Stawki opodatkowania na ryczałcie w 2025 roku – najważniejsze informacje

Stawki-opodatkowania-na-ryczałcie-w-2025-roku najważniejsze informacje
Nasze biuro rachunkowe pomoże Ci przeanalizować Twoją działalność, sprawdzić dostępne stawki ryczałtu i dopasować najlepszą strategię podatkową.

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z popularnych form opodatkowania działalności gospodarczej, wybierana głównie ze względu na swoją prostotę i przejrzystość. Posiada jednak wadę – brak możliwości odliczenie kosztów działalności.

Jeżeli zastanawiasz się, czy ryczałt jest dla Ciebie i jaka stawka ryczałtu Cię obowiązuje, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Ryczał od przychodów ewidencjonowanych – na czym polega?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z uproszczonych form opodatkowania, która pozwala wielu przedsiębiorcom na rozliczanie podatku bez konieczności prowadzenia księgowości w formie PKPiR. Podatek PIT naliczany jest w niej od przychodu, co oznacza, że nie ma możliwości pomniejszania go o koszty uzyskania przychodu, jak ma to miejsce w innych formach opodatkowania. 

Dzięki ryczałtowi przedsiębiorcy mogą uprościć swoje obowiązki księgowe, co jest szczególnie korzystne dla małych firm i osób prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę. Ponadto ta forma opodatkowania w niektórych przypadkach zwyczajnie się opłaca, gdyż najniższe stawki ryczałtu są mniejsze niż na zasadach ogólnych i liniówce. W przypadku problemu warto rozważyć zaczerpnięcia pomocy jakie oferuje biuro rachunkowe lub księgowość online

Kto może skorzystać z ryczałtu od przychodów w 2025?

Nie każdy chętny przedsiębiorca może wybrać ryczałt jako swój sposób rozliczania PIT. Aby być uprawnionym do tej formy opodatkowania, należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim, limit przychodów w poprzednim roku nie może przekroczyć określonego progu. 

W 2025 limit ten wynosi 2 mln euro, czyli  8 569 200 zł. To oznacza, że jeżeli w zeszłym roku Twoje przychody były wyższe, a rozliczałeś się ryczałtem, masz obowiązek zmiany formę opodatkowania na skalę podatkową lub podatek liniowy.

Przekroczenie limitu przychodów w ciągu roku podatkowego nie powoduje utraty prawa do rozliczania się ryczałtem i konieczności zmiany formy opodatkowania. W takim przypadku utrata prawa do ryczałtu obowiązuje dopiero od 1 stycznia kolejnego roku.

Oprócz limitu przychodów z rozliczania ryczałtem wyłączone są niektóre branże. 

W ten sposób nie możesz rozliczać się, jeżeli m.in.:

czerpiesz przychody z prowadzenia apteki,

handlujesz częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

wytwarzasz wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym.

Ponadto ryczałtu nie możesz wybrać, jeśli wcześniej byłeś zatrudniony na umowę o pracę, a teraz zakładasz (lub założyłeś) działalność i zamierzasz wykonywać w jej ramach – na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy – takie same czynności, jakie wykonywałeś w bieżącym lub poprzednim roku w ramach umowy o pracę.

Pełen katalog warunków uniemożliwiających wybór ryczałtu jako formy opodatkowania znajdziesz w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stawki ryczałtu w 2025 

Stawki ryczałtu w 2025 się nie zmieniły względem poprzedniego roku. Są one uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności i wynoszą:

17% – wolne zawody,

15% – wybrane usługi (np. finansowe i ubezpieczeniowe),

14% – usługi w zakresie opieki zdrowotnej, architektoniczne i inżynierskie,

12% – działalność IT,

8,5% oraz 12,5% – najem prywatny (w zależności od wysokości przychodu),

5,5% – usługi budowlane,

3% – działalność handlowa,

2% – sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych z własnej uprawy lub hodowli.

Uwaga – jeżeli chcesz wybrać lub zmienić formę opodatkowania na ryczałt, koniecznie przedyskutuj to z biurem rachunkowym. Katalog uprawnionych do danych stawek jest bardzo obszerny i „najeżony” wyjątkami. Może się okazać, że dana stawka ryczałtu w rzeczywistości nie jest dla Ciebie dostępna. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli jesteś z branży IT – być może zamiast ryczałtu 12% masz prawo do korzystniejszego opodatkowania IP BOX (5% podatku PIT) – księgowa Ci to wyjaśni.

Jak wybrać ryczałt jako formę opodatkowania?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można wybrać jako pierwszą formę opodatkowania po założeniu działalności lub zmienić inną formę na ryczałt.

Jeżeli zakładasz działalność, możesz zaznaczyć formę opodatkowania ryczałtem na wniosku o rejestrację firmy w CEiDG. Jeśli tego nie zrobisz, masz czas do 20 dnia miesiąca następującego po uzyskaniu pierwszego przychodu na aktualizację danych.

W przypadku, kiedy prowadzisz działalność opodatkowaną na innych zasadach i zamierzasz zmienić ją na ryczałt, możliwość zmiany zależy od daty osiągnięcia pierwszego przychodu w danym roku. Na ryczałt możesz bowiem przejść do 20 dnia miesiąca następującego po uzyskaniu pierwszego przychodu w danym roku podatkowym.

Przykład

Paweł od 2024 prowadzi działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych. Pierwszy przychód w 2025 uzyskał 8 stycznia 2025. Może zatem zmienić formę opodatkowania na ryczałt do 20 lutego 2025. Jeżeli się nie wyrobi – kolejną szansę będzie miał dopiero w 2026. 

Jakie obowiązki na ryczałcie?

Jeżeli korzystasz z tej formy opodatkowania, musisz prowadzić ewidencję przychodów i  wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Obowiązuje Cię także opłacanie zaliczek na PIT – możesz to robić co miesiąc lub kwartalnie (zaliczki co kwartał są możliwe, o ile nie przekroczyłeś w ubiegłym roku przychodu o równowartości 200 000 euro).

Zmiany w ryczałcie w 2025 względem 2024

Zmiany związane z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2025 dotyczą głównie limitu przychodów. Limit uprawniający do skorzystania z tej formy opodatkowania został obniżony (w 2024 było to 9 218 200 zł, podczas gdy w 2025 jest 8 569 200 zł) w wyniku spadku kursu euro. Zmieniła się także wysokość składki zdrowotnej, ale ta zmiana akurat dotyczy wszystkich form opodatkowania, nie tylko ryczałtu.

 

Autor treści: Justyna Czerwińska 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.  

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.