Spis treści
Rentowność działalności gospodarczej zależy mi.in. od formy rozliczeń z urzędem skarbowym. Można uzyskiwać relatywnie spore przychody, ale przez niefortunnie wybraną formę opodatkowania, kończyć miesiąc z niewielkim dochodem.
Jeżeli uważasz, że masz za małe dochody to ostatni moment na konsultację z biurem rachunkowym w sprawie ewentualnej zmiany formy opodatkowania. Jeśli nie dotrzymasz terminu zgłoszenia zmiany do US, kolejną szansę będziesz miał dopiero w 2026.
Zmiana formy opodatkowania w 2025 – termin do 20 lutego
Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania w nowym roku podatkowym, mają czas na dokonanie tej zmiany do 20 lutego. To bardzo ważny termin, ponieważ po jego upływie zmiana formy opodatkowania na dany rok staje się niemożliwa.
Zatem, jeśl nie chcesz płacić PIT na obecnych warunkach, termin 20 lutego jest ostateczny.
Warto podkreślić, że termin ten dotyczy również przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność, o ile uzyskali pierwszy przychód w styczniu 2025.
Formy opodatkowania do wyboru
Wybór formy opodatkowania zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wysokości przychodów i ponoszonych kosztów oraz od rodzaju działalności. Dobrym pomysłem jest wybór odpowiedniej pomocy które może zaoferować profesjonalne biuro rachunkowe.
Masz do wyboru trzy główne formy opodatkowania:
zasady ogólne,
podatek liniowy
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zasady ogólne to forma, która zakłada progresywne opodatkowanie dochodów, gdzie stawki wynoszą 12% i 32%. W przypadku podatku liniowego obowiązuje stała stawka 19%, niezależnie od wysokości dochodu. Z kolei ryczałt jest formą opodatkowania, która polega na płaceniu podatku od przychodu, a jego stawka zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Każda z tych form ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizować z księgową, która forma będzie najbardziej korzystna w Twoim przypadku.
Jak zmienić formę opodatkowania?
Aby zmienić formę opodatkowania, musisz złożyć wniosek w CEiDG. Najłatwiej zrobić to online. Zgłoszenie zmiany najprościej zlecić swojemu biuru rachunkowemu, choć oczywiście możesz zrobić to samodzielnie.
- Wejdź na stronę biznes.gov.pl i zaloguj się, używając profilu zaufanego.
- Kliknij Zmień dane we wpisie i wybierz Rozpocznij.
- Wybierz, że chcesz zmienić dane do US lub ZUS i kliknij Dalej.
- Jako datę powstania zmiany wybierz 1 stycznia 2025.
- Wybierz rodzaj ubezpieczenia społecznego, które masz obecnie (ZUS, KRUS).
- Wyszukaj swój US.
- Wybierz nową formę opodatkowania.
- Podpisz dokument profilem zaufanym i wyślij.
Możesz sprawdzić, czy zgłoszenie zmiany formy opodatkowania dotarło do US i czy masz prawo rozliczać się na nowych warunkach “ze spokojną głową”. Zrobisz to w e-US, pobierając raport na temat swojej działalności.
Zmiana formy opodatkowania po odwieszeniu działalności
Jeżeli aktualnie masz zawieszoną działalność, którą po odwieszeniu chcesz rozliczać na innych zasadach niż wybrane ostatnio, termin 20 lutego Cię nie obowiązuje. Zastosowanie mają zasady ogólne, wg których masz prawo zmienić (wybrać) nową formę opodatkowania, do 20 dnia następnego miesiąca, po miesiącu w którym osiągniesz pierwszy przychód.
Przykład 1:
Pan Marek obecnie ma zawieszoną działalność, która odwiesi w maju 2025 kiedy to zaczyna się ruch w jego branży. Już teraz wie, że nie będzie chciał kontynuować zasad ogólnych jako formy opodatkowania, tylko zmieni ją na liniówkę. Zakładając, że pierwszy przychód uzyska w maju 2025, czas na zmianę formy płacenia podatku ma do 20 czerwca 2025.
Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku
Nie zmienisz firmy opodatkowania w trakcie trwania roku podatkowego (a dokładniej: po 20 lutego).
Takie zmiany są możliwe tylko w dwóch przypadkach:
po wspomnianym wcześniej odwieszeniu działalności,
po zarejestrowaniu firmy (de facto nie będzie to zmiana, a po prostu wybór formy opodatkowania).
Z tego powodu warto przedyskutować temat zmiany z biurem rachunkowym, aby wyrobić się do 20 lutego. My, jako biuro rachunkowe Warido, z własnej inicjatywy informujemy klientów, jeśli widzimy, że taka zmiana podniesie ich dochody.
Co warto wiedzieć przed dokonaniem zmiany?
Zanim podejmiesz decyzję o zmianie formy opodatkowania, zastanów się, jak wpłynie ona na Twoje finanse. Pamiętaj, że wybór formy opodatkowania może wpłynąć na Twoje prawo do korzystania z ulg podatkowych, np. ulgi na dzieci czy możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Zwróć uwagę, na to że nie wszystkie formy opodatkowania są dostępne dla każdego rodzaju działalności. Np. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dostępny tylko dla określonych branż. Dlatego przed podjęciem decyzji zasięgnij porady księgowej, który przedstawi formy opodatkowania odpowiednie Twojej działalności. Przed dokonaniem zmiany rozważ, jak wpłynie to na Twoje zobowiązania podatkowe w dłuższej perspektywie, szczególnie w kontekście prognozowanych przychodów na przyszły rok.
Autor treści: Justyna Czerwińska
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.