Sejm pracuje obecnie nad projektem ustawy wprowadzającej tak zwany mechanizm podzielnej płatności
Wdrażane rozwiązanie ma na celu uszczelnienie luki podatkowej VAT poprzez rozbicie kwoty transakcji na 2 osobne płatności dokonywane na niezależne konta bankowe. Projekt jest obecnie procedowany i konsultowany w sejmowych komisjach lecz z dużą pewnością wejdzie w życie w obecnej lub lekko zmodyfikowanej formie z nadejściem nowego roku.
Zaletą takiego rozwiązania dla budżetu jest większa kontrola nad należnym podatkiem, zabezpieczenie go już w momencie transakcji i przeciwdziałanie zdarzeniom patologicznym – jak np. znikania firm z rynku przed rozliczeniem się z fiskusem. Ministerstwo Finansów szacuje, że pozwoli to na zwiększenie wpływów o około 8-10 mld zł w skali roku.
Split Payment dla firm
Mechanizm będzie (przynajmniej na ten moment) obowiązywał jedynie sektor B2B a jego stosowanie będzie dobrowolne. Choć już pojawiają się głosy środowisk eksperckich, które namawiają aby obowiązek dzielenia płatności był obowiązkowy i objął nie tylko te gałęzie gospodarki, które są najbardziej narażone na wyłudzenia podatku.
Sam sposób dzielenia płatności jest relatywnie prosty. Kupujący zamiast przelać pełną kwotę sprzedającemu dzieli ją na dwie części:
- Wartość netto – przelewa na konto firmy
- Wartość podatku – przelewa na przypisany firmie, specjalny rachunek bankowy
Firma – odbiorca płatności będzie miała dostęp do konta podatkowego i wg. prawa zgromadzone tam środki będą jej własnością do czasu rozliczenia. Możliwości wykonywania operacji na tym koncie będą jednak bardzo ograniczone w stosunku do standardowego rachunku bankowego.
Zachęty
Dobrowolny charakter stosowania reguły będzie leżał po stronie kupującego. Aby jednak zachęcić podatników do częstszego decydowania się na dzielenie płatności, Ministerstwo Finansów przygotowało kilka zachęt podatkowo-prawnych.
Przede wszystkim stosując split payment unika się odpowiedzialności solidarnej w momencie gdy podmiot z jakim przeprowadzamy transakcje prowadzi działania niezgodnie z prawem lub po prostu nie odprowadza należnego VAT.
Ostateczną formę ustawy poznamy wkrótce. Przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018.