wobec czego nie występują pomiędzy nimi żadne różnice. Ustawa nazywa je świadczeniem, choć do potocznego języka weszło też określenie zasiłek przedemerytalny. Tak czy inaczej – jest to to samo świadczenie.

Może się o nie ubiegać osoba, która spełnia kryteria:

  • wieku
  • stażu pracy,
  • przyczyn rozwiązania umowy o pracę.

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom zarejestrowanym w PUP jako bezrobotne, które utraciły pracę z winy pracodawcy. I które z racji swojego wieku mają niewielkie szanse na znalezienie nowego zatrudnienia.

Twoja działalność gospodarcza nie przynosi praktycznie zysków, ale boisz się ją zamknąć, żeby nie zostać z niczym? Jeżeli  spełniasz wymogi, masz prawo do zasiłku przedemerytalnego tak samo jak zatrudnieni na etacie. Nasze biuro rachunkowe udzieli Ci wsparcia przy załatwianiu formalności.

Polecamy także:

Zasiłek przedemerytalny– ile wynosi?

Zasiłek przedemerytalny jest corocznie waloryzowany. Od 1 marca 2024 do 28 lutego 2025 r. wynosi 1 794,70 zł brutto (1 417,90 zł netto).

W trakcie pobierania zasiłku przedemerytalnego można dorabiać. Można pracować zarówno „u kogoś” (na umowie o pracę, umowach cywilnoprawnych), jak i prowadzić JDG. Należy przy tym pamiętać, że przekroczenie pewnych kwot przychodu powoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  • 1 788,90 zł – najwyżej tyle brutto można dorobić miesięcznie, aby świadczenie nie uległo zmniejszeniu.
  • Zarobki pomiędzy 1 788,91 zł a 5 008,90 zł miesięcznie spowodują zmniejszenie zasiłku do 897,35 zł.
  • Przekroczenie 55 008,90 zł miesięcznie oznacza zawieszenia prawa do zasiłku.

Zaświadczenie o przychodach pracowników pobierających zasiłek przedemerytalny

Aby ZUS zweryfikował, czy osoby dorabiające do świadczenia przedemerytalnego nie przekroczyły limitów, konieczne jest dostarczenie do końca maja zaświadczenia o przychodach. Rok rozliczeniowy dla pobierających zasiłek przedemerytalny trwa od 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku. Tym samym do 31 maja 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie obejmujące okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024.

Zaświadczenie przekazuje płatnik, czyli pracodawca pobierającego świadczenie. Nie istnieje odgórny wzór zaświadczenia o przychodach dla pracujących i pobierających zasiłek przedemerytalny jednocześnie. Ważne, aby dokument zawierał kwoty przychodu w rozbiciu na miesiące.

Przedsiębiorcy pobierający zasiłek przedemerytalny przekazują z kolei oświadczenie o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Na podstawie otrzymanych dokumentów ZUS analizuje prawo do świadczenia. Osoby, które przekroczyły limity, będą zobowiązane zwrócić nienależnie pobrane świadczenia.

Utrata prawa do zasiłku przedemerytalnego

Niemal każdy wie, że przekroczenie limitu przychodów powoduje utratę prawa do świadczenia przedemerytalnego. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę o istnieniu innego kryterium warunkującego prawo do zasiłku. Otóż wygasa ono wraz z nabyciem prawa własności lub objęcia w posiadanie gruntów rolnych o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe.

Od decyzji ZUS oczywiście można się odwołać: do jednostki, która podjęła decyzję lub do sądu okręgowego. Co więcej – przepisy przewidują możliwość odwołania się w razie niewydania decyzji. Z tego prawa korzystają przede wszystkim osoby, które złożyły wniosek o przyznanie zasiłku i wniosek ten „utknął” w ZUS (urząd nie ma limitu czasowego na jego rozpatrzenie). W takiej sytuacji musi minąć co najmniej 2 miesiące od złożenia wniosku, aby można było odwołać się od braku decyzji.

Autor artykułu: Justyna Czerwińska

 

Oferta Warido 

Czy Twoja firma staje w obliczu wyzwań związanych z zarządzaniem  – kadry i płace? Zajmowanie się formalnościami, obliczaniem wynagrodzeń, prowadzeniem dokumentacji pracowniczej oraz nadążaniem za zmieniającymi się przepisami może być czasochłonne i skomplikowane.

Pozwól nam przejąć te obowiązki i skoncentruj się na tym, co robisz najlepiej – rozwijaniu swojego biznesu! Skontaktuj się z nami.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.