fbpx

Zmiany w podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025

Zmiany-w-podatku-od-nieruchomości-od-1-stycznia-2025
Bądź na bieżąco z najnowszymi zmianami w przepisach i innowacjach w branży – obserwuj nasz blog, aby nie przegapić żadnej istotnej informacji, która może wpłynąć na Twoją firmę!

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Zmiany w podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025

Od 1 stycznia 2025 r. weszły w życie ważne zmiany w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Do tej pory ustawa o podatkach i opłatach lokalnych  (dalej: ustawa) definiowała obiekty będące przedmiotem opodatkowania poprzez odesłanie do przepisów budowlanych. Trybunał Konstytucyjny uznał, że potrzebne są nowe, oddzielne dla prawa podatkowe, definicje.

Właściciele obiektów (przedsiębiorcy prowadzący JDG i spółki z o.o.) muszą dostosować się do nowych regulacji. Niekiedy oznacza to zmianę kwalifikacji posiadanego obiektu, a co za tym idzie – konieczność zapłacenia innego rodzaju podatku. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co się zmieniło.

Nowe definicje budynku i budowli

Jednym z głównych elementów nowelizacji jest wprowadzenie do ustawy precyzyjnej definicji pojęć:

  • budynek,

  • budowla.

Dotychczas przedsiębiorcy odwoływali się do przepisów budowlanych, aby ustalić, czy dany obiekt podlega opodatkowaniu i na jakich zasadach. Od 2025 r. definicje te są zawarte bezpośrednio w ustawie, co ma na celu ułatwienie kwalifikacji obiektów i wyeliminowanie niejasności.

Zgodnie z nową definicją, budynek to obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty i dach, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Wyłączone z definicji budynku są obiekty przeznaczone do gromadzenia materiałów sypkich, ciekłych lub gazowych, których podstawowym parametrem technicznym jest pojemność.

Natomiast nowe przepisy dotyczące budowli dzielą ten rodzaj obiektu na kilka kategorii. Pierwszą stanowią obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy (m.in. amfiteatry, obiekty sportowe, składowiska odpadów). Do budowli zaliczają się też m.in. elektrownie wiatrowe, jądrowe, fotowoltaiczne, biogazownie, magazyny energii, kotły, piece przemysłowe, koleje linowe, wyciągi narciarskie oraz skocznie, w części niebędącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych.

Nowe przepisy ułatwią ustalenie stawki podatku od nieruchomości

Nowe przepisy z pewnością są bardziej klarowne niż dotychczasowe. W przeszłości, aby określić, czy dany obiekt kwalifikuje się jako budowla, konieczne było szczegółowe przeanalizowanie niemal całego prawa budowlanego. Nowa definicja budowli zawiera załącznik z listą kategorii obiektów uznawanych za budowle, co ułatwia proces identyfikację obiektu. Dodatkowo wskazuje, które urządzenia podlegają opodatkowaniu jedynie w odniesieniu do ich części budowlanych lub fundamentów.

Wprowadzenie tych definicji miało na celu ujednolicenie kwalifikacji obiektów na potrzeby opodatkowania i wyeliminowanie dotychczasowych wątpliwości interpretacyjnych. Ponadto, ustawa doprecyzowała zasady opodatkowania obiektów kompleksowych (np. oczyszczalnie ścieków) i niejednorodnych (np. stadiony). 

Obowiązki informacyjne i nowe terminy dla przedsiębiorców

W związku z wprowadzeniem nowych definicji, przedsiębiorcy są zobowiązani do dokonania aktualizacji informacji o posiadanych nieruchomościach. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i uznasz, że zmiany wpływają na sposób płacenia podatku złóż formularz o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-1) do 14 stycznia 2025 r. Przypominamy, że osoby fizyczne składają IN-1 tylko w sytuacji, gdy zaistnieje zdarzenia mające wpływ na wysokość opodatkowania. Jeżeli zatem nowe definicje nie powodują u Ciebie zmian, nie musisz składać informacji.

Natomiast osoby prawne składają deklarację na podatek od nieruchomości (DN-1) co roku – do 31 stycznia za rok poprzedni. W tym roku, z uwagi na nowe przepisy, termin został wydłużony do 31 marca 2025. 

Jak skorzystać z wydłużonego terminu?

Przedłużenie terminu składania deklaracji nie jest automatyczne dla wszystkich spółek z o.o. 

Spółka musi spełnić dwa warunki:

  • złożyć zawiadomienie o wydłużeniu terminu,

  • terminowo zapłacić raty podatku za pierwsze trzy miesiące 2025.

Zawiadomienie składa się do właściwego organu (burmistrza, wójta, prezydenta) wraz z oświadczeniem o zamiarze skorzystania z prawa do przedłużonego terminu na złożenie deklaracji DN-1.

Natomiast raty podatku należy obliczyć na podstawie średniej miesięcznej kwoty należnego podatku od nieruchomości za 2024 i wpłacić do 31 stycznia (za styczeń), do 15 lutego (za luty), do 15 marca (za marzec).

Spełnienie ww. warunków (tj. złożenie zawiadomienia i terminowe uregulowanie podatku) powoduje wydłużenie terminu złożenia DN-1 o dwa miesiące. Jeśli spółka nie przekaże zawiadomienia w terminie, będzie musiała rozliczyć podatek od nieruchomości na zasadach ogólnych. Oznacza to obowiązek złożenia deklaracji DN-1 do 31 stycznia oraz opłacanie podatku według wynikających z tej deklaracji kwot.

Zrewidowanie typu posiadanych obiektów

Nowe przepisy determinują, przede wszystkim na spółkach z o.o., przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji i ponowną kwalifikacji posiadanych przez spółkę obiektów do właściwej grupy budynków lub budowli. Przedsiębiorstwa, które wydłużą termin, zyskają czas, aby zrobić to dokładniej i rzetelniej.

Autor treści: Justyna Czerwińska   

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami. 

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zmiany-w-PIT-CIT-i-VAT-od-1-stycznia-2025-r

Zmiany w PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2025 r.

Rok 2025 przynosi kluczowe zmiany w przepisach PIT, CIT i VAT – nie ryzykuj błędów w rozliczeniach! Skorzystaj z usług naszego biura rachunkowego, aby zyskać pewność, że Twoja firma dostosuje się do nowych wymogów bez problemów i zbędnego stresu.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.