Spis treści
Udzielanie korepetycji – jak to robić legalnie bez rejestrowania działalności?
Coraz więcej osób decyduje się na udzielanie korepetycji. Jest to sposób na zarówno główne źródło dochodu, jak i na dodatkowy zarobek. Przepisy pozwalają na prowadzenie działalności nierejestrowanej, która umożliwia legalne udzielanie korepetycji bez konieczności rejestracji w CEiDG czy zgłoszenia się do ubezpieczeń. Wiąże się to m.in. z brakiem składek ZUS. Jeżeli myślisz o takiej pracy dla siebie, przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz, jak działalność nierejestrowana ma się do udzielania korepetycji.
Czym jest działalność nierejestrowana?
Działalność nieewidencjonowana regulowana jest przez ustawę z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Jest formą prowadzenia działalności gospodarczej, która nie wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Zgodnie z przepisami, działalność nierejestrowana może być prowadzona przez osoby fizyczne, które:
- nie miały zarejestrowanej działalności w okresie 60 miesięcy poprzedzających założenie działalności nieewidencjonowanej,
- nie przekraczają określonego limitu przychodów.
Obecnie limit ten wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia, co daję kwotę 3 225 z (od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 limit wynosił 3 181,50 zł). Przekroczenie limitu skutkuje koniecznością zarejestrowania działalności w CEiDG i wypełniania wszystkich obowiązków z tym związanych. Plus jest taki, że prowadzenie działalności bez rejestracji nie wyklucza późniejszego skorzystania z ulgi na start.
Usługi a działalność nierejestrowana
Świadczenie usług, a więc i udzielanie korepetycji, w opinii ZUS traktowane jest jako zawarcie umowy zlecenia. W tym układzie korepetytor jest zleceniobiorcą a uczeń zleceniodawcą (pracodawcą). Oznacza to, że zleceniodawca jako płatnik składek jest zobowiązany do zgłoszenie korepetytora do ZUS w ciągu 7 dni od zatrudnienia, a następnie do odprowadzenia składek.
Obowiązek ten nie istnieje, jeżeli korepetytor jest jednocześnie studentem i ma mniej niż 26 lat. Wynika to zapisów ustaw o ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym.
Ty, jako korepetytor prowadzący działalność nierejestrowaną, nie masz obowiązku zgłaszać siebie do ZUS, a więc nic Ci nie grozi za brak takiego zgłoszenia.
Brak zgłoszenia do ZUS-u może rodzić odpowiedzialność karną po stronie pracodawcy (ucznia). Zgodnie z art. 219 Kodeksu karnego niezgłoszenie osoby wykonującej pracę zarobkową do ubezpieczenia społecznego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Konieczność zgłoszenia do ZUS osoby, który świadczy usługi w ramach działalności nierejestrowanej, jest uważane przez niektórych za absurd i pułapkę. Obowiązek ten przeczy idei działalności bez rejestracji, która przedstawiana jest jako możliwość prowadzenia firmy bez ZUS.
Temat ten został podjęty w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Nowelizacja zakładała zniesienie od 1 stycznia 2025 ozusowania usług świadczonych przez osoby prowadzące działalność bez rejestracji. Niestety – projekt został zwolniony z prac rządu. Pozostaje mieć nadzieję, że rządzący pochylą się nad tą kwestią po raz kolejny.
Udzielanie korepetycji a rejestracja do VAT
Choć powszechnie panuje przekonanie, że działalność bez rejestracji pozwala na legalne uzyskiwanie dochodów bez odnotowywania we wszelkich rejestrach, to jest to błąd. Czasem osoba prowadząca taką działalność ma obowiązek zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.
Udzielanie korepetycji zasadniczo podlega pod obowiązkową rejestrację do VAT, ale w niektórych przypadkach można zastosować art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT (zwolnienie przedmiotowe).
Czy w Twoim przypadku możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia? Najlepiej zapytaj o to biuro rachunkowe Enova, ponieważ wiele zależy od Twoich kwalifikacji zawodowych. Pamiętaj, że za brak rejestracji do VAT (w sytuacji, kiedy wymagają tego przepisy) może zostać nałożona na Ciebie kara przez Urząd Skarbowy.
Prowadząc działalność bez rejestracji, nie trzeba odprowadzać składek ZUS. Przepisy nie zdejmują jednak obowiązku podatkowego. Podatek należy rozliczyć w zeznaniu PIT-36 za poprzedni rok w części E. Znajdują się tam pola do rozliczenia podatku z działalności nierejestrowanej. Podatek trzeba uiścić do 30 kwietnia, tj. zgodnie z terminem na rozliczenie PIT.
Jakie są korzyści z prowadzenia działalności nierejestrowanej?
Prowadzenie korepetycji w ramach działalności nierejestrowanej ma wiele zalet. Po pierwsze, nie ma potrzeby zakładania firmy, co oznacza mniejsze koszty i uproszczoną biurokrację. Osoby decydujące się na tę formę działalności nie muszą również prowadzić księgowości ani opłacać składek ZUS, jeśli przychody nie przekraczają wspomnianego limitu.
Prowadzenie korepetycji jako działalność nierejestrowana nie wymaga wielu formalności. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Osoba udzielająca korepetycji na działalności bez rejestracji nie ma obowiązku:
- wystawiać rachunków,
- prowadzić ewidencji sprzedaży (choć zalecamy to robić w razie ewentualnej kontroli).
Z kolei ma obowiązek wystawić fakturę na życzenie ucznia (osoby, dla której świadczy usługę) i rozliczyć się z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
Korepetycje a działalność nierejestrowana w 2024
Prowadzenie korepetycji bez zakładania działalności gospodarczej jest możliwe i może być korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób. Dzięki przepisom o działalności nierejestrowanej można legalnie świadczyć usługi edukacyjne, minimalizując koszty i formalności. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących limitów przychodów oraz o dokumentowaniu swoich usług. To rozwiązanie idealne dla tych, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami, nie obciążając się zbędną biurokracją.
Uczniowie korzystający z pomocy korepetytora muszą jednak być świadomi, że w świetle prawa stają się pracodawcami. Zgodnie z przepisami mają 7 dni na zgłoszenie korepetytora (pracownika) do ZUS i późniejszego odprowadzenia składek. Obowiązek ten ich nie dotyczy, jeżeli korepetytor jednocześnie ma status studenta i nie ukończył 26 lat.
Autor treści: Justyna Czerwińska
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.