Biuro rachunkowe online – wsparcie dla Twojego biznesu
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Skuteczna i przejrzysta księgowość spółki. Zaufaj specjalistom z Warido!
Zwiększ swoje przychody bez zatrudniania większej liczby pracowników. Zdobądź więcej klientów, poświęcając mniej czasu na formalności. Prowadzenie księgowości spółki komandytowo-akcyjnej to zadania dla profesjonalistów.
Z łatwością uporządkuj finanse swojej firmy. Oszczędzaj czas i pieniądze na księgowości. Wystarczy, że skorzystasz z naszej pomocy.
Wybierz biuro rachunkowe Warido! Czekamy na Twój telefon.
Spółka komandytowa jest spółką osobową, której celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. W takiej spółce znajduje się co najmniej dwóch wspólników. Komandytariusz odpowiada w sposób ograniczony za zobowiązania firmy, natomiast komplementariusz odpowiada w sposób nieograniczony. Pozwala to współdziałać jednostkom, które dysponują zróżnicowanym kapitałem – mogą one dogodnie kształtować odpowiedzialność za sprawy spółki.
Księgowość w spółce komandytowej niesie ze sobą pewne obowiązki, z którymi pomagają uporać się biura rachunkowe. Koniecznością jest prowadzenie pełnej księgowości, co wiąże się z obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych. Sprowadza się to nie tylko do odprowadzania podatku dochodowego, ale także do ewidencjonowania wszystkich zdarzeń gospodarczych, jakie zachodzą w spółce. Jest to sposób na kontrolowanie sytuacji w firmie oraz na analizę przyszłych decyzji, na które mogą sobie pozwolić właściciele przedsiębiorstwa.
Racjonalne planowanie przyszłych decyzji możliwe jest dzięki precyzyjnemu i znacznie bardziej rozbudowanemu ewidencjonowaniu wszystkich działań podejmowanych przez spółkę komandytową.
Rejestracja spółki komandytowej w Krajowym Rejestrze Sądowym jest możliwa po uprzednim podpisaniu umowy spółki, która zawarta musi być w formie aktu notarialnego.
Nazwa firmy powinna zawierać przynajmniej jedno nazwisko lub kilku komplementariuszy i dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa” lub „sp. k.”.
W przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba prawna, nazwa spółki powinna zawierać całą nazwę osoby prawnej i określenie jej formy organizacyjnej. Działanie spółki komandytowej regulowane jest Kodeksem spółek handlowych. Sp. k. nie ma osobowości prawnej, ale posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych.
Sprawa opodatkowania wygląda nieco inaczej w spółce komandytowej w porównaniu z innymi przedsiębiorstwami. Księgowość, którą się prowadzi dla takich spółek w biurach rachunkowych obejmuje również pomoc w rozliczaniu z Urzędem Skarbowym. Formalnie jednak podatek odprowadzany jest przez wspólników danej spółki, a nie przez nią samą. Dzieje się tak, ponieważ przychody spółki są przychodami osiąganymi z działalności gospodarczej, które dzielone są pomiędzy wszystkich wspólników. W zależności od osobowości prawnej każdego z nich jest to podatek od osób fizycznych lub prawnych.
Niektóre spółki komandytowe mogą prowadzić tak zwaną uproszczoną księgowość, która przewidziana jest głównie dla mikro i małych przedsiębiorców. W jakiej więc sytuacji spółka komandytowa ma możliwość zrezygnowania z pełnej księgowości na rzecz uproszczonej? Taka opcja pojawia się, gdy w danym roku obrotowym i w roku poprzedzającym rok obrotowy przedsiębiorstwo spełni przynajmniej 2 z 3 warunków:
Warto tutaj również dodać informację, kiedy spółka komandytowa uznawana jest za małą jednostkę. Aby uzyskać takie miano, firma musi spełnić przynajmniej 2 z 3 innych warunków:
Decydując się na skorzystanie z uproszczonej księgowości, spółka komandytowa może zrezygnować między innymi ze sporządzania dodatkowej informacji. Wtedy wystarczy tylko informacja uzupełniająca do bilansu. Dzięki temu, że bilans oraz rachunek zysków i strat ogranicza się w księgowości uproszczonej jedynie do kilku pozycji, przedsiębiorcy odczuwają bardzo duże uproszczenie w rozliczaniu firmy, co przekłada się na niższe koszty obsługi przez biuro rachunkowe.
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.