Podmioty zobowiązane do badania sprawozdań finansowych za rok 2023

podmioty-zobowiazane-do-badania-sprawozdan-finansowych-za-rok-2023

Spis treści

Sprawozdanie finansowe to dokument przedstawiający informacje na temat działalności przedsiębiorstwa (jednostki) w ujęciu rocznym. Pozwala lepiej zrozumieć zwłaszcza jego sytuację majątkowo-finansową. Dzień, na który jednostka sporządza sprawozdanie finansowe, określa się na potrzeby księgowości dniem bilansowym. Dokument podlega badaniu przez firmę audytorską pod kątem oceny jasności oraz rzetelności wyniku finansowego i sytuacji majątkowo-finansowej przedsiębiorstwa.

Podlegające badaniu roczne sprawozdania finansowe

Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości, badaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych, a także roczne sprawozdania finansowe następujących podmiotów kontynuujących działalność:

  • banków krajowych, oddziałów instytucji kredytowych, oddziałów banków zagranicznych, zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji i oddziałów wyżej wymienionych jednostek, a także zagranicznych firm inwestycyjnych;
  • spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych;
  • jednostek funkcjonujących w oparciu o przepisy w przedmiocie obrotu papierami wartościowymi, przepisy w przedmiocie świadczenia usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych i przepisy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi;
  • jednostek działających w oparciu o przepisy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;
  • krajowych instytucji płatniczych oraz instytucji pieniądza elektronicznego;
  • spółek akcyjnych, z wyłączeniem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji;
  • spółek przejmujących i spółek nowo zawiązanych za rok, w którym dokonano połączenia;
  • jednostek tworzących sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR);
  • funduszy inwestycyjnych z wydzielonymi subfunduszami, jak również samych subfunduszy;
  • innych jednostek, o ile spełniły przynajmniej jeden z takich warunków, jak średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty co najmniej 50 osób, suma aktywów na koniec roku obrotowego w przeliczeniu na walutę polską co najmniej 2,5 mln euro lub przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów, a także operacji finansowych w danym roku obrotowym w przeliczeniu na walutę polską co najmniej 5 mln euro.

Należy pamiętać, że jednostki, które zobligowano do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a także jednostki, które dobrowolnie zdecydowały się na księgi rachunkowe w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości, muszą sporządzić sprawozdanie finansowe. Jednostki takie wykazują więcej wymogów w zakresie księgowości, nierzadko korzystając z oferty – biuro rachunkowe online i doradca podatkowy online. WARIDO oferuje taką możliwość dzięki solidnej współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego.

Stosowanie przez podatnika bilansowej metody ustalania różnic kursowych a obowiązek badania sprawozdań finansowych

Jednostki prowadzące rachunki walutowe mogą obliczać różnice kursowe powstające w efekcie przychodów i rozchodów walut obcych na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. metoda podatkowa) bądź przepisów ustawy o rachunkowości (tzw. metoda bilansowa).

W tym drugim przypadku mają jednak obowiązek poddania badaniu swojego sprawozdania finansowego przez firmy audytorskie. Oprócz tego, wybrana metoda powinna być stosowana nieprzerwanie przez okres co najmniej 3 lat podatkowych, począwszy od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta.

ZOBACZ TEŻ:

Umowa o badanie sprawozdania finansowego

Badanie sprawozdania finansowego powinno być przedmiotem umowy (art. 66 ustawy o rachunkowości). Organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe w jednostce dokonuje wyboru firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie tego dokumentu. Za samo podpisanie umowy odpowiada kierownik jednostki.

Rozwiązanie umowy o badanie sprawozdania finansowego jest możliwe jedynie w przypadku zaistnienia uzasadnionej przyczyny. Dotyczy to zwłaszcza niedotrzymania warunków umowy innych niż skutkujące wyrażeniem opinii z zastrzeżeniami, opinii negatywnej bądź odmowy wyrażenia opinii. Drugi przypadek to przekształcenia właścicielskie lub zmiany organizacyjne wymagające zmiany firmy audytorskiej lub skutkujące brakiem przeprowadzenia badania. Trzeci to wystąpienie przesłanek uniemożliwiających spełnienie wymagań prawnych przy przeprowadzeniu badania, godzących w etykę zawodową bądź niezależność albo krajowe standardy wykonywania zawodu.

Uprawnienia biegłego rewidenta

 Zgodnie z art. 69 ustawy o rachunkowości, kierownik badanej jednostki jest zobowiązany udostępnić biegłemu rewidentowi księgi rachunkowe, a także dokumenty stanowiące podstawę dokonanych w nich zapisów i inne dokumenty niezbędne do przygotowania sprawozdania finansowego. Kierownik udziela ponadto wyczerpujących informacji, oświadczeń oraz wyjaśnień ułatwiających realizację badania sprawozdania finansowego.

Jeśli badaniu podlega sprawozdanie finansowe jednostki dominującej, to powyższe uprawnienia biegłego rewidenta mają także zastosowanie do jednostek zależnych, współzależnych oraz stowarzyszonych.

Oferta Warido

W przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości lub problemów ze sporządzaniem lub badaniem sprawozdania finansowego zapraszamy do kontaktu z WARIDO. Nasza firma od 2005 roku świadczy kompleksowe usługi z zakresu rachunkowości i księgowości online. Pracujemy w pełni na skanach faktur, skutecznie rozliczając zarówno jednoosobową działalność, jak i działalność w formie spółek.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.