Rząd zapowiedział zmiany w przepisach dotyczących konfiskowania mienia pochodzącego z przestępstw
Nowe przepisy prawne są swoista odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie budżetu na środki przeciwdziałające i odstraszające głównie od wykroczeń i przestępstw na polu podatkowym – w tym głównie podatku VAT.
O ile w polskim systemie prawnym już dziś funkcjonują zapisy uprawniające organy państwa do przejmowania dóbr zdobytych przez działania poza prawem – ich stosowanie w praktyce jest zwykle mocno ograniczone i podatne na różnego rodzaju działania wymijające ze strony oskarżonego.
Zaproponowane zmiany mają w teorii rozszerzyć uprawienia Państwa i ograniczyć możliwości ukrywania majątku.
Konfiskata rozszerzona – ciąg dalszy walki z wyłudzeniami VAT
Luka w podatku od towarów i usług sięgnęła w roku 2015 zawrotnej kwoty blisko 80 mld zł, co obrazuje skalę zjawiska i uzasadnia restrykcyjną politykę władz.
Nowa konfiskata rozszerzona pozwoli na przejęcie przez Skarb Państwa wszystkich korzyści i majątkówpozyskanych w sposób przestępczy lub z użyciem środków pochodzących z przestępstwa. Ma to zapobiegać sytuacją, w których są one przez oskarżonego np. inwestowane lub zbywane, co ma utrudnić wykrycie.
Rząd zapowiada przy tym, że przepisy będą miały zastosowanie tylko w wyjątkowych przypadkach, choć sam zakres spraw ma zostać rozszerzony w stosunku do obowiązującego Kodeksu Karnego.
Przeniesienie ciężaru dowodu
Jest dość kontrowersyjnym rozwiązaniem, które pozwala przenieść konieczność udowodnienia niewinności na podejrzanego o przestępstwo – nie zaś wynikać z faktycznego zgromadzenia materiału dowodowego przez służby mundurowe lub skarbowe.
W pewnych przypadkach w postępowaniu sądowym, to osoba oskarżona będzie musiała wykazać brak naruszenia z jej strony obowiązujących przepisów, na przykład udowadniając iż majątek jaki posiada zdobyła w sposób legalny.
Przepis funkcjonuje w polskim prawie już dziś, jednak stosuje się go wybiórczo – w przypadku zysków z działalności przestępczej – operując granicą 200 tysięcy złotych jako wyznacznika stosowania przeniesienia ciężaru dowodu. W myśl nowelizacji przepisów próg pieniężny zostanie zastąpiony przez kryterium grożącej kary – umożliwiając stosowanie zapisu dla wszystkich podejrzanych, którym potencjalnie grozi od 5 lat pozbawienia wolności.
Planowane wejście w życie zmian przewidziane jest na koniec tego roku.
ZOBACZ TEŻ: