fbpx

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024
Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Nowe obowiązki operatorów platform cyfrowych od 1 lipca 2024 roku

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Podstawa prawna i zakres nowych przepisów

Nowe przepisy są częścią ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, zmieniającej ustawę o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta implementuje dyrektywę Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 roku, która zmienia dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.

Kogo dotyczą nowe obowiązki?

Obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji dotyczy operatorów różnych platform cyfrowych, takich jak:

  • Internetowe platformy e-handlu
  • Platformy rezerwacji noclegów
  • Platformy najmu środków transportu
  • Platformy służące zamawianiu przejazdów samochodowych

Cel nowych przepisów

Celem wprowadzenia nowych przepisów jest redukcja zjawiska uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej. Dzięki obowiązkowi raportowania, administracja podatkowa będzie miała lepszy wgląd w transakcje dokonywane za pośrednictwem platform cyfrowych, co pozwoli na skuteczniejsze egzekwowanie przepisów podatkowych.

Wyjątki od obowiązku raportowania

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy sprzedawcy będą objęci nowym obowiązkiem. Z raportowania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej będą wyłączeni m.in. drobni i okazjonalni sprzedawcy, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło 2.000 euro.

Operatorzy platform cyfrowych będą zobowiązani do przekazywania zbiorczych informacji o sprzedawcach podlegających raportowaniu za okres sprawozdawczy, który jest rozumiany jako rok kalendarzowy. Informacje te muszą być przekazane do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego, w którym operator platformy zidentyfikował sprzedawcę jako podlegającego raportowaniu. Pierwszy okres sprawozdawczy obejmie rok 2023, a drugi rok 2024.

Dla operatorów platform cyfrowych nowe obowiązki oznaczają konieczność wdrożenia odpowiednich systemów do gromadzenia i przetwarzania danych o sprzedawcach. Przepisy te wymagają również dokładnej weryfikacji sprzedawców pod kątem liczby transakcji oraz osiągniętego wynagrodzenia, aby prawidłowo zidentyfikować tych, którzy podlegają obowiązkowi raportowania.

Podsumowanie

Nowe przepisy dotyczące operatorów platform cyfrowych, które wejdą w życie od 1 lipca 2024 roku, wprowadzą znaczące zmiany w sposobie gromadzenia i przekazywania informacji podatkowych. Operatorzy platform będą musieli dostosować swoje systemy do nowych wymogów, aby skutecznie spełniać obowiązki raportowania.

Dla administracji podatkowej oznacza to lepsze narzędzia do monitorowania i egzekwowania przepisów podatkowych, co ma na celu walkę z uchylaniem się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej. W związku z tym, księgowość online będzie musiała uwzględnić te zmiany, aby zapewnić zgodność z nowymi regulacjami i wspierać operatorów w spełnianiu ich obowiązków.

Autor treści: Monika Dzik

Oferta Warido

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.