Przedsiębiorca, który powierzy swoje księgi biurowi rachunkowemu nadal odpowiada za błędy w księgowości. Nie znaczy to jednak, że biuro rachunkowe jest całkowicie bezkarne. A więc jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego?
Co grozi za niepoprawne lub nieprowadzenie ksiąg rachunkowych?
W sytuacji, w której księgowość firmy będzie prowadzona w niewłaściwy sposób lub nie będzie prowadzona wcale (pomimo posiadania takiego obowiązku) możemy spodziewać się grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych. Karę te będzie musiał zapłacić przedsiębiorca, ale jeśli będzie w stanie dowieść, że błędy wynikły z powodu niepoprawnego wykonania usług księgowych przez zatrudniane przez niego biuro rachunkowe to będzie mógł domagać się odszkodowania.
Na jakiej podstawie prawnej prezes firmy może się domagać odszkodowania od biura rachunkowego?
W art. 471 k.c jest napisane:
“Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.”
Zgodnie z tym artykułem biuro rachunkowe jest zobligowane do naprawy szkód jakie wyrządziły w tym wypłaty odszkodowania. Ważne jest, żeby
w momencie podpisywania umowy pomiędzy biurem rachunkowym a firmą zawrzeć, jakie obowiązki będzie miało biuro rachunkowe, ponieważ jeżeli w umowie nie będzie wspomniane o obowiązkach to wtedy nie będzie można domagać się od biura rachunkowego odszkodowania.
Rekonstrukcja ksiąg rachunkowych firmy
Podobna sytuacje jest wtedy, gdy przeprowadzimy audyt finansowy firmy i okaże się, że nasza księgowość była prowadzona w karygodny sposób. Istnieje możliwość, że jedyną opcją naprawy tych błędów okaże się rekonstrukcja ksiąg rachunkowych firmy. Polega to na ponownym wykonaniu usług księgowych za okres, w którym nasze księgi były prowadzone nierzetelnie lub nie były prowadzone wcale. Usługa ta jest kosztowana i czasochłonna, lecz jeżeli udowodnimy, że te błędy wynikły z powodu niekompetencji zatrudnianego przez nas biura rachunkowego to również będziemy mogli domagać się odszkodowania.
Czy istnieje ryzyko, że biuro rachunkowe pomimo nie wypłaci nam odszkodowania?
Każde biuro rachunkowe jest zobligowane do posiadania ubezpieczenia cywilnego w razie potrzeby wypłacania roszczeń. Z tego tytułu nie powinniśmy się obawiać o to, że nie dostaniemy od byłego biura rachunkowego należnych nam pieniędzy.
Podsumowanie
Jak widać możemy uzyskać odszkodowanie w razie, gdy urząd skarbowy naniesie na nas grzywnę, ale również, jeżeli będziemy będziemy musieli naprawiać błędy w naszej księgowości.
Zachęcamy również do przeprowadzenia profilaktycznego audyty księgowego przez zewnętrzną firmę. Pomoże to nie tylko wyeliminować błędy w księgowości, ale również może zmobilizować twoje biuro do wywiązywania się z zapisów umowy. Takie błędy są częste dlatego zalecamy do współpracy ze sprawdzonymi biurami rachunkowymi.
Pozostawiamy kontakt do nas i zapraszamy serdecznie do współpracy z naszym biurem.
Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych: WYCENA
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.