Wiceminister finansów w Sejmie oświadczył o tym, że koszty estońskiego CIT w ciągu pierwszego roku po jego wprowadzeniu wyniosą 4,3 mld zł dla budżetu i państwa i 1,3 mld zł dla samorządów. Podkreślił również, że nie przewidziano rekompensaty dla samorządów za spadek wpływów. Dodał również, że celem wprowadzenia estońskiego CIT jest danie firmom jak najbardziej korzystnego sposobu opodatkowania, który będzie wspierał inwestycje, zatrudnienie i dawał poduszkę bezpieczeństwa.
Jaka jest istota Estońskiego CIT-U?
Istotą estońskiego CIT jest przesuniecie momentu zapłaty podatku do czasu, aż nastąpi wypłata zysku z przedsiębiorstwa. Zgodnie z projektem, z opodatkowania na nowych zasadach będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa – z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne.
Podsumowanie
Ministerstwo finansów przewiduje, że dzięki zmianom w podatku dochodowym CIT duża część przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zdecyduje się na przejście z PIT na CIT, czyli na zmianę formy prawnej swojej firmy na podlegającą pod kodeks spółek handlowych.
Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym w sprawie przekształcenia swojej działalności lub nawiązaniu współpracy w zakresie usług księgowych i kadrowo-płacowych.
Sprawdź też:
CIT estoński 2023 – jakie zmiany?
Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych
Newsletter
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.