fbpx

Opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem dochodowym CIT to wyższe podatki dla około 70 tysięcy firm

Opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem dochodowym CIT to wyższe podatki dla około 70 tysięcy firm

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych doprowadzi do istotnego wzrostu podatków dla blisko 73000 polskich przedsiębiorców. Najbardziej ucierpią największe firmy. Faktyczne opodatkowanie wspólników tych spółek będzie oscylować w granicach od 34% do 38% zamiast dotychczasowego 19-23%. Tylko 1% spółek komandytowych posiada zagranicznych wspólników, a ich udział w łącznej liczbie wspólników spółek komandytowych wynosi 0.4%, co oznacza, że ewentualne ryzyko nieopodatkowanego transferu zysków za granicę jest marginalne – wynika z raportu przedstawionego podczas wspólnej konferencji CRIDO, ZPP i InfoCredit.

Około 75% spółek komandytowych z mniejszymi dochodami będzie mogło skorzystać z 9% stawki podatku dochodowego CIT. Jednakże około 25% spółek komandytowych (które odpowiadają za 90% przychodów generowanych przez spółki komandytowe), zapłacą podatek CIT 19%.

Przekształcenie spółki komandytowej

W związku z zmianami w podatku dochodowym CIT większość firm zdecyduje się na przekształcenie swojej działalności, ponieważ prowadzenie jej w takiej formie nie będzie opłacalne. Alternatywą dla spółki komandytowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka jawna.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wydaje się być naturalnym następstwem. Wspólnicy w spółce z o.o. również jak w spółce komandytowej (w konstrukcji, której spółka z o.o. jest komplementariuszem) odpowiadają wyłącznie do wysokości kapitału zakładowego spółki z o.o. Innym powodem, dla którego przekształcenie swojej firmy z spółki komandytowej w spółkę z o.o. może być dobrym wyborem są zapowiedzi Ministerstwa Finansów, które planuje od stycznia 2021 wprowadzić tzw. Estoński CIT. Jest to rozwiązanie przygotowane dla spółek kapitałowych, które polega na przesunięciu momentu zapłaty podatku CIT do czasu, gdy firma wypłaci pieniądze (np. w postaci dywidendy dla wspólników).

Estoński CIT pomoże przedsiębiorcom, ale pomimo tego niektóre firmy i tak nie będą mogły pozwolić sobie na prowadzenie spółki z o.o., ponieważ prowadząc spółkę z o.o. musimy liczyć się z tak zwanym podwójnym opodatkowaniem podatkiem dochodowym (PIT oraz CIT). Natomiast większość spółek komandytowych posiada wyliczone budżety i jakiekolwiek dodatkowe koszty w prowadzeniu firmy mogą skutkować brakiem rentowności spółki.

Spółka jawna

Inną opcją jest przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z jawną. Konstrukcja ta również pozwala uniknąć (jak dotychczas było prowadząc spółkę komandytową, w której spółka z o.o. była komplementariuszem) tak zwanego podwójnego opodatkowania podatkiem CIT. Główną wadą w porównaniu do spółki komandytowej jest nieporównywalnie większa odpowiedzialność za finanse spółki. W konstrukcji, w której spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest komplementariuszem wspólnicy odpowiadają wyłącznie do wartości kapitału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zazwyczaj jest to 5000 PLN). Natomiast za zobowiązania spółki jawnej odpowiada każdy ze wspólników całym swoim majątkiem bez ograniczeń solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

Podsumowanie

W ostatnich latach mogliśmy obserwować wzrost ilości spółek komandytowych w Polsce. Było to spowodowane zarówno korzystnym sposobem opodatkowania jak i bezpieczeństwem w zakresie odpowiedzialności za finanse spółki. Niestety zmiany w podatku dochodowym CIT mogą skutkować likwidacją lub zmianą formy prawnej większości tych spółek. Przedsiębiorca decydujący się na przekształcenie spółki komandytowej stoi przed poważnym wyzwaniem – wyboru odpowiedniej formy prawnej. Każda konstrukcja w Polsce ma swoje wady i zalety, dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: która forma prawna będzie najlepsza dla spółki przekształcającej się z spółki komandytowej? Zależy od tego wiele czynników a co za tym idzie do każdej firmy trzeba podejść indywidualnie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy z wyborem nowej formy prawnej lub poszukujesz biura rachunkowe to zapraszamy do kontaktu.

Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych: WYCENA 
Newsletter

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.