fbpx

Nowe podejście do samoidentyfikacji nabywcy w systemie KSeF

nowe-podejscie-do-samoidentyfikacji-nabywcy-w-systemie-ksef
21 marca 2024 roku na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat dotyczący planowanych zmian w systemie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Informacje te były wynikiem spotkań konsultacyjnych z przedsiębiorcami. Wśród wielu propozycji, które mają być wprowadzone do przepisów KSeF, pojawiła się kwestia "samoidentyfikacji" nabywcy dla potrzeb wystawiania faktur.

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Nowe podejście do samoidentyfikacji nabywcy w systemie KSeF

 

Tło zmian w systemie KSeF

21 marca 2024 roku na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat dotyczący planowanych zmian w systemie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Informacje te były wynikiem spotkań konsultacyjnych z przedsiębiorcami. Wśród wielu propozycji, które mają być wprowadzone do przepisów KSeF, pojawiła się kwestia “samoidentyfikacji” nabywcy dla potrzeb wystawiania faktur.

Wymogi dotyczące samoidentyfikacji nabywcy

Jednym z kluczowych elementów nowych przepisów jest obowiązek podatników (nabywców) zwolnionych z VAT do podawania swojego numeru VAT (jeśli są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (dla pozostałych) podczas dokonywania zakupów na potrzeby działalności gospodarczej. To nowe wymaganie ma na celu usprawnienie procesu wystawiania faktur przez dostawców w systemie KSeF.

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W celu rozwiania wątpliwości, 19 czerwca 2024 roku Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pytania dotyczące pojęcia “numer VAT (gdy podatnicy są zarejestrowani dla potrzeb VAT)”. Wyjaśniono, że chodzi o numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika zarejestrowanego jako “podatnik VAT czynny” lub “podatnik zwolniony”.

Zobacz też:

Harmonogram wdrożenia obowiązkowego KSeF

Ministerstwo Finansów przypomniało również, że obowiązkowe wystawianie faktur w KSeF zostało przesunięte z 1 lipca 2024 roku na 1 lutego 2026 roku. Podkreślono, że decyzja ta wynikała z napływających sygnałów o trudnościach we wdrożeniu systemu, które były omawiane podczas konsultacji z przedsiębiorcami.

Kolejne kroki legislacyjne

W kwietniu 2024 roku, po zebraniu opinii przedsiębiorców, Ministerstwo Finansów przygotowało propozycje i kierunki zmian w systemie KSeF. Te propozycje, uwzględniające uwagi przedsiębiorców, będą podstawą drugiego projektu ustawy dotyczącego KSeF. Projekt ten zostanie skierowany do szerokich konsultacji oraz opiniowania.

Etapowe wdrożenie obowiązkowego KSeF

Planowane jest etapowe wprowadzenie obowiązkowego KSeF:

  • Od 1 lutego 2026 roku dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła w 2025 roku 200 mln zł.
  • Od 1 kwietnia 2026 roku dla pozostałych przedsiębiorców.

Podsumowanie

Ministerstwo Finansów, uwzględniając głosy przedsiębiorców, planuje wprowadzenie zmian w systemie KSeF w sposób, który ma na celu uproszczenie jego stosowania. Proces legislacyjny jest w toku, a finalne rozwiązania będą poddane szerokim konsultacjom. Dzięki temu, nowe przepisy mają być bardziej dostosowane do potrzeb i możliwości przedsiębiorców, co ma przyczynić się do bardziej efektywnego funkcjonowania systemu KSeF w przyszłości.

Autor treści: Tomasz Lis

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.