fbpx

Zmiany w PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2025 r.

zmiany-w-PIT-CIT-i-VAT-od-1-stycznia-2025-r
Rok 2025 przynosi kluczowe zmiany w przepisach PIT, CIT i VAT – nie ryzykuj błędów w rozliczeniach! Skorzystaj z usług naszego biura rachunkowego, aby zyskać pewność, że Twoja firma dostosuje się do nowych wymogów bez problemów i zbędnego stresu.

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Każdy nowy rok przynosi zmiany w przepisach. W 2025 roku nie będzie inaczej – rząd znowelizował m in. ustawy o PIT, CIT i VAT. Nowe regulacje wiążą się z istotnymi zmianami dla przedsiębiorców – wprowadzają PIT kasowy, obowiązek raportowania JPK CIT, a także kilka nowości podatku VAT. 

Niektóre nowelizacje wprowadzane będą stopniowo, a część dotyczy tylko wybranej grupy przedsiębiorców. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, czy nowe przepisy obejmą także Ciebie.

PIT kasowy – co to jest?

PIT kasowy to zmiana istotna dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego JDG. Do tej pory podatek dochodowy należało rozliczać metodą memoriałową, w myśl której przychodem są kwoty należne, niezależnie od tego, czy faktycznie zostały otrzymane. Tę niedogodność łagodzi nieco ulga na złe długi, ale nie jest to rozwiązanie idealne.

Przy długich terminach płatności metoda memoriałowa w PIT negatywnie wpływa na płynność finansową  przedsiębiorstw. Faktura wystawiona, więc zaliczkę na PIT trzeba odprowadzić do US, mimo że kontrahent ureguluje należność dopiero za jakiś czas. Wprowadzenie PIT-u kasowego ma zapobiegać takim sytuacjom. 

PIT kasowy to, analogiczny do VAT-u kasowego, sposób rozliczania PIT. Zobowiązanie podatkowe powstaje w momencie faktycznego otrzymania przychodu. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca płaci podatek dochodowy tylko od tych przychodów, które faktycznie wpłyną na jego rachunek.

Czy jest to jednoznaczne z tym, że w razie niewyegzekwowania wpłaty od kontrahenta, można uniknąć zapłaty podatku w ogóle? Nie. Ustawodawca wprowadził zapis, że po upływie dwóch lat od wystawienia faktury lub w momencie zakończenia działalności przedsiębiorca ma obowiązek rozpoznać przychód (art. 14c ust. 2 ustawy o PIT). Ma to zabezpieczyć skarb państwa przed odwlekaniem zapłaty PIT w nieskończoność.

Z PIT-u kasowego mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy bez względu na formę opodatkowania. Ograniczenie jest tylko jedno  – limit przychodu za poprzedni rok podatkowy nie może przekroczyć 1 mln zł.

PIT kasowy – jak skorzystać?

Aby móc rozliczać się metodą kasową w PIT, należy poinformować o tym US. 

Termin na złożenie oświadczenia o wyborze metody kasowej:

do 20 lutego roku podatkowego (czyli firmy, które chcą rozliczać VAT kasowo w tym roku, mają czas do 20 lutego 2025),

do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej (dla otwierających JDG w trakcie roku).

Nie trzeba co roku składać nowego oświadczenia – raz złożone oświadczenie jest ważne, dopóki firma nie zawiadomi US, że rezygnuje z metody kasowej (rezygnację można składać do 20 lutego w danym roku).

Wyłączenia z PIT-u kasowego

Nie wszystkie transakcje można rozliczać poprzez PIT kasowy. Ustawa zabrania korzystania z tej metody z transakcji z podmiotem powiązanym z przedsiębiorcą (np. firmą współmałżonka) albo spółką, w której przedsiębiorca ma ponad  5% udziałów, oraz takim, który ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tak zwanym raju podatkowym.

Nowy obowiązek raportowy – JPK CIT

Od 1 stycznia 2025 roku w został  wprowadzony nowy obowiązek raportowania dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych – JPK CIT. Jest to rozszerzenie dotychczasowego Jednolitego Pliku Kontrolnego, mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego.

 JPK CIT obejmuje dwie struktury: JPK_KR_PD (dotyczy ksiąg rachunkowych i podatku dochodowego) i rozliczeń podatkowych i  JPK_ST_KR (środki trwałe). 

Uwaga – 13 grudnia wyszło rozporządzenie Ministra Finansów zwalniające z obowiązku raportowania JPK_ST_KR w pierwszym roku obowiązywania regulacji.

Jako pierwsi nowym obowiązkiem zostały objęte największe przedsiębiorstwo. Stopniowo będzie on rozszerzany na wszystkie firmy.

Cały harmonogram przedstawia się następująco:

za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 – podatnicy, u których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro i podatkowe grupy kapitałowe,

za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 – pozostali podatnicy zobowiązania do przesyłania ewidencji JPK VAT,

za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2026 – wszyscy podatnicy odprowadzający CIT.

Zmiany w limicie podmiotowym w VAT

W 2025 r. zmienił się sposób wyliczania limitu zwolnienia podmiotowego w VAT. Sam limit pozostał na dotychczasowym poziomie, tj. 200 000 obrotu rocznie, ale od stycznia obejmuje transakcje, które do końca 2024 do limitu się nie wliczały. Chodzi o WDT oraz usługi reasekuracyjne, jeżeli nie mają one charakteru transakcji pomocniczych – od teraz są one uwzględniane w limicie 200 000 zł.

Warto przy tym podkreślić, że przy określaniu wielkości sprzedaży za 2024 r. należy stosować przepis w dotychczasowym brzmieniu, tj. nie uwzględniać wspomnianych transakcji. 

To nie wszystkie zmiany w VAT – wdrożono również procedurę SME. Jest to udogodnienie dla przedsiębiorców z krajów członkowskich UE, które umożliwia im korzystanie ze zwolnienia podmiotowego VAT w innych państwach UE. To znaczy, że zagraniczny przedsiębiorca ma prawo od 1 stycznia 2025 korzystać ze zwolnienia w VAT w Polsce, a polski – w każdym innym kraju unijnym. Należy przy tym zaznaczyć, że konieczne jest spełnienie warunków dotykowych. Procedura SME ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych małych firm.

Autor treści: Justyna Czerwińska   

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami. 

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zmiany-w-PIT-CIT-i-VAT-od-1-stycznia-2025-r

Zmiany w PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2025 r.

Rok 2025 przynosi kluczowe zmiany w przepisach PIT, CIT i VAT – nie ryzykuj błędów w rozliczeniach! Skorzystaj z usług naszego biura rachunkowego, aby zyskać pewność, że Twoja firma dostosuje się do nowych wymogów bez problemów i zbędnego stresu.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.