Zakłady pracy są jednym z największych ognisk COVID-19 w Polsce. Jak wygląda kwestia wynagrodzenia pracownika za czas trwania kwarantanny?
Czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas, który spędził na kwarantannie?
Na stronie internetowej rządu możemy przeczytać o tym, że osoby przebywające w kwarantannie lub izolacji mają prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Jeśli pracownik z własnej inicjatywy przejdzie na kwarantannę to nie należy mu się wynagrodzenie, ponieważ podstawą do wypłacenia świadczenia z tytułu choroby jest decyzja Państwowego Inspektora Sanitarnego.
Kto płaci za czas trwania kwarantanny?
Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Co zrobić, by otrzymać świadczenie z tytułu choroby?
Aby uzyskać świadczenie z tytułu choroby, należy przekazać otrzymaną decyzję Inspektora Sanitarnego do wypłacającego świadczenie (np. do pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS). Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek przekazuje decyzję wydaną ubezpieczonemu do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.
Czy rodzicowi należy się zasiłek opiekuńczy, gdy Inspektor Sanitarny wyda decyzję o kwarantannie lub izolacji dziecka?
Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której Inspektor Sanitarny wyda decyzję o konieczności kwarantanny lub izolacji dziecka, wówczas rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Dzieje się tak, ponieważ obowiązek izolacji dziecka lub kwarantanny jest traktowany tak jak jego choroba. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia opieki dziecku, a w konsekwencji niemożności wykonywania pracy przez jednego z rodziców.
Jeśli chciałbyś poznać więcej szczegółów lub zapytać o naszą ofertę kadrową zapraszamy do kontaktu.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.