Spis treści
5 Sierpnia Rząd uchwalił ustawę pozwalającą na restrukturyzację kredytów walutowych.
Propozycja wprowadzenia nowych przepisów w swojej oryginalnej formie pojawiła się na początku lipca. Przyjęta przez Sejm wersja zawiera kilka poprawek w stosunku do pierwowzoru, korzystnych szczególnie z punktu widzenia kredytobiorcy. Jednak aby skorzystać z nowych możliwości trzeba będzie spełnić kilka istotnych warunków formalnych.
Pomoc kredytobiorcom
Rządowa propozycja zakłada iż proces przewalutowania kredytu hipotecznego odbywać się będzie według kursu waluty z dnia, w którym umowa transferu zostanie zawarta. I tak oto w uproszczeniu wyliczone zostaną dwie zmienne:
- wartość kredytu konsumenta po jego przewalutowaniu,
- wartość zadłużenia konsumenta, gdyby w przeszłości zaciągnął kredyt w złotówkach.
Następnie różnica pomiędzy obiema wartościami będzie warunkować dalsze postępowanie:
- w przypadku wartości dodatniej – banki umorzą 90% tej kwoty,
- w przypadku wartości ujemnej – stanie się ona dodatkowym zobowiązaniem do spłaty dla klienta.
Kto może skorzystać z przewalutowania?
Przyjęta ustawa precyzuje którzy konsumenci będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań. Istotną kwestią jest fakt, że kredytobiorca nie może posiadać innych nieruchomości mieszkaniowych z wyłączeniem tych, nabytych w formie spadku już w trakcie trwania umowy kredytowej.
Z możliwości przewalutowania będą również wyłączone kredyty ze względu na całkowitą powierzchnię nieruchomości. Dopuszczalne wartości maksymalne mają wynieść 100 m2 dla mieszkania oraz 150 m2 w przypadku domu, przy czym Rząd zaznacza iż ta reguła nie obejmuje rodzin wielodzietnych (3+ dzieci).
Obecnie nad ustawą będzie obradował Senat – szczegółowe kryteria i warunki dopuszczenia przewalutowania mogą więc ulec jeszcze zmianie. Jest to jednak zdecydowane ustępstwo i pomoc dla konsumentów, którzy zdecydowali się na kredyt w obcej walucie i zostali zaskoczeni przez wahania jej kursu. Szacuje się, że sektor bankowy straci na restrukturyzacjach około 10 miliardów złotych. Nowe przepisy mogą również wpłynąć na audyt księgowy w bankach.
Oferta Warido
Potrzebujesz wsparcia zakresu rachunkowości?
- Zadzwoń: +48 537 726 726
- Napisz: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.