Spis treści
Rząd rozważa wprowadzenie korekt w swoim projekcie dot. podatku obrotowego
Po mocnych głosach sprzeciwu środowisk handlowych, ekonomistów i analityków Ministerstwo Finansów planuje zmodyfikować swój pierwotny projekt ustawy.
W tym tygodniu zaplanowano szereg spotkań z przedstawicielami przedsiębiorców i inwestorów, w trakcie których zaprezentowali oni swoje obawy względem nowego prawa oraz negatywne skutki jakie może ono wywołać – uderzając silnie w krajowych przedsiębiorców i mniejsze podmioty rynkowe.
Jednym z głównych argumentów był fakt iż wiele firm po prostu nie wytrzyma dodatkowego obciążenia i będzie zmuszona do wycofania się z rynku. W celu optymalizacji podatkowej małe podmioty nie będą tworzyć większych jednostek lub przekształcać się w większe organizacje – co pozbawi je możliwości sprawnego konkurowania z dużymi graczami o silnej pozycji rynkowej.
Nowy podatek stał się również problemem dla biorców franszyzy – którzy w myśl obecnej formy przepisów również zostaliby nim objęci jako firmy działające pod marką większego podmiotu.
Podatek od hipermarketów
Miał za zadanie po części sfinansować obietnice wyborcze Rządu w skali ok 2 mld zł rocznie. O ile udało się na ten moment uzyskać deklaracje po stronie Ministerstwa Finansów, że wymienione problemy zostaną zaadresowane w poprawkach – na tą chwilę brak jest jednoznacznych i konkretnych deklaracji w jakiej formie i kiedy zostałyby wprowadzone.
Zobacz też:
- Studia podyplomowe przedsiębiorcy a koszty uzyskania przychodów
- Obowiązkowy KSeF od 2026 roku: Co musisz wiedzieć?
- Gotowe spółki na sprzedaż: Szybkie rozpoczęcie działalności
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.