Spis treści
Projekt nowych przepisów i obciążeń podatkowych
Światło dzienne ujrzały nowe propozycje (na tym etapie jedynie w formie wstępnego projektu), ukierunkowane ku uzyskaniu przez budżet państwa dodatkowych przychodów z tytułu transakcji finansowych. Propozycją miałyby zostać objęta większość instytucji, które w ramach swojej działalności zajmują się obrotem tego typu produktami.
Zaproponowana na ten moment stawka nowego podatku wynosiłaby od 0,07% do 0,14% i byłaby uzależniona od rodzaju przeprowadzanej transakcji oraz rodzaju instrumentu stanowiącego podstawę do opodatkowania. Rozliczanie odbywałoby się w cyklu miesięcznym – do 25’tego dnia następnego miesiąca w stosunku do zaistnienia obowiązku odprowadzenia należnego podatku. Opodatkowaniu ulegną wszelkie transakcje odbywające się na terenie Polski, niezależnie czy biorący w ich udziale strony posiadają swoje siedziby zlokalizowane na terytorium kraju.
Podatek transakcyjny to 1,7 mld złotych dla budżetu
Tyle według wstępnych szacunków miałby wynieść dochód kasy państwa już w pierwszym roku po wejściu w życie omawianych przepisów. Autorzy projektu biorą pod uwagę ewentualne konsekwencje nowych obciążeń, wyrażane w spadku procentowej wartości obrotu instrumentami finansowymi. Niemniej regulacje tego typu wpisują się w obecną politykę rządu w poszukiwaniu źródeł finansowania budżetu w sektorach bankowym, finansowym i korporacyjnym.
Co konkretnie zostanie obłożone nowym podatkiem?
- Operacje nabycia, sprzedaży i wymiany instrumentów finansowych,
- Operacje dotyczące instrumentów pochodnych,
- Operacje pomiędzy podmiotami grupy kapitałowej dot. instrumentów finansowych,
- i pozostałe…
Podatek nie obejmie:
- Operacji służących celom konsumpcyjnym,
- Operacji służącym oszczędzaniu i gromadzeniu depozytów,
- Operacji związanych z udzielaniem kredytów i pożyczek,
- Operacji kluczowych dla rynku finansowego i jego stabilności,
- i pozostałe…
Autor treści: Katarzyna Wilk
Potrzebujesz wsparcia księgowego?
- Zadzwoń: +48 537 726 726
- Napisz: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.