fbpx

Jaką formą prawną po zmianach w podatku dochodowych CIT zastąpić spółkę komandytową?

Jaką formą prawną po zmianach w podatku dochodowych CIT zastąpić spółkę komandytową

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Ministerstwo finansów planuje, by w styczniu 2021 roku wprowadzić opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT. Oznacza to, że struktura, w której spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pełni rolę komplementariusza w spółce komandytowej straci sens. Zmiany te dotkną przedsiębiorców prowadzących spółki komandytowe. Konsekwencją tego może okazać się konieczność przekształcenia formy prawnej firmy w jedną z dostępnych w krajowych przepisach struktur. Stąd pytanie jaką formą prawną po zmianach w podatku dochodowych CIT zastąpić spółkę komandytową?

 

Jakie istnieją alternatywy dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej?

Ministerstwo Finansów zamierza w styczniu 2021 roku wprowadzić estoński CIT jest to rozwiązane, które może pomóc w podjęciu decyzji odnośnie wyboru nowej formy prawnej spółki. To rozwiązanie jest skierowane dla spółek kapitałowych (spółek akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością) umożliwia odroczenie opodatkowania do czasu wypłaty zysków. W zamyśle ma to pozwolić na większe możliwości inwestycyjne i dać alternatywę dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej. Jednakże z powodu wielu wytycznych Ministerstwa Finansów nie wszystkie spółki kapitałowe będą mogły skorzystać z tego rozwiązania.

Spółka jawna

Jedną z opcji dla właścicieli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej jest spółka jawna. Ta konstrukcja również pozwala uniknąć tak zwanego podwójnego opodatkowania. Główną wadą w porównaniu do spółki z spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej jest nieporównywalnie większa odpowiedzialność za finanse spółki. W konstrukcji, w której spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest komplementariuszem wspólnicy odpowiadają wyłącznie do wartości kapitału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zazwyczaj jest to 5000 PLN). Natomiast za zobowiązania spółki jawnej odpowiada każdy ze wspólników całym swoim majątkiem bez ograniczeń solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Drugą alternatywą jest powrót do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.  Jeśli spełnimy określone warunki będziemy mogli skorzystać z estońskiego CIT. Jednakże większość przedsiębiorców pomimo tego nie będzie mogło pozwolić sobie na takie rozwiązanie, ponieważ prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z tzw. podwójnym opodatkowaniem podatkiem dochodowych (CIT oraz PIT). Większość spółek posiada wyliczone budżety i jakiekolwiek dodatkowe koszty w prowadzeniu firmy mogą skutkować brakiem rentowności spółki.

Podsumowanie

W ostatnich latach mogliśmy obserwować wzrost ilości spółek komandytowych w Polsce. Było to spowodowane zarówno korzystnym sposobem opodatkowania jak i bezpieczeństwem w zakresie odpowiedzialności za finanse spółki.  Niestety zmiany w podatku CIT mogą skutkować likwidacją lub zmianą formy prawnej większości tych spółek. Przedsiębiorca decydujący się na przekształcenie spółki komandytowej stoi przed poważnym wyzwaniem – wyboru odpowiedniej formy prawnej. Każda konstrukcja w Polsce ma swoje wady i zalety dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: która forma prawna będzie najlepsza dla spółki przekształcającej się z spółki komandytowej? Zależy od tego wiele czynników a co za tym idzie do każdej firmy trzeba podejść indywidualnie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy z wyborem nowej formy prawnej lub poszukujesz biura rachunkowe to zapraszamy do kontaktu.

Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych: WYCENA

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.