Spis treści
Resort finansów planuje karać firmy za transakcje gotówkowe
Stosowny plan zmian znalazł się już w projekcie nowelizacji ustawy o CIT i PIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Firmy, które będą dokonywały płatności gotówkowych w kwotach przekraczających limit, nie będą mogły ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Obecnie obowiązujący próg 15 tysięcy euro dla płatności gotówką zostanie więc zredukowany do 15 tysięcy złotych – bez względu na ilość płatności wchodzących w skład danej transakcji.
Forsowane zmiany mają w swoich założeniach ograniczyć fikcyjny obrót pieniędzmi, zredukować szarą strefę i przyczynić się do wzrostu uczciwej konkurencji. Oczywiście jednocześnie resort finansów przewiduje zwiększenie wpływów do budżetu.
Nowe prawo zaczęłoby obowiązywać z dniem 1 stycznia 2017 roku.
Jak to wygląda w Europie?
Polska nie byłaby pierwszym krajem Unii Europejskiej, który wprowadziłby tego typu rozwiązania. Wiele państw już dziś stosuje limity płatności gotówkowych, często w kwotach dużo niższych niż w przeliczeniu proponowane 15 tys. zł.
- Francja – 3 tysiące euro
- Węgry – 5 tysięcy euro
- Hiszpania – 2,5 tysiąca euro
- Grecja – 1 tysiąc euro
- Portugalia – 1 tysiąc euro
Działania te były argumentowane w podobny sposób co krajowe zmiany w przepisach – ograniczenia unikania opodatkowania, zwiększenie transparentności oraz przeciwdziałanie finansowaniu grup przestępczych i terrorystycznych.
Autor treści: Wiktoria Hyła
Zobacz też:
- Wirtualny Sekretariat – nowoczesne rozwiązanie dla Twojej firmy
- Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek
- Zasady stosowania podwyższonych stawek amortyzacyjnych
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.