logo warido, firmy rachunkowo księgowej, biura rachunkowego w Rybniku
  • Biuro rachunkowe
  • Księgowość
  • Kadry i płace
  • Doradca podatkowy
  • Blog
  • Kontakt
  • Umów spotkanie
  • Biuro rachunkowe
  • Księgowość
  • Kadry i płace
  • Doradca podatkowy
  • Blog
  • Kontakt
  • Umów spotkanie

Spółka cywilna księgowość

Kompleksowa księgowość spółki w Warido

Pozbądź się problemów z księgowością i skup się na rozwoju swojej firmy. Możesz zlecić prowadzenie księgowości profesjonalistom od spółek cywilnych.  

Oszczędzaj czas i pieniądze na księgowości, aby móc skupić się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. W Warido oferujemy kompleksową obsługę księgową spółek.

Zadzwoń lub napisz do nas i zapytaj o szczegóły.  

SZUKASZ PROFESJONALEN KSIĘGOWOŚCI DLA TWOJEJ FIRMY? UZYSKAJ OFERTĘ

Oferujemy księgowość dla spółki cywilnej już od 150 zł na miesiąc, 
z rabatem do 50%. Skontaktuj się z nami już teraz!

Napisz: sekretariat@warido.com lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spółka cywilna nie jest spółką w rozumieniu przepisów prawa handlowego. Na zewnątrz, a więc w stosunku do klientów i kontrahentów spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Oznacza to, że podmiotem wszelkich praw i obowiązków są jej wspólnicy. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem grupy podmiotów. Może to być kilka osób fizycznych, kilka osób prawnych lub połączenie obu tych grup. Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się do dążenia do osiągania wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, a w szczególności poprzez wniesienie wkładu.  

Najprościej rzecz ujmując spółka cywilna jest formą prowadzenia działalności gospodarczej, która powstaje w wyniku zawarcia umowy przez minimum dwie osoby – wspólników. W odróżnieniu od pozostałych spółek ta uregulowana jest w kodeksie cywilnym. Kluczowe znaczenie dla jej charakteru ma Ustawa Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którą przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej. 

Spółka cywilna nie jest rejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym i, co najważniejsze, nie ma osobowości prawnej. Oznacza to, że spółka sama w sobie nie jest uznawana za podmiot prawny, ale są nim wspólnicy spółki. Ma to bardzo ważne znaczenie w sytuacji, gdy zapadnie decyzja o wyjściu na drogę postępowania sądowego. W takim przypadku wierzyciel musi pozwać o zapłatę wspólników, a nie spółkę.  

Brak osobowości prawnej ma także znaczenie w przypadku obowiązków podatkowych. Opodatkowaniu podlegają wspólnicy, a nie spółka cywilna. W kontaktach z kontrahentami brak osobowości prawnej spółki oznacza, że to właściciele firmy zawierają umowy i realizują je jako osoby oznaczone z imienia i nazwiska.  

Oferujemy księgowość dla spółki cywilnej już od 150 zł na miesiąc, 
z rabatem do 50%. Skontaktuj się z nami już teraz!

Napisz: sekretariat@warido.com lub zadzwoń: +48 537 726 726

Wspólnicy w spółce cywilnej

Spółce nie przysługuje status przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są tylko i wyłącznie wspólnicy w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Co w takim razie z numerem NIP i REGON? Jeśli wspólnikami są osoby fizyczne, podlegają one rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w skrócie CEIDG. Wtedy też automatycznie jest im nadawany NIP oraz REGON. Spółka cywilna podlega jednak odrębnej rejestracji i nadawane są jej odrębnie od wspólników NIP i REGON. 

Księgowość spółki cywilnej

Spółka cywilna może rozliczać się według księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego albo prowadzić pełną księgowość, czyli księgi rachunkowe. Jeśli jednak przychód netto spółki przekroczy dwa miliony euro w roku obrotowym, to będzie musiała ona przejść ma pełną księgowość. Ponadto w przypadku, gdy wspólnikiem w spółce cywilnej jest osoba prawna, na przykład spółka akcyjna, to spółka musi od razu zacząć prowadzić pełną księgowość niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. 

Spółka cywilna a ZUS

Przedsiębiorcą jest wspólnik spółki cywilnej. Jeśli będzie ona zatrudniać pracowników lub zleceniobiorców to staje się płatnikiem składek i należy dokonać zgłoszenia jej jako płatnika składek do ZUSu na formularzu ZUS ZPA. Termin na dokonanie zgłoszenia wynosi 7 dni od daty rejestracji spółki. Na formularzu należy podać dane identyfikacyjne spółki, czyli NIP, REGON i skróconą nazwę spółki.  

Natomiast w przypadku, gdy wspólnicy nie zamierzają zatrudniać pracowników, to każdy z nich jest płatnikiem składek za własne ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Ponadto samodzielnie dokonują zgłoszenia jako płatnik składek na formularzu ZUS ZFA.  

Zarówno wspólnicy, jak i zatrudniani pracownicy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych na formularzu ZUS ZUA albo jeśli podlegają tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu – na formularzu ZUS ZZA. Dokonując rejestracji do ubezpieczenia zdrowotnego należy pamiętać także o członkach rodziny  

Opodatkowanie spółki cywilnej

Spółka cywilna nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Podatek PIT lub CIT płaci oddzielnie każdy ze wspólników od dochodu osiągniętego ze spółki. Co istotne, jeśli jest się wspólnikiem w spółce cywilnej, dokonując wpisu do CEIDG można samodzielnie wybrać formę opodatkowania. Wyboru dokonuje każdy ze wspólników składając stosowne oświadczenie o zadeklarowaniu opłacania podatku dochodowego – na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Przy wyborze karty podatkowej jeden ze wspólników spółki cywilnej składa wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej – PIT 16. Nie jest dopuszczalna sytuacja, gdy część wspólników objęta jest ryczałtem lub kartą podatkową, a część z nich korzysta z zasad ogólnych albo podatku liniowego.  

W przypadku wyboru karty podatkowej w decyzji o wysokości podatku dochodowego, wydawanej oddzielnie na każdy rok przez naczelnika urzędu skarbowego, wymienieni są wszyscy wspólnicy w spółce cywilnej. Możliwe jest jedna zróżnicowanie formy opodatkowania dochodów poszczególnych wspólników w taki sposób, aby niektórzy z nich opłacali podatek dochodowy na zasadach ogólnych na podstawie skali podatkowej, a inni na zasadach podatku liniowego wynoszącego 19 procent.  

Obowiązki księgowe wspólników spółki cywilnej

Wspólnicy spółki cywilnej jako osoby fizyczne lub prawne, muszą indywidualnie zarejestrować się w CEIDG lub odpowiednim rejestrze i prowadzić księgowość zgodnie z przepisami prawa podatkowego. Co więcej, odpowiadają oni solidarnie za zobowiązania spółki, co ma odzwierciedlenie w prowadzeniu ksiąg rachunkowych.

Prowadzenie dokumentacji księgowej

Każdy ze wspólników jest zobowiązany do prowadzenia własnej dokumentacji księgowej w sposób, który będzie odzwierciedlał nie tylko jego transakcje, ale również wkład w spółkę cywilną. To oznacza, że muszą oni odpowiednio alokować przychody i wydatki spółki do swoich indywidualnych ksiąg rachunkowych lub ewidencji przychodów.

Spółka cywilna - pełna księgowość

Spółka cywilna z osobą prawną w roli wspólnika, lub osiągająca przychody przekraczające dwa miliony euro, zobligowana jest do prowadzenia pełnej księgowości. W praktyce oznacza to konieczność szczegółowego rejestrowania wszystkich operacji gospodarczych zgodnie z ustawą o rachunkowości. W kwestii ZUS, każdy wspólnik spółki cywilnej, prowadzący działalność gospodarczą, musi zgłosić się do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. W sytuacji, gdy spółka cywilna zatrudnia pracowników, to ona staje się płatnikiem składek, co wymaga odpowiedniej rejestracji.

Warto również wspomnieć o podatku VAT. Jeśli działalność spółki cywilnej podlega opodatkowaniu VAT, to wspólnicy muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT, co wiąże się z kolejnymi obowiązkami księgowymi i raportowymi.

FORMY PRAWNE. BLOG

Podatek progresywny w Polsce

Podatek progresywny w Polsce – na czym polega i jak funkcjonuje?

2 lipca, 2025

W świecie podatków nie brakuje sporów i dylematów, które zajmują zarówno osoby zatrudnione, jak i właścicieli firm. Jednym z najczęściej poruszanych zagadnień jest podatek progresywny – mechanizm mający na celu wspieranie równości społecznej, ale jednocześnie budzący obawy dotyczące jego oddziaływania na chęć do pracy i tempo rozwoju gospodarki.

Czytaj więcej »
Wystawianie faktur przez osoby nieprowadzące działalności

Wystawianie faktur przez osoby nieprowadzące działalności – kiedy jest to możliwe?

25 czerwca, 2025

W polskim systemie podatkowym panuje powszechne przekonanie, że faktury mogą wystawiać wyłącznie przedsiębiorcy. Choć zazwyczaj tak jest, istnieją sytuacje, w których osoba fizyczna nieprowadząca zarejestrowanej działalności gospodarczej również ma prawo do legalnego wystawienia faktury.

Czytaj więcej »
Spółka europejska w polskim porządku prawnym

Spółka europejska w polskim porządku prawnym – czym jest i jak ją zarejestrować?

18 czerwca, 2025

W obliczu postępującej integracji gospodarczej w Unii Europejskiej, coraz więcej firm rozważa ekspansję swojej działalności poza Polskę. Jeżeli również masz takie plany, warto zwrócić uwagę na spółkę europejską – unikalną formę prawną, pozwalającą na prowadzenie działalności w różnych państwach UE w ramach jednej firmy.

Czytaj więcej »
Amortyzacja budynków jako środków trwałych

Amortyzacja budynków jako środków trwałych – przegląd najważniejszych zasad

11 czerwca, 2025

Amortyzacja budynków odgrywa ważną rolę w rachunkowości i rozliczeniach podatkowych firm posiadających nieruchomości wykorzystywane w celach biznesowych. Polega ona na stopniowym ujmowaniu kosztów wynikających ze zużycia tych obiektów, co pozwala na zmniejszenie kwoty podlegającejopodatkowaniu.

Czytaj więcej »
Praca hybrydowa a rozliczenia pracownicze

Praca hybrydowa a rozliczenia pracownicze – wyzwania podatkowe i kadrowe

4 czerwca, 2025

Praca hybrydowa na stałe wpisała się w realia wielu polskich przedsiębiorstw, łącząc zalety pracy zdalnej i stacjonarnej. Taki model daje większą elastyczność, podnosi satysfakcję zespołów i nierzadko przekłada się na lepsze wyniki.

Czytaj więcej »
Rekomendacje dla biura rachunkowego warido UiK
Rekomendacje dla biura rachunkowego warido soniqsoft
Rekomendacje dla biura rachunkowego warido Lewiatan
Rekomendacje dla biura rachunkowego warido kliwent
Rekomendacje dla biura rachunkowego warido bazet
Rekomendacje dla biura rachunkowego warido Duda Tomasz
Rekomendacje dla biura rachunkowego warido fireup
Rekomendacje dla biura rachunkowego warido eurazio
logo firmy kliwent korzystającej z usług księgowych warido

Co zyskujesz współpracując z naszym biurem rachunkowym?

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Biuro rachunkowe Warido logo
  • (+48) 537 726 726
  • sekretariat@warido.com
  • ul. Wodzisławska 358,
    44-274 Rybnik

USŁUGI

  • Biuro Rachunkowe
  • Księgowość
  • Kadry i Płace
  • Audyt Księgowy
  • Doradca Podatkowy

USŁUGI ONLINE

  • Księgowość Online
  • Biuro rachunkowe Online
  • Doradca Podatkowy Online

POZOSTAŁE

  • Restrukturyzacja firm
  • KSeF
  • Blog Warido
  • Kontakt z nami
  • Polityka Prywatności
  • Formularz Zgłoszenia Nieprawidłowości

Oferta Biura rachunkowego Warido

  • Biuro rachunkowe
  • Usługi
    • Księgowość
      • Księgowość online
      • Biuro rachunkowe online
      • Biuro rachunkowe z oprogramowaniem Enova 365
      • Nadzór księgowy
      • KSeF
      • Dyrektor finansowy
      • Główny księgowy
      • Outsourcing księgowy
      • Korekta błędów w księgowości
      • Przejęcie częściowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
    • Kadry i płace
      • Akta osobowe
      • PPK
      • Dokumentacja kadrowa
      • Dokumentacja płacowa
      • Elektroniczne akta osobowe
      • Outsourcing kadr i płac
    • Audyt księgowy
      • Plan przekształcenia
      • Przegląd ksiąg rachunkowych
      • Audyt finansowy
      • Analiza wskaźnikowa
      • Badanie ksiąg rachunkowych
    • Doradca podatkowy
      • Doradca podatkowy Online
      • Fuzje transgraniczne
      • Ustalenie stawki VAT
      • Ceny transferowe
  • Specjalizacje
    • Forma prawna
      • Księgowość spółka z oo
      • Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej
      • Księgowość fundacji rodzinnej
      • Księgowość e-commerce
      • Prosta spółka akcyjna księgowość
      • Księgowość spółki komandytowo akcyjnej
      • Spółka akcyjna księgowość
      • Spółka cywilna księgowość
      • Spółka jawna księgowość
      • Spółka komandytowa księgowość
      • Księgowość sklepu
      • Biuro rachunkowe dla sklepu internetowego
      • Księgowość firmy budowlanej
      • Księgowość sklepu spożywczego
      • Księgowość firmy deweloperskiej
      • Księgowość firmy transportowej
      • Księgowość dla lekarzy
  • Pozostałe usługi
    • Usługi informatyczne
      • Workflow
      • ENOVA
      • ERP
      • Comarch Optima
      • Wdrożenia it
    • Doradca finansowy
      • Gotowe spółki
      • Likwidacja spółki
      • Rejestracja do VAT
      • Wycena przedsiębiorstw
      • Założenie działalności gospodarczej
      • Założenie działalności gospodarczej online
      • Zakładanie firmy
      • Zakładanie firmy online
      • Założenie spółki z o.o.
    • Restrukturyzacja Przedsiębiorstw
      • Postępowanie o zatwierdzenie układu
      • Przyspieszone postępowanie układowe
      • Postępowanie sanacyjne
      • Postępowanie układowe
    • INNE
      • Upadłości przedsiębiorstw
      • Upadłość likwidacyjna i układowa
      • Dochodzenie wierzytelności
      • Nadzór właścicielski
      • Firma w Czechach
      • Wirtualny sekretariat
  • Blog
  • Rekomendacje
  • Kontakt
  • Biuro rachunkowe
  • Usługi
    • Księgowość
      • Księgowość online
      • Biuro rachunkowe online
      • Biuro rachunkowe z oprogramowaniem Enova 365
      • Nadzór księgowy
      • KSeF
      • Dyrektor finansowy
      • Główny księgowy
      • Outsourcing księgowy
      • Korekta błędów w księgowości
      • Przejęcie częściowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
    • Kadry i płace
      • Akta osobowe
      • PPK
      • Dokumentacja kadrowa
      • Dokumentacja płacowa
      • Elektroniczne akta osobowe
      • Outsourcing kadr i płac
    • Audyt księgowy
      • Plan przekształcenia
      • Przegląd ksiąg rachunkowych
      • Audyt finansowy
      • Analiza wskaźnikowa
      • Badanie ksiąg rachunkowych
    • Doradca podatkowy
      • Doradca podatkowy Online
      • Fuzje transgraniczne
      • Ustalenie stawki VAT
      • Ceny transferowe
  • Specjalizacje
    • Forma prawna
      • Księgowość spółka z oo
      • Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej
      • Księgowość fundacji rodzinnej
      • Księgowość e-commerce
      • Prosta spółka akcyjna księgowość
      • Księgowość spółki komandytowo akcyjnej
      • Spółka akcyjna księgowość
      • Spółka cywilna księgowość
      • Spółka jawna księgowość
      • Spółka komandytowa księgowość
      • Księgowość sklepu
      • Biuro rachunkowe dla sklepu internetowego
      • Księgowość firmy budowlanej
      • Księgowość sklepu spożywczego
      • Księgowość firmy deweloperskiej
      • Księgowość firmy transportowej
      • Księgowość dla lekarzy
  • Pozostałe usługi
    • Usługi informatyczne
      • Workflow
      • ENOVA
      • ERP
      • Comarch Optima
      • Wdrożenia it
    • Doradca finansowy
      • Gotowe spółki
      • Likwidacja spółki
      • Rejestracja do VAT
      • Wycena przedsiębiorstw
      • Założenie działalności gospodarczej
      • Założenie działalności gospodarczej online
      • Zakładanie firmy
      • Zakładanie firmy online
      • Założenie spółki z o.o.
    • Restrukturyzacja Przedsiębiorstw
      • Postępowanie o zatwierdzenie układu
      • Przyspieszone postępowanie układowe
      • Postępowanie sanacyjne
      • Postępowanie układowe
    • INNE
      • Upadłości przedsiębiorstw
      • Upadłość likwidacyjna i układowa
      • Dochodzenie wierzytelności
      • Nadzór właścicielski
      • Firma w Czechach
      • Wirtualny sekretariat
  • Blog
  • Rekomendacje
  • Kontakt

© All rights reserved

Facebook-f Linkedin Instagram