Aktualności WARIDO

Odliczanie od samochodów. Zmiany od 1.04.2014

28 marca 2014

Szanowni Państwo!

Od 1.04.2014 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące zasad odliczania podatku VAT od pojazdów samochodowych do 3,5 ton.
od 1 kwietnia 2014 będzie istniała możliwość odliczania w 100% podatku VAT od samochodów osobowych i samochodów z tzw. kratką wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Aby móc skorzystać z tej preferencji należy zgłosić taki samochód do urzędu skarbowego (do 7 dni od poniesienia wydatku) i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (wraz z zapisem ze stanu licznika).

Drugą grupę pojazdów ustawowo uznanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika – przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu – to pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich przeznaczenie do celów gospodarczych: wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny. Do grupy tej będą zaliczane samochody: mające jeden rząd
siedzeń. np. VAN, z otwartą częścią ładunkową, samochody specjalne.

Od tej grupy samochodów będzie można w 100% odliczać podatek VAT od paliwa do tych pojazdów już od 1 kwietnia 2014 r.

Proszę również pamiętać, iż w sytuacji gdy zawarli Państwo umową leasingową na korzystanie z samochodu osobowego to aby móc nadal w 100% odliczać podatek VAT należy taką umowę zgłosić do urzędu skarbowego. Termin na zgłoszenie takiej umowy upływa 30.04.2014 r.

Zgłoszenia umów po tym terminie nie przywrócą prawa do pełnego odliczania podatku VAT.

W nowelizowanej ustawie w przepisach przejściowych zapisano, iż:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1) samochodów osobowych;
2) samochodów nie spełniających wymagań tzw. samochodów z kratką
- które to w/w pojazdy będą wykorzystywane prywatnie i służbowo.

Natomiast w sytuacji wykorzystywania tych pojazdów tylko do celów służbowych w pełni uprawnia do odliczania podatku VAT już od 1.04.2014 r.

Autor:
Dorota Gaszka
doradca podatkowy nr wpisu 11103

m4s0n501

Nasi Klienci

  • fibra_logo

Co nas wyróżnia?

Księgowość spółek z o.o. i akcyjnych

Naszą specjalnością jest obsługa spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych. W przypadku firm zatrudniających do 50-70 osób proponujemy skorzystanie z outsourcingu księgowości a w przypadku spółek większych zalecamy zbudowanie własnego działu księgowego wraz z rekrutacją dla Państwa głównego księgowego i przejęcia nadzoru i odpowiedzialności nad takim działem.

m4s0n501

Podatki międzynarodowe

Nasi eksperci są specjalistami z międzynarodowego prawa podatkowego. Wielu z nich publikuje w międzynarodowych czasopismach są zapraszani na prelekcje i wykładają na uczelniach wyższych. Większość z nich biegle włada językami Czeskim, Polskim i Angielskim. Posiadamy także bardzo profesjonalnych doradców w obu krajach władających językiem francuskim.

Obsługa podmiotów czesko-polskich

Specjalizujemy się w obsłudze polskich firm, które otwierają spółki lub oddziały na terenie republiki czeskiej oraz firm czeskich, które otwierają oddziały na terenie Polski.

Posiadamy zawiązaną także współpracę z firmą, która zajmuje się profesjonalnym poszukiwaniem rynku zbytu dla firm polskich i czeskich chcących działać wzajemnie w drugim kraju.

Zapisz się do newslettera

Podaj nam swój adres e-mail jeżeli chcesz być na bieżąco ze zmianami w oferowanych przez nas szkoleniach i usługach.

Dane kontaktowe

WARIDO Group Sp. z o.o.
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
biuro@warido.com
tel.fax. +48 32 476 67 77

m4s0n501

Nasze biura

Czekamy na Państwa w naszych biurach w Rybniku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, oraz czeskiej Ostrawie

mapka-do-boxa