Zmiany podatkowe w 2021 roku to gorący temat już niemal od połowy 2019 roku. Część z nich miała zacząć obowiązywać już w roku 2020, jednak z powodu epidemii COVID-19 zostały odłożone w czasie. Jakie zmiany w przepisach podatkowych czekają na nas w 2021 roku?
Ryczałt – kto może z niego korzystać w 2021 roku?
Od 2021 roku więcej przedsiębiorców będzie mogło wybrać rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przyczynią się do tego dwie zmiany :
· Limit przychodów uprawniających do ryczałtu wzrośnie z 250 tyś. euro do 2 mln euro
· Zostaną zniesione ograniczenia dla wolnych zawodów; prawo do płacenia ryczałtu zyskają między innymi : adwokaci, notariusze, radcy prawni, doradcy podatkowi, księgowi, architekci, fizjoterapeuci, inżynierowie budownictwa, psychologowie i fizjoterapeuci, którzy do tej pory nie mogli wybrać tej formy opodatkowania.
Zostaną obniżone najwyższe stawki ryczałtu:
· Z 20% do 17% od przychodów uzyskiwanych w wolnych zawodach
· Z 17% do 15% od przychodów ze świadczenia niektórych usług, na przykład reklamowych, kulturalnych i rozrywkowych, architektonicznych i inżynierskich, finansowych i ubezpieczeniowych.
Stawka ryczałtu od przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek wyniesie natomiast 10%.
Jak rozliczyć firmowy najem w 2021 roku?
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości będą mogli wybrać opodatkowanie ryczałtem.
Od 2021 roku przedsiębiorcy będą mogli płacić :
· Podatek według skali, czyli stawek 17% i 32%, od nadwyżki dochodów ponad 85 552zł,
· Podatek liniowy według stawki 19% niezależnie od wysokości dochodów,
· Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodów ponad 100 tyś. zł.
Jeśli wybierzesz ryczałt od najmu, zapłacisz podatek od całości przychodu, bez pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu, takie jak : odpisy amortyzacyjne, koszty remontu, odsetki od kredytu, wydatki związane z utrzymaniem wynajmowanych nieruchomości.
9% CIT – kto może z niego korzystać w 2021 roku?
W 2021 roku więcej przedsiębiorców skorzysta z obniżonej stawki 9% CIT, zamiast podstawowej 19%. To efekt podniesienia z 1,2 mln euro do 2 mln euro progu, do którego można stosować preferencję.
Stawkę 9% CIT będą płacić przedsiębiorcy :
· Rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (w pierwszym roku działalności)
· Mający status małego podatnika ( czyli przychody z poprzedniego roku podatkowego poniżej 2 mln euro )
Stawka 9% ma zastosowanie wyłącznie do dochodów z działalności operacyjnej. Dochody z zysków kapitałowych podlegają opodatkowaniu stawką 19%.
CIT estoński – zmiany podatkowe w 2021 roku
Firma, która inwestuje wypracowany zysk i nie wypłaca dywidendy wspólnikom, nie zapłaci podatku dochodowego.
Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest zysk netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom albo akcjonariuszom. Estoński CIT pozwoli na zmniejszenie obowiązków związanych z obliczeniem i zapłaceniem podatku, ponieważ nie będzie konieczności ustalania przychodów i kosztów w rozumieniu ustaw podatkowych oraz konieczności płacenia comiesięcznych zaliczek na podatek.
Z nowego rozwiązania skorzystają :
· Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
· Spółki akcyjne
Zainteresowani muszą spełnić warunki takie jak :
· Roczny przychód poniżej 100 mln zł ( razem z VAT )
· Udziałowcami/akcjonariuszami mogą być tylko osoby fizyczne
· Zatrudnienie co najmniej 3 osób; mali podatnicy mogą zatrudnić jedną osobę
· Brak możliwości posiadania przez spółkę udziałów w innych spółkach
· Wzrost inwestycji w środki trwałe o 15% w okresie dwuletnim lub o 33% w okresie czteroletnim; z wyłączeniem między innymi samochodów osobowych oraz innych składników majątku służących głównie celom osobistym
· Mniej niż połowa przychodów pochodzących z tzw. dochodów pasywnych.
Podatnik będzie mógł wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużyć go na kolejne 4-letnie okresy, jeśli nadal będzie spełniał kryteria.
Spółki zapłacą podatek według stawek :
· 25% ( obecnie 19% )
· 15% dla małych podatników ( obecnie 9% )
Stawki te będzie można obniżyć o 5 punktów procentowych ( do poziomu 20% i 10% ) w zależności od poziomu zrealizowanych nakładów inwestycyjnych. Poza tym wspólnik będzie mógł odliczyć od swojego podatku część tego, co zapłaciła spółka.
Newsletter – zmiany podatkowe w 2021 roku
Zachęcamy do zapisania się do newsletter’a naszego biura rachunkowego i bycia na bieżąco w najważniejszych zmianach podatkowych w 2021 roku!
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.