fbpx

Sprzedaż firmowego samochodu a kasa fiskalna

sprzedaz-firmowego-samochodu-a-kasa-fiskalna

Spis treści

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz rolnicy ryczałtowi, którzy sprzedają towary osobom prywatnym, muszą rejestrować taką sprzedaż za pomocą urządzeń fiskalnych. Czy ten wymóg dotyczy także sytuacji, gdy przedmiotem transakcji są pojazdy firmowe?

Przypadki zwolnienia z używania urządzenia rejestrującego

Specyfika zwolnienia podmiotowego z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

Przedsiębiorcy mogą być zwolnieni z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnią określone wymogi. Z aktualnych regulacji wynika, że jeżeli w roku poprzedzającym obrót nie przekroczył on kwoty 20 000 PLN w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, nie ma obowiązku rejestrowania takiej sprzedaży przez urządzenia fiskalne. Dla nowo założonych działalności, próg ten jest proporcjonalny do okresu trwania działalności w danym roku podatkowym.

Jeśli przedsiębiorca przekroczy ustalony limit, musi nabyć kasę fiskalną, ale nie jest to wymagane natychmiast. Rejestracja sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej powinna się rozpocząć w ciągu dwóch miesięcy od miesiąca, w którym przedsiębiorca utracił prawo do zwolnienia.

Istnieją jednak wyjątki od obowiązku rejestrowania, określone w § 4 Rozporządzenia Ministra Finansów, które nie dotyczą niektórych typów transakcji i usług.

W sytuacji transakcji między przedsiębiorstwami, zastosowanie mają faktury, a nie kasy fiskalne.

W kontekście “dostawy towarów i świadczenie usług” dla pracowników oraz w ramach wspólnot i spółdzielni, istnieje możliwość zwolnienia, o ile nie obejmuje to towarów wymienionych w § 4 Rozporządzenia.

Handel wysyłkowy a zwolnienie z kasy fiskalnej

Przedsiębiorcy mogą uniknąć obowiązku rejestrowania sprzedaży wysyłkowej za pomocą kasy fiskalnej, jeśli warunki dotyczące sposobu płatności i dokumentacji są spełnione, a towary nie są wymienione w § 4 pkt 1 rozporządzenia o zwolnieniach.

Wyjątki dotyczące świadczenia usług

Usługi dla osób prywatnych i rolników ryczałtowych mogą być wyłączone z rejestracji przez kasy fiskalne, pod warunkiem pełnej zapłaty poprzez system bankowy lub pocztowy oraz jednoznacznego określenia charakteru transakcji i danych nabywcy na podstawie dokumentacji.

Transakcje środków trwałych bez kas fiskalnych

Z rozporządzenia wynika, że jeśli przedsiębiorca sprzedaje środków trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, i transakcja jest w pełni udokumentowana fakturą, nie wymaga użycia kasy fiskalnej. To odnosi się także do sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Rozliczanie sprzedaży pojazdów służbowych

Dokumentowanie sprzedaży pojazdów służbowych a urządzenia fiskalne

Jeśli przedsiębiorstwo sprzedaje pojazdy służbowe i transakcja jest fakturą, nie ma wymogu rejestrowania jej za pomocą urządzeń fiskalnych. Przychody z tego typu sprzedaży nie wliczają się do limitu 20 000 PLN dającego prawo do zwolnienia z użycia kasy fiskalnej.

Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży środków trwałych

Przychód ze sprzedaży aktywów stałych jest przychodem przedsiębiorstwa i podlega opodatkowaniu. W przypadku sprzedaży samochodów, których wartość nie została całkowicie zamortyzowana, nieumorzona wartość jest kosztem podatkowym firmy.

VAT przy sprzedaży samochodów firmowych

Sprzedaż samochodów firmowych podlega opodatkowaniu VAT, chyba że przy zakupie nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, oraz jeżeli pojazdy były używane wyłącznie do czynności zwolnionych z VAT. W przeciwnym razie, VAT należy naliczyć według standardowej stawki (ustalenie stawki VAT).

W przypadku czynnych podatników VAT, sprzedaż samochodu firmowego powinna zostać oznaczona w JPK_V7 specjalnym kodem GTU_07.

Oferta Warido

W dzisiejszych czasach, kiedy każda minuta jest na wagę złota, wybór biura rachunkowego online staje się nie tylko nowoczesnym, ale przede wszystkim efektywnym rozwiązaniem dla Twojego biznesu. Zapomnij o czasochłonnych wizytach i papierowej dokumentacji. Nasze biuro rachunkowe online oferuje Ci szybką, bezpieczną i wygodną obsługę finansową Twojej firmy, dostępną 24/7 z każdego miejsca na świecie.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

remont-a-modernizacja-srodka-trwalego-jakie-sa-roznice

Remont a modernizacja środka trwałego – jakie są różnice?

Wprowadzenie do Inwestycji w Majątek Stały Jako właściciel firmy, zrozumienie, na co przeznaczasz środki na majątek trwały, jest kluczowe. Czy to zwykły remont, czy gruntowna modernizacja, wpływa to na sposób, w jaki te wydatki wpisują się w twoje koszty firmowe. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co zaliczasz do kosztów bezpośrednio, a co przez amortyzację.

Czytaj więcej »
zwolnienie-z-podatku-pcc-przy-nabyciu-samochodu-przez-spolke-cywilna

Zwolnienie z podatku PCC przy nabyciu samochodu przez spółkę cywilną

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) obciążone są różne transakcje, w tym umowy sprzedaży. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku PCC, w przypadku nabycia rzeczy ruchomych, to kupujący staje się podatnikiem, a stawka podatku wynosi 2%.
Warto wiedzieć, że w przypadku spółki cywilnej, nie jest ona traktowana jako podatnik PCC – rolę tę pełnią wspólnicy spółki. Wynika to z faktu, że spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Obowiązek podatkowy ciąży więc na wszystkich wspólnikach solidarnie.

Czytaj więcej »
wyplata-z-PPK-a-rozliczenie-podatkowe

Wypłata z PPK a rozliczenie podatkowe

Wprowadzenie reformy systemu emerytalnego w Polsce rozpoczęło nowy rozdział w planowaniu finansowej przyszłości obywateli. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są jednym z rozwiązań zachęcających do gromadzenia oszczędności. W tym tekście zgłębimy, jak wypłaty z PPK wpływają na obowiązki podatkowe.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-wydatkami-firmowymi-a-koszty-prywatne

Zarządzanie wydatkami firmowymi a koszty prywatne

Prowadzenie księgowości uproszczonej w różnego rodzaju przedsiębiorstwach musi odbywać się w zgodzie z określonymi przepisami prawnymi. Wspomniane reguły co rusz ulegają zmianom. Z punktu widzenia przedsiębiorców oraz księgowych zajmujących się sprawami administracyjnymi firmy niejednokrotnie stwarza to ogromne pole do wykorzystywania różnorodnych luk w przepisach celem zmniejszenia obciążeń podatkowych. Postępowanie takie nosi miano kreatywnej księgowości. Warto dowiedzieć się, co to takiego oraz w jaki sposób takie działanie wpływa na możliwość sztucznego zawyżania zysków przez spółki.

Czytaj więcej »
ksiegowosc-fundacji-rodzinnych-jak-zarzadzac-podatkami

Księgowość fundacji rodzinnych – jak zarządzać podatkami?

W obecnych, dynamicznie zmieniających się realiach prawnopodatkowych, fundacje rodzinne stają przed nieustannym wyzwaniem utrzymania zgodności ze złożonymi przepisami podatkowymi. Ten artykuł ma na celu rzucić światło na kluczowe aspekty funkcjonowania fundacji rodzinnych w kontekście polskiego prawa podatkowego. Poruszając temat ich uczestnictwa w spółkach cywilnych, analizujemy nowe wytyczne i interpretacje prawnopodatkowe, które mają bezpośredni wpływ na ich operacje finansowe. Przedstawiając różnice pomiędzy spółkami cywilnymi a prawa handlowego, wyjaśniamy, jak te rozróżnienia mogą kształtować podatkowy krajobraz dla fundacji rodzinnych. W artykule podkreślamy również znaczenie profesjonalnych usług księgowych, które mogą znacząco ułatwić nawigację po trudnych przepisach i pomóc w uniknięciu kosztownych błędów podatkowych. Zapraszamy do lektury, by zgłębić te istotne zagadnienia i odkryć, w jaki sposób nasze usługi księgowe mogą przyczynić się do sukcesu i długoterminowej stabilności Twojej fundacji.

Czytaj więcej »
placa-minimalna-w-2024-roku-co-powinienes-wiedziec

Płaca minimalna w 2024 roku – co powinieneś wiedzieć?

Przedsiębiorcy, menedżerowie i liderzy biznesowi – w obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy, kluczowym aspektem zarządzania jest świadomość finansowa i prawna w kontekście wynagrodzeń. Oto aktualizacja, która wyposaży Was w niezbędną wiedzę dotyczącą najnowszych regulacji płacy minimalnej w 2024 roku, mających istotny wpływ na budżetowanie i strategie zatrudnienia.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.