Dziś weszły w życie nowe przepisy dotyczące zawierania umów o pracę
Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców obowiązek zawarcia umowy z przyszłym pracownikiem na piśmie oraz jasne określenie warunków jej świadczenia i wynagradzania, jeszcze przed podjęciem pracy. Ma to na celu lepszą ochronę praw pracowniczych oraz ukrócenie negatywnych praktyk na rynku pracy.
Pierwsza dniówka
Obowiązujące do tej pory przepisy zostawiały sporą furtkę na ich omijanie, co w rezultacie przełożyło się na tak zwany efekt „pierwszej dniówki”. Dotychczas pracodawca miał czas do końca pierwszego dnia pracy aby dopełnić wszelkich niezbędnych formalności z przyszłym, a faktycznie już świadczącym pracę pracownikiem.
W rzeczywistości pozwalało to na odwlekanie w nieskończoność podpisania umowy a w przypadku kontroli dawało wygodną wymówkę, że dane osoby pracują w firmie dopiero pierwszy dzień.
Zmiany w zawieraniu umów o pracę
Co ulega więc zmianie?
Pracownik musi otrzymać kopię umowy o pracę wraz z potwierdzeniem jej warunków bezwzględnie przed dopuszczeniem go do pracy. Kopia umowy ma być przechowywana również przez pracodawcę na wypadek kontroli.
Ustawodawca przewidział kary w wysokości od 1 tysiąca do 30 tys. zł w przypadku gdy inspektorzy udowodnią, że pracodawca nie dopilnował tego obowiązku lub realnie nie zawarł umowy z danym pracownikiem lub ich grupą.