Najważniejsze zmiany podatkowe w 2021 roku

najważniejsze zmiany podatkowe w 2021 roku

Zmiany podatkowe w 2021 roku to gorący temat już niemal od połowy 2019 roku. Część z nich miała zacząć obowiązywać już w roku 2020, jednak z powodu epidemii COVID-19 zostały odłożone w czasie. Jakie zmiany w przepisach podatkowych czekają na nas w 2021 roku?

Ryczałt – kto może z niego korzystać w 2021 roku?

Od 2021 roku więcej przedsiębiorców będzie mogło wybrać rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przyczynią się do tego dwie zmiany :

· Limit przychodów uprawniających do ryczałtu wzrośnie z 250 tyś. euro do 2 mln euro

· Zostaną zniesione ograniczenia dla wolnych zawodów; prawo do płacenia ryczałtu zyskają między innymi : adwokaci, notariusze, radcy prawni, doradcy podatkowi, księgowi, architekci, fizjoterapeuci, inżynierowie budownictwa, psychologowie i fizjoterapeuci, którzy do tej pory nie mogli wybrać tej formy opodatkowania.

Zostaną obniżone najwyższe stawki ryczałtu:

· Z 20% do 17% od przychodów uzyskiwanych w wolnych zawodach

· Z 17% do 15% od przychodów ze świadczenia niektórych usług, na przykład reklamowych, kulturalnych i rozrywkowych, architektonicznych i inżynierskich, finansowych i ubezpieczeniowych.

Stawka ryczałtu od przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek wyniesie natomiast 10%.

Jak rozliczyć firmowy najem w 2021 roku?

Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości będą mogli wybrać opodatkowanie ryczałtem.

Od 2021 roku przedsiębiorcy będą mogli płacić :

· Podatek według skali, czyli stawek 17% i 32%, od nadwyżki dochodów ponad 85 552zł,

· Podatek liniowy według stawki 19% niezależnie od wysokości dochodów,

· Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodów ponad 100 tyś. zł.

Jeśli wybierzesz ryczałt od najmu, zapłacisz podatek od całości przychodu, bez pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu, takie jak : odpisy amortyzacyjne, koszty remontu, odsetki od kredytu, wydatki związane z utrzymaniem wynajmowanych nieruchomości.

9% CIT – kto może z niego korzystać w 2021 roku?

W 2021 roku więcej przedsiębiorców skorzysta z obniżonej stawki 9% CIT, zamiast podstawowej 19%. To efekt podniesienia z 1,2 mln euro do 2 mln euro progu, do którego można stosować preferencję.

Stawkę 9% CIT będą płacić przedsiębiorcy :

· Rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (w pierwszym roku działalności)

· Mający status małego podatnika ( czyli przychody z poprzedniego roku podatkowego poniżej 2 mln euro )

Stawka 9% ma zastosowanie wyłącznie do dochodów z działalności operacyjnej. Dochody z zysków kapitałowych podlegają opodatkowaniu stawką 19%.

CIT estoński – zmiany podatkowe w 2021 roku

Firma, która inwestuje wypracowany zysk i nie wypłaca dywidendy wspólnikom, nie zapłaci podatku dochodowego.

Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest zysk netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom albo akcjonariuszom. Estoński CIT pozwoli na zmniejszenie obowiązków związanych z obliczeniem i zapłaceniem podatku, ponieważ nie będzie konieczności ustalania przychodów i kosztów w rozumieniu ustaw podatkowych oraz konieczności płacenia comiesięcznych zaliczek na podatek.

Z nowego rozwiązania skorzystają :

· Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

· Spółki akcyjne

Zainteresowani muszą spełnić warunki takie jak :

· Roczny przychód poniżej 100 mln zł ( razem z VAT )

· Udziałowcami/akcjonariuszami mogą być tylko osoby fizyczne

· Zatrudnienie co najmniej 3 osób; mali podatnicy mogą zatrudnić jedną osobę

· Brak możliwości posiadania przez spółkę udziałów w innych spółkach

· Wzrost inwestycji w środki trwałe o 15% w okresie dwuletnim lub o 33% w okresie czteroletnim; z wyłączeniem między innymi samochodów osobowych oraz innych składników majątku służących głównie celom osobistym

· Mniej niż połowa przychodów pochodzących z tzw. dochodów pasywnych.

Podatnik będzie mógł wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużyć go na kolejne 4-letnie okresy, jeśli nadal będzie spełniał kryteria.

Spółki zapłacą podatek według stawek :

· 25% ( obecnie 19% )

· 15% dla małych podatników ( obecnie 9% )

Stawki te będzie można obniżyć o 5 punktów procentowych ( do poziomu 20% i 10% ) w zależności od poziomu zrealizowanych nakładów inwestycyjnych. Poza tym wspólnik będzie mógł odliczyć od swojego podatku część tego, co zapłaciła spółka.

Newsletter – zmiany podatkowe w 2021 roku

Zachęcamy do zapisania się do newsletter’a naszego biura rachunkowego i bycia na bieżąco w najważniejszych zmianach podatkowych w 2021 roku!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zasilek-macierzynski-dla-przedsiebiorcow

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
kryteria-i- warunki-przyznawania-emerytury-pomostowej

Kryteria i warunki przyznawania emerytury pomostowej

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
leasing-na-gruncie-vat-i-pit-a-poprawne-ksiegowanie

Leasing na gruncie VAT i PIT a poprawne księgowanie

Leasing jest unikatową formą umowy handlowej, umożliwiającą przedsiębiorcom korzystanie z wyposażenia, które nie zostało zakupione bezpośrednio, ale jest niezbędne dla działalności firmy. Ta metoda zdobycia aktywów może być atrakcyjna dla właścicieli firm, których budżet nie pozwala na jednorazowe pokrycie pełnych kosztów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że umowa leasingu niesie ze sobą określone koszty i ma wpływ na obciążenia podatkowe zarówno w kontekście VAT, jak i podatku dochodowego. Poznaj kluczowe informacje dotyczące prawidłowego księgowania leasingu!

Czytaj więcej »
roczne-rozliczenie-skladki-zdrowotnej-za-2023

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023

Należna składka za ubezpieczenie zdrowotne za 2023 może być niższa lub wyższa od zapłaconej. W związku z tym niemal każdy przedsiębiorca musi zrobić roczne rozliczenie składki zdrowotnej do wykazania ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty. Zapoznaj się z artykułem, a dowiesz się, jak je wykonać i kiedy mija termin.

Czytaj więcej »
najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.