Spis treści
Od 1 stycznia 2013 r. ustawodawca prowadził nowe obowiązek dla przedsiębiorców polegający na dokonywaniu korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności ustalonego przez strony, a w przypadku gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów uzyskania przychodów (dalej: kosztów podatkowych).
Autor: Dorota Gaszka – Doradca Podatkowy
Wchodzące z dniem 1 stycznia 2013 r. regulacje dotyczące korekty kosztów podatkowych, miały dotyczyć faktur wystawionych od 2013 r. oraz nie dotyczą kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu, jeśli podatnik nie zaliczył jej do kosztów podatkowych.
Taki był zamysł ustawodawcy, zgody z paremią, iż prawo nie działa wstecz.
Jednakże na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się szczegółowe wytyczne dotyczące skutków w podatku dochodowym jakie wywołuje brak zapłaty. W opracowaniu przedstawiono liczne przykłady i np. zgodnie z wytycznymi Ministerstwa nowe regulacje będą mieć jednak zastosowanie do faktur zakupowych z 2012 jeśli kwoty wynikające z tych faktur zostały zaliczone do kosztów podatkowych w 2013 r.
Przykład 1
Podatnik otrzymał w grudniu 2012 r. fakturę z 30-dniowym terminem płatności, który przypada na 8 stycznia 2013 r. i w miesiącu styczniu 2013 r. zaliczył kwotę wynikającą z faktury do kosztów podatkowych. Podatnik będzie tym samym zobowiązany stosować regulacje wynikające ze znowelizowanych przepisów.
Natomiast jeżeli kwota wynikająca z faktury lub innego dokumentu zostanie zaliczona do kosztów podatkowych przed dniem 1 stycznia 2013 r., wówczas nowe regulacje nie będą miały zastosowania, nawet wtedy, gdy termin płatności przypada w 2013 r.
Przykład 2.
Podatnik otrzymał fakturę w grudniu 2012 r. i w tym miesiącu zaliczył kwotę z niej wynikającą do kosztów podatkowych. Termin zapłaty za tę fakturę upływa 10 stycznia 2013 r. W związku z tym, iż zaliczenie kwoty wynikającej z faktury do kosztów podatkowych nastąpiło przed 1 stycznia 2013 r. podatnik nie będzie zobowiązany do stosowania w odniesieniu do tego kosztu nowej regulacji.
Swoje stanowisko Ministerstwo uzasadnia następująco:
„Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce nie wprowadza kasowej metody rozliczania kosztów podatkowych. Oznacza to, że w zakresie uznawania poniesionego kosztu do kosztów podatkowych zastosowanie znajdą reguły dotychczasowe określone w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Nowe przepisy (art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) należy stosować do tych kwot wynikających z faktury lub innego dokumentu, które zostały zaliczone do kosztów podatkowych od dnia 1 stycznia 2013 r.”
Korekta błędów w księgowości związana z tymi zmianami może wymagać wsparcia specjalistów, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji podatkowych.
Zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszych najnowszych wpisów:
- Likwidacja działalności gospodarczej: Jakie są obowiązki w zakresie VAT?
- Wniosek o przyznanie dostępu do konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym
- Fundacja rodzinna księgowość – dlaczego warto?
Oferta Warido
Potrzebujesz wsparcia z zakresu księgowego?
- Zadzwoń: +48 537 726 726
- Napisz: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.