23 Czerwca 2016 Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem struktur Unii Europejskiej
Wprowadzając tym samym w ruch lawinę zmian o charakterze prawnym, gospodarczym jak i polityczno-społecznym. Za wyjściem ze wspólnoty głosowało 52% uprawnionych, podczas gdy 48% wyraziło chęć pozostawienia aktualnej pozycji kraju względem UE.
Na decyzję gwałtownie zareagowały rynki i giełdy całego świata – silnie osłabiając brytyjską walutę i powodując falę niepewności wśród inwestorów. I o ile sam ewentualny proces wyjścia od strony formalnej potrwa około dwa lata, wynik referendum musi wpierw zostać zatwierdzony przez brytyjski parlament.
Brexit a firma w Anglii
Decyzja Wielkiej Brytanii będzie miała oczywiście olbrzymie skutki prawne i handlowe i dotknie wielu Polaków, którzy na wyspach pracują lub zarejestrowali tam swój biznes.
Szacuje się, że na Wyspach jest zarejestrowanych blisko 90 tysięcy firm należących do Polaków, z czego 65 tysięcy działa jako jednoosobowe działalności gospodarcze. Nie prowadzone są natomiast żadne oficjalne statystyki jaki odsetek tych firm funkcjonuje jedynie w celu optymalizacji podatkowej.Nieoficjalnie szacuje się iż 30% z nich pełni właśnie taką funkcję.
Wielka Brytania od kilku lat jest jednym z głównych krajów do których Polscy przedsiębiorcy przenoszą swoje biznesy. Kusi przede wszystkim relatywnie wysoka kwota wolna od podatku, bardziej korzystne regulacje prawne oraz przepisy gwarantujące większą swobodę w porównaniu z Polską.
Jakie skutki odczują przedsiębiorcy?
Na ten moment – nie wiadomo.
Procedura wyjścia jest długim i skomplikowanym procesem, którego częścią będą negocjacje warunków współpracy Wielkiej Brytanii z nową wspólnotą europejską. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że obu stronom będzie zależeć na wypracowaniu jak najbardziej korzystnego modelu relacji gospodarczych i handlowych.
Wśród obserwatorów i polityków mówi się o współpracy w oparciu o rozwiązania jakim podlegają Szwajcaria i Norwegia – szeregu obustronnych umów i regulacji, choć musiałyby one być autorsko skonstruowane względem relacji z Wielką Brytanią. Z pewnością pojawią się pewne ograniczenia – jakie, na tą chwilę nikt nie jest w stanie odpowiedzieć.
Na dzień dzisiejszy jest to więc problem na przyszłość. Eksperci zalecają zachowanie spokoju i czekanie na rozwój sytuacji.
Firma w Czechach
Alternatywnym kierunkiem dla emigracji przedsiębiorstw może okazać się firma w Czechach, która podobnie do Anglii kuszą niższymi stawkami opodatkowania i przyjaźniejszą administracją skarbową.
Rozważając przeniesienie lub otwarcie działalności w Republice Czeskiej trzeba mieć na uwadze kilka prostych acz znaczących cech:
- Obowiązują płaskie stawki opodatkowania. 15% i 22% w przypadku osób fizycznych oraz 19% dla spółek,
- podatek VAT posiada dwie stawki – 15% i 21%,
- sprawy skarbowe są prowadzone w zgodzie z zasadą domniemania niewinności,
- wysokość nakładanych urzędowo mandatów jest ograniczona,
- działania kontrolne muszą być poparte wiarygodnym podejrzeniem,
- i inne…
Autor treści: Janusz Walczak