Spis treści
W obliczu rosnącego problemu zanieczyszczenia środowiska przez odpady plastikowe, rządy na całym świecie podejmują zdecydowane kroki legislacyjne mające na celu ograniczenie ich użycia. W Polsce, od 1 stycznia 2024 roku, wprowadzone zostaną nowe regulacje dotyczące produktów z tworzyw sztucznych. Niniejszy artykuł stanowi dogłębną analizę tych zmian i ich potencjalnych skutków dla przedsiębiorców oraz konsumentów.
Podatek od plastiku – impuls do zmiany nawyków konsumenckich
Do końca roku 2023 przedsiębiorcy mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów, które zobowiązują ich do pobierania od klientów opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe. Od przyszłego roku każda plastikowa łyżka, talerz czy kubek na napoje będzie objęty dodatkową opłatą. To działanie ma na celu nie tylko ograniczenie produkcji odpadów, ale również zachęcenie konsumentów do poszukiwania bardziej ekologicznych alternatyw.
Zmiany w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców
Przepisy wprowadzone nowelizacją ustawy dotyczącej gospodarowania niektórymi odpadami przynoszą zdecydowane zmiany. Nie tylko zakazują one wprowadzenia do obrotu wybranych produktów plastikowych, ale również nakładają na przedsiębiorców obowiązek zapewnienia alternatywnych rozwiązań. Wyroby wykonane z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych oraz produkty takie jak słomki czy mieszadełka do napojów zostaną wycofane z użycia.
ZOBACZ TEŻ:
Butelka plastikowa w nowym świetle
Butelki plastikowe, szczególnie te wykonane z polistyrenu ekspandowanego, staną się przedmiotem zwiększonej opłaty podatkowej. Jest to odpowiedź na rosnące obawy dotyczące ich wpływu na środowisko, szczególnie w kontekście ich trwałości i trudności w recyklingu.
Obowiązek ponoszenia opłat przez przedsiębiorców
Nowa regulacja skłania przedsiębiorców do refleksji nad własnym wpływem na środowisko. Od 2024 roku, każdy podmiot wprowadzający do obrotu produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będzie musiał ponosić opłatę w zależności od wagi produktu oraz jego rodzaju. Dzięki temu mają być finansowane działania na rzecz zbierania i przetwarzania odpadów plastikowych.
Działania na rzecz zrównoważonej konsumpcji
W odpowiedzi na te zmiany, przedsiębiorcy zostaną zmuszeni do zapewnienia konsumentom dostępności opakowań wielokrotnego użytku. Celem jest promocja bardziej zrównoważonych opcji i ograniczenie zależności od plastiku.
Oferta Warido
Stoimy u progu istotnych zmian w sposobie, w jaki obchodzimy się z tworzywami sztucznymi. Przedsiębiorcy oraz konsumentów czekają wyzwania, ale i nowe możliwości.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w dostosowaniu się do nadchodzących regulacji, nasze biuro rachunkowe Warido oferuje usługę – doradca podatkowy, która pomoże Ci nawigować przez te zmiany.
Zaufaj ekspertom, którzy pomogą Ci zmniejszyć ślad ekologiczny Twojego biznesu!
Skontaktuj się z nami już dziś.
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.