Spis treści
Senat poparł nowelizację przepisów dotyczących procesu rejestracji znaków towarowych
Projekt zmian trafi niebawem do Sejmu, gdzie posłowie zadecydują czy już wkrótce przedsiębiorcy dużo prościej i taniej będą mogli korzystać z tego narzędzia ochrony własności. Głównym inicjatorem zmian jest Unia Europejska, której przepisy w tym zakresie są dużo bardziej przyjazne i pozwalają znacznie skrócić czas rejestracji takiego znaku.
Dla porównania – w Polsce proces ten trwa ponad rok, podczas gdy za granicą jest to okres ok. 6 miesięcy.
Czym jest znak towarowy?
Mówiąc o znaku towarowym mamy na myśli unikalny element identyfikacji produktu, usługi lub marki.Jego główną cechą jest niepowtarzalność, która pozwala realizować funkcję identyfikacyjną dla konsumenta oraz odróżniać dany wyrób od tych oferowanych przez konkurencję.
Sama forma może być dość rozległa: od czegoś tak prostego jak zestawienia barw, hasa lub obrazu. Po elementy bardziej złożone jak np. sygnał dźwiękowy, melodia lub projekt opakowania.
Znaki towarowe w większości krajów na świecie rejestrowane są za pośrednictwem Urzędu Patentowego – biuro rachunkowe rybnik.
Jaką daje nam ochronę?
Zarejestrowany znak towarowy daje jego właścicielowi szereg przywilejów z tytułu prawa własności przemysłowej. Przede wszystkim pozwala domagać się usunięcia nieautoryzowanego użycia znaku z produktów i materiałów promocyjnych konkurencji, która próbuje podszyć się pod daną markę.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku „podróbek” i łudzącą podobnych nazw i znaków handlowych stosowanych w celu wprowadzenia w błąd konsumentów. Ochrona pozwala w tym przypadku na zablokowanie takiej praktyki jak i dochodzenie odszkodowania z tytułu naruszenia prawa własności.
Jakie formalne warunki musi spełniać?
Jeśli chcielibyśmy zarejestrować nasz własny znak towarowy, musi on spełnić kilka istotnych warunków aby proces ten mógł się rozpocząć. Wśród nich znajdziemy między innymi:
- Musi być unikalny w swojej formie i znacząco różnić się od już zarejestrowanych znaków,
- nie może naruszać praw osób trzecich,
- nie może naruszać przepisów obowiązującego prawa,
- nie może naruszać dobrych obyczajów, nawoływać do nienawiści itp.,
- nie może on wprowadzać konsumentów w błąd,
- nie może być frazą powszechnie używaną w języku np. „czysta woda”.
- i inne..
„Polskie” znaki towarowe
Wartym wzmianki jest również fakt, że omawiana nowelizacja przepisów pozwoli na rejestrowanie znaków ze słowem „Polska” – co z pewnością uszczęśliwi m.in producentów wyrobów regionalnych. Dotychczas było to niemożliwe w oparciu o krajowe regulacje, co jednak nie przeszkadzało paradoksalnie w rejestracji takiego znaku poza granicami kraju.
Senat zadbał również o uregulowanie tej kwestii.
Oferta Warido
Potrzebujesz wsparcia zakresu rachunkowości?
- Zadzwoń: +48 537 726 726
- Napisz: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.