Nowe zasady dla Małego ZUS plus

nowe-zasady-malego-zus-plus-w-2024

Spis treści

Mały ZUS plus to preferencja pozwalająca przedsiębiorcom z niewielkimi dochodami opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Wg danych przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju z ulgi na koniec 2022 r. korzystało 235,7 tys.  osób prowadzących działalność. Wydłużenie Małego ZUS-u plus o dodatkowe 12 miesięcy to dobra informacja dla wielu z nich.

Zbyt duże obciążenia podatkowe i względem ZUS-u to główne powody, dla których przedsiębiorcy decydują się na zamknięcie działalności. Rząd wyszedł im z pomocą, wprowadzając ulgę Mały ZUS plus pozwalającą zachować niskie składki po zakończeniu składek preferencyjnych. Z Małego ZUS-u plus można korzystać do 36 miesięcy, ale niektórzy przedsiębiorcy zyskali prawo do dodatkowego roku. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy Ty też do nich należysz.

Mały  ZUS plus – warunki w 2024 r.

Zasady Małego ZUS-u plus reguluje ustawa z dnia 18 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa). O głównych warunkach dotyczących ulgi przeczytasz w art. 18c ustawy.

Mały  ZUS plus uprawnia do opłacania składek od dochodu. To korzystne dla tysięcy polskich przedsiębiorców osiągających odpowiednio niskie dochody. Gdyby nie Mały ZUS plus, płaciliby pełne składki.

Z małego ZUS-u możesz skorzystać, jeżeli:

  • Twój przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok nie przekroczył 120 000 zł,
  • prowadziłeś działalność w poprzednim roku nie krócej niż 60 dni.

Mały ZUS plus dostępny jest dla podatników opodatkowanych skalą podatkową, liniowo i ryczałtem. Nie skorzystasz z Małego ZUS-u plus, gdy spełniasz warunki do opłacania obniżonych składek ZUS (tzn. przysługują Ci składki preferencyjne ZUS).

Mały ZUS plus – jak długo można korzystać?

Mały ZUS plus obowiązuje najwyżej przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności. Po przekroczeniu tego okresu nie masz prawa już do żadnej ulgi i musisz opłacać pełne składki ZUS.

Zawieszenie działalności nie skróci Ci okresu 36 miesięcy, wpłynie jednak na 60 miesięcy prawa do ulgi.

Dodatkowe 12 miesięcy do Małego ZUS-u plus

Okres obowiązywania Małego ZUS-u plus dla niektórych przedsiębiorców został przedłużony o 12 miesięcy ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym. Tym samym, Mały ZUS plus przez 48 miesięcy dostępny jest dla Ciebie, jeżeli byłeś na tej uldze przynajmniej jeden miesiąc w 2023 r.

Ustawa weszła w życie w drugiej połowie 2023 r., ale obejmuje wszystkich, którzy płacili składki w ramach Małego ZUS-u plus przez co najmniej jeden miesiąc w 2023 r. Czyli także tych przedsiębiorców, którym prawo do Małego ZUS-u plus skończyło się w 2023 r., ale przed uchwalaniem ustawy. Te osoby mogły wrócić na Mały ZUS plus (na dodatkowe 12 miesięcy) poprzez zgłoszenie do 31 grudnia 2023 r.

Jeżeli Twój Mały ZUS plus skończył się np. w maju 2023 r. i nie zgłosiłeś się do niego ponownie do końca 2023 r., to niestety przegapiłeś szansę na dodatkowy rok niższych składek. Na przyszłość rekomendujemy korzystanie z usług solidnego biura rachunkowego. Masz wtedy pewność, że ktoś śledzi zmiany w prawie, trzyma rękę na pulsie i reaguje w odpowiednim momencie.

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w miesiącu wejścia ustawy w życie, dodatkowe 12 miesięcy małego ZUS-u Plus otrzymali automatycznie. Jeżeli zatem opłacałeś Mały ZUS plus w lipcu 2023 r. (lub później), zyskałeś prawo wydłużenia preferencji o 12 miesięcy.

Nie musisz wysyłać żadnych specjalnych zgłoszeń. Postępujesz standardowo, tak jak robisz zawsze, kontynuując Mały ZUS plus na kolejny rok. Tzn. składasz deklarację ZUS DRA wraz z dokumentem ZUS DRA II lub ZUS RCA II. Masz na to czas do 20 lutego tego roku, w którym chcesz kontynuować Mały ZUS plus.

Przykład 1

Kamil opłaca Mały ZUS plus od 1 sierpnia 2020 r., a więc 36 miesięcy wykorzystał w lipcu 2023 r. Przedsiębiorcy, którzy byli na małym ZUS Plus w tym miesiącu, automatycznie zyskali prawo do ulgi wydłużonej do 48 miesięcy. Dzięki temu Kamil korzystał z ulgi od 1 sierpnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. (5 miesięcy) na dotychczasowych zasadach. Spełnił warunki ustawowe (jego przychód za 2023 r. nie przekroczył 120 000 zł) i może kontynuować Mały ZUS plus jeszcze przez 7 miesięcy w 2024, tj. do 31 lipca.

Uwaga – musisz wiedzieć, że wydłużenie prawa do ulgi dotyczy wyłącznie przedsiębiorców korzystających przez (co najmniej) jeden miesiąc Małego ZUS-u plus w 2023 r. Ustawodawca wskazuje dosłownie: „Ubezpieczony, który w 2023 r. ustalał podstawę wymiaru składek (…) na zasadach określonych w art. 18c (…)”.

Oznacza to, że jeżeli prawo do Małego ZUS-u plus nabyłeś w 2024 r., wydłużenie preferencji Cię nie dotyczy. Pozostaje mieć nadzieję, że ustawodawca się zreflektuje i wprowadzi przepisy przedłużające ulgę Mały ZUS Plus dla wszystkich przedsiębiorców. Jeżeli tak się stanie, z pewnością znajdziesz informacje na naszym blogu.

Mały ZUS plus – ile wynosi?

Idea Małego ZUS-u Plus polega na wyliczaniu składek od dochodu. Ulga obejmuje wyłącznie składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotną płacisz w pełnej wysokości.

Podstawę składek ZUS wyliczasz na wzorze z ustawy: (roczny dochód za poprzedni rok / liczba dni kalendarzowych prowadzenia działalności) x 30.

Wynik działania zaokrąglasz do dwóch miejsc po przecinku i przemnażasz go przez współczynnik 0,5, a następnie ostateczny wynik zaokrąglasz do pełnych groszy. Ta wartość to Twoja podstawa naliczania składek.

Zgodnie z ustawą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi kwota nie niższa niż 30% wynagrodzenia minimalnego i nie większa niż 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. są to kwoty:

  • 1 272,60 zł – 30% najniższej krajowej,
  • 4 694,40 zł – 60% przeciętnego wynagrodzenia wg prognoz.

Przykład 2

Ola prowadziła działalność gospodarczą przez cały 2023 r. i osiągnęła dochód w wysokości 93 900 zł. Podstawa Małego ZUS-u plus w jej przypadku wynosi 3 858,91 zł.

Liczymy w ten sposób:

  1. (93 900 / 365) x 30 = 7 717,81
  2. 7 717,81 x 0,5 = 3 858,91 zł

Uwaga – liczba dni prowadzenia działalności to liczba dni, kiedy Twoja działalność była zarejestrowana i nie zawieszona. Nie odliczasz od niej np. dni zwolnienia lekarskiego.

Mały ZUS plus – dla kogo ulga?

Mały ZUS plus przedłuża przedsiębiorcom czas na rozkręcenie biznesu do takiego stopnia, że pełne składki nie będą dla nich już dużym obciążeniem finansowym. Przypomnijmy, że (po spełnieniu warunków) prowadzący firmy mają prawo do 6-miesięcznej ulgi na start (opłacają tylko składkę zdrowotną), potem do 24 miesięcy składek preferencyjnych i na końcu do Małego ZUS-u Plus, zanim obejmie ich obowiązek opłacania dużego ZUS-u.

Prawo do Małego ZUS-u Plus trwa do 36 miesięcy, ale dla części przedsiębiorców (tych, którzy byli na Małym ZUS-ie plus w 2023 r.) zostało wydłużone o kolejne 12 miesięcy. Sumując różnego rodzaju limity i ograniczenia daje to 5 lat (60 miesięcy) niższych składek.


Oferta Warido

Obecnie, w obliczu dynamicznie zmieniających się przepisów prawa pracy oraz skomplikowanego systemu rozliczeń płacowych, usługi kadrowo-płacowe oferowane przez profesjonalne biura rachunkowe stanowią nieocenione wsparcie dla każdego przedsiębiorcy. Skorzystanie z takich usług nie tylko ułatwia zarządzanie firmą, ale także gwarantuje zgodność z obowiązującymi regulacjami prawnymi.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.